Atina Blog 3/5: Syntagma Meydanı’nın Güneyi (Devamı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Atina Blog 3: Syntagma Meydanı’nın Güneyi (Devamı)

6. Filopappos Tepesi

Atina şehir merkezinde birkaç tane tepe bulunuyor. Filopappos Tepesi, Akropolis’e en yakın olan tepe ve hisarın en güzel manzarasını buradan izleyebilirsiniz.

Filopappos tepesinden Akropolis manzarası. Akropolis’in en üstündeki Parthenon tapınağı, sol altındaki Herodes Atticus Odeonu, sütunlu hisar girişi Propylaia, arka planda üçgen şekilli Likavittos tepesi net bir şekilde görülüyor. Üstteki iki resimde sağ alt köşede cam kaplı yapı ise Akropolis Müzesi.

Gündüz değil ama özellikle akşam saatlerinde ışıklandırılınca dikkatinizi çekecek olan Filopappos anıtı, MS I. yüzyılda bir prensin anısına yapılmış bir mozoleymiş ve en iyi Akropolis fotoğraflarını bu mozoleye yakın yerlerden alabilirsiniz.

Üstte, Akropolis’ten Filopappos tepesi. Altta, tepenin üstündeki mozole.

Tepenin eteklerinde filozof Sokrat’in hapsedildiği ve öldüğü rivayet edilen bir hapishane bulunsa da gerçek hapishanenin burası olmadığını okuduk.

Filopappos tepesi, şehrin ortasında bir akciğer görevi görüyordu. Ormanla kaplı bu tepede yürüyüş yapmak, Atina manzarasını ve Ege Denizi’ni izlemek oldukça keyifliydi. Tepenin kuzey kısmında, MÖ VI. yüzyılda dünyanın en eski demokrasi yapılarından olan Pnika (The Pnyx) halk meclisi bulunuyor. Pnika ile Akropolis’in arasında ise yine seyir terası görevi gören Areopagus (Mars) kayalığına tırmanabilirsiniz.

Filopappos tepesinde yürüyüş yolları bulunuyor. Ormanlık alanla kaplı tepeden Atina manzarasını ve Ege Denizi’ni izlemek oldukça keyifli.

Ortadaki kayalık: Areopagus (Mars)

Filopappos’un en kuzey noktasında Ulusal Gözlemevi (National Observatory of Athens) var. 1842 yılında inşa edilen bu bina, Yunanistan’ın en eski bilimsel araştırma kurumuymuş. Günümüzde müze amaçlı kullanılıyor ama içinde birkaç eski model teleskoptan başka birşey göremedik.

Ulusal Gözlemevi’ni gezerken, eskiden Filopappos ile Akropolis’in arasındaki arazinin tamamen ağaçsız olduğunu ve çöle benzediğini öğrendik. Sonradan yeşillendirilen bölgede günümüzde yeşil alan daha da zenginleştirilmeye çalışılıyormuş. Bu arada Gözlemevi’nin eteklerindeki Aziz Marina Kilisesi’nin de gayet güzel olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Üstte, Ulusal Gözlemevi ve eteklerinde Aziz Marina Kilisesi. Ortada ve altta, Ulusal Gözlemevi’nden görüntüler.

7. Thissio

Thissio ismi, Antik Agora’daki Hephaistos Tapınağı’nın diğer adı olan “Thission”dan gelmekteymiş. Thissio metro istasyonunun güney yönündeki Apostolou Pavlou sokağından yukarı tırmandığınızda çok sayıda kafe ve restoran göreceksiniz. Özellikle akşam saatlerinde bu sokak oldukça renkli oluyor.

Apostolou Pavlou Sokağı, Thissio

8. Antik Agora

Atina markezde bulunan en geniş tarihi alanlardan birine sahip Antik Agora’nın girişi haritada işaretlediğimiz yerde olan Adrianou Sokak’ta bulunuyor. Girişin yerini özellikle yazıyoruz çünkü girişi bulmak için bütün agoranın çevresini tavaf ettik 😊

Bu bölge neredeyse iki bin yıl boyunca ticari, politik, kültürel, dini merkez olarak kullanılmış ve içindeki yapılar MÖ V. yüzyıl ile MS XI. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. İçinde birçok tarihi alan bulunuyor ama bunların sadece üçü ayakta:

MÖ V. yüzyıldan Hephaistos (Thission) Tapınağı, MÖ II. yüzyıldan Attalus Stoası,  MS XI. yüzyıldan Agios Apostoloi (Kutsal Havariler) Kilisesi.

Üstte, Akropolis’ten Antik Agora’nın görüntüsü. Yeşil alanın ortasında Hephaistos Tapınağı, sağ alt köşede Attalus Stoası. Altta, Antik Agora’nın içinden bir görüntü.

Hephaistos (Thission) Tapınağı. Hephaistos, zanaatkarların tanrısı olarak mitolojide yer alır.

120 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindeki Attalus Stoası.

Stoa: Halka açık, üstü kapalı ve sütunlu galerilere verilen ad. Yönetim ve ticaret merkezi olarak kullanılırlar.

Attalus Stoası’nın içinde Antik Agora bölgesinde bulunan parçaların sergilendiği bir müze bulunuyor.

Agios Apostoloi (Kutsal Havariler) Kilisesi

9. Roma Agorası & Hadrian Kütüphanesi

Roma Agorası: MÖ XIX.-XI. yüzyıllar arasında inşa edildiği tahmin edilen Roma Agorası’nda Athena Archegetis Kapısı, ortasında bir zamanlar stoa’nın bulunduğu kolonlar, Fethiye Cami, Rüzgar Kulesi bulunuyor.

Agoranın girişi Dioskouron Sokağı’ndandır.

Athena Archegetis Kapısı ve Akropolis

Stoa’nın bulunduğu alan. Üstte, arka planda solda 1456 yılında inşa edilmiş olan Fethiye Cami, sağda Rüzgar Kulesi görülüyor.

Rüzgar Kulesi. MÖ I. yüzyılda yapılmış sekizgen şekilli binanın her yüzeyinde, sekiz ana rüzgar yönünü sembolize eden kabartmalar bulunuyor.

Hadrian Kütüphanesi: MS 132 yılında Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılmış 122 metre uzunluğundaki, 82 metre genişliğinde yapıdır.

Hadrian Kütüphanesi (Resim Wikipedia’dan alındı)

10. Monastiraki

Monastiraki, Syntagma ve Omonia ile birlikte Atina’nın en işlek üç meydanından biri. Monastiraki Meydanı’nda ilk dikkatinizi çekecek yapı 1759 yılında inşa edilmiş ve günümüzde seramik müzesi olarak kullanılan Tzistarakis (Cizderiye) Cami’dir. Meydanda güzel bir Rum Ortodoks kilisesi de bulunuyor.

Monastiraki Meydanı

Monastiraki Meydanı’nı kesen sokaklar İzmir’in Kemeraltı, İstanbul’un Eminönü sokaklarını andırıyordu. Bu bölgede Pazar günleri bit pazarının da kurulduğunu anımsatmak isteriz.

Monastiraki’nin çevresi hiç de Avrupa’ya benzemiyor! 😊

11. Ulusal Bahçe & Zappeion

Ulusal Bahçe: Parlamento binası, kralın sarayı olarak kullanılırken bu alan, sarayın bahçesi olarak kullanılmış. Sonradan kamuya kazandırılan Ulusal Bahçe, ufak bir hayvanat bahçesiyle, 160 dönümlük alanıyla, yürüyüş yollarıyla ve havuzlarıyla, Syntagma Meydanı’nın yanıbaşında bir vaha görevi görüyor.

Ulusal Bahçe’den görüntüler

Zappeion: Zappeion ve çevresindeki park, Ulusal Bahçe’nin güney komşusu. 1888 yılında inşa edilen bu bina eskiden önemli konferanslara, politik duyurulara ev sahipliği yapmış. Günümüzde binada, sanat sergileri ve konserler düzenleniyormuş.

Zappeion

12. Olympieion & Hadrian Kapısı

Olympieion, MÖ VI. yüzyıldan kalma birçok yapıya ev sahipliği yapmış ancak günümüze Olympian Zeus Tapınağı’nın 104 kolonundan sadece 16’sı gelebilmiş. Olympieion’un girişindeki Hadrian Kapısı, MS 131 yılında Roma İmparatoru Hadrian adına yapılmış.

Üstte, Olympian Zeus Tapınağı (Resim Wikipedia’dan). Altta, Hadrian Kapısı.

13. Panathenaikon Stadyumu

Altmış bin kişilik bu dev stadyum, tamamen mermerden yapılmış ve at nalı şeklinde. MÖ 330 yılından günümüze birçok yarışma Panathenaikon Stadyumu’nda gerçekleşmiş. Hatta modern tarihin ilk Olimpiyatları 1896 yılında burada düzenlenmiş.

Biz, hem hava çok sıcak olduğu için, hem de girişi biraz pahalı bulduğumuzdan içeri girmekten vazgeçtik. Yoksa, içeride yapılacak bir gezintinin eğlenceli olacağını düşünüyoruz.

Panathenaikon Stadyumu

Panathenaikon Stadyumu ve Birinci Atina Mezarlığı arasında kalan Metz mahallesi, Atinalıların popüler yerlerinden biri. “Metz” ismi, bölgede kurulan Metz bira fabrikası nedeniyle verilmiş.

14. Birinci Atina Mezarlığı

Sanırım bu gezegende görüp görebileceğiniz en güzel mezarlıklardan biri! “Mezarlığa gezmeye mi gidilirmiş” demeyin, burası gerçekten çok ilginç bir yer. Birinci Atina Mezarlığı, Atina’nın en eski ve büyük mezarlığıymış. Birçok Yunanlı politikacı, bilim adamı, sanatçı ve din adamının mezarlığı da buradaymış. İçeri girdiğinizde kendinizi bir açık hava müzesinde hissediyorsunuz. İnanılmaz güzellikteki heykeller ve mezar işçilikleri sizi cezbediyor.

Birinci Atina Mezarlığı. Binlerce mezarlığın hepsi birbirinden farklı ve güzel.

Yunanistan’ın bilinen isimlerine aşina olsak eminiz çok sayıda kişinin mezarlığını tanırdık ama bizim saptayabildiğimiz sadece iki kişi oldu: Üstte, Şair Georgios Souris (1852-1919) ve altta, General Theodoros Kolokotronis (1770-1843)’in mezarlıkları.

15. Evangelismos

Evangelismos, bölgedeki metro istasyonunun adı. Bu istasyona yakın birkaç yer bulunuyor:

  • Lykeion: MÖ IV. yüzyılda kurulan bir eğitim alanı. Aristo burada öğrencilerine ders vermiş ancak günümüze fazla birşey kalmamış.
  • Bizans ve Hristiyan Müzesi (Byzantine and Christian Museum): Bizanslılara ait sanatsal ve mimari parçaları bulunduran müze.
  • Benaki Müzesi: Çok geniş bir koleksiyonu bulunan bir sanat müzesi.
  • Savaş Müzesi (Athens War Museum): Taş Devri’nden II.Dünya Savaşı’na kadar süreyi kapsayan dönemde kullanılan savaş parçalarını sergileyen müze.
  • Kiklad Sanat Müzesi (Goulandris Museum of Cycladic Art): MÖ 3000 – MÖ 1050 yıllarını kapsayan sanatsal parçaların sergilendiği müze.

Evangelismos’tan Ambelokipi metro istasyonuna kadar uzanan cadde boyunca başka müze ve tarihi değeri bulunan binalar da bulunuyor. Bir kısmını da siz keşfedin 😊

Goulandris Museum of Cycladic Art

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

11908total visits,11visits today

Bir Cevap Yazın