Bali Blog 6/9: III.Bölge – Ubud Çevresi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Bali Blog 6: III.Bölge – Ubud Çevresi

Kalpli/Gördüğümüz yerler:

 Batubulan & Barong Dansı

 Sukawati

 Batuan & Pura Puseh Batuan Tapınağı

 Tegenungan Şelalesi

 Patung Bayi (Giang Baby Statue, Dev Bebek Heykeli)

 Bedulu & Pura Samuan Tiga Tapınağı

 Goa Gajah (Fil Mağarası Tapınağı)

Yuvarlak/Görmediğimiz yerler:

 Bali Safari & Marine Park (Bali Safari & Deniz Parkı)

 Bali Bird & Reptile Park (Bali Kuş ve Sürüngen Parkı)

 Bali Zoo – Elephant Safari (Bali Hayvanat Bahçesi – Fil Safarisi)

 Celuk

 Kemenuh Butterfly Park (Kemenuh Kelebek Parkı)

 Mas

 Peliatan

 Pejeng

Ubud’un çevresindeki yerleşimler ayrı bir başlığı hakeder. Çünkü bu bölge de Ubud gibi sanatsal yönüyle oldukça güçlü. Ubud’un çevresinde birbirine yakın birçok kasaba bulunuyor ve hepsi belli sanatsal konularda uzmanlaşmışlar. Trafiği yoğun bir bölge olduğundan detaylı gezmek isterseniz çok vaktinizi alacaktır. Bizim de maalesef bu bölge için sadece bir günümüz vardı. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.

Ubud çevresindeki kasabalar sanatsal yönden oldukça gelişmiştir.

 Batubulan & Barong Dansı: Batubulan kasabası; antika mobilyalar, taş oymacılığı (Özellikle paras denilen gri renkli volkanik taştan yapılan oymacılık) ve batik sanatı ile biliniyor. Batubulan’da aynı zamanda geleneksel Barong ve Keris dans gösterileri gerçekleştiriliyor.

Batubulan’da bir batik dükkanı

Batubulan‘da batik yapımı videosu:

Barong Dansı: Kecak dansı töreninin tersine Barong dansı gündüz saatlerinde düzenlenir. Barong Dansı, iyiyle kötü arasındaki ebedi savaşı anlatır. Barong (Mitolojik aslan-köpek arası bir hayvan) iyi ruhu, Rangda (Mitolojik bir canavar) ise kötü ruhu temsil eder. Kecak Dansı’na benzer şekilde Barong Dansı da kutsal yazılardan esin alınarak gerçekleştirilir. Kutsal yazılar çok uzun olduğu için, gösteri bu yazıların sadece küçük bir kısmını anlatır.

Barong dansında, arka planda geleneksel enstrümanlardan oluşan bir orkestra bulunur ve müziğin ritmine göre değişik karakterler geleneksel kostümlerle sahneye dahil olarak ilginç danslar/hareketler yaparlar. Çeşitli hikayeler anlatılır ve sonlara doğru Barong ve Randga karşı karşıya gelerek bir mücadeleye girerler ama kazanan bir taraf olmaz. Sonrasında Barong’un yanına destekçileri ya da maymunlar gelerek mücadelenin dengesini değiştirirler ve Rangda’yı yenilgiye uğratırlar. Siz de bu sırada elinizdeki gösteri özetinden kimin hangi karakter olduğunu ve hangi olayın gerçekleştiğini çıkartabilirsiniz.

Kecak dansında fazla konuşma yoktu, sürekli “çak çak” sesinin ritmini duyuyordunuz. Barong dansında ise bol bol konuşma vardı ama konuşmalar Balice olduğu için birşey anlamazsınız. Ancak törenin tek düzeliğini kırmak ve turistlere hitap etmek için oyuncular bazı komik hareketler yaptılar.

Biz Barong dansından oldukça keyif aldık. Bir saat süren gösteri, anlamadığımız konuşmalara rağmen hemen bitti. İzlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

İyi ruhu temsil eden Barong ve Barong’un yanında bize poz veren bir maymun 😊

Solda Rangda’nın hizmetkârlarının dansı ve sağda ortada kötü ruhu temsil eden Rangda.

Barong Dansı‘ndan videolar:

Sukawati: Pazaryerleri ile bilinen bir kasabadır ve oldukça kalabalıktır.

Sukawati pazarı

Batuan & Pura Puseh Batuan Tapınağı: Batuan, resim ve mimari konularında oldukça gelişmiş bir kasaba. Batuan’da bulunan Pura Puseh Batuan tapınağında, her ayın birinde ve onbeşinde başka bir geleneksel Bali töreni olan Gambuh dansı gerçekleştiriliyormuş. Bu tapınak, klasik Bali tapınağı mimarisine sahip olsa da çok hoşumuza gitti. Görmenizi tavsiye ederiz.

Pura Puseh Batuan tapınağından görüntüler

Tegenungan Şelalesi: Bali’de birçok şelale var ama Tegenungan şelalesi en bilinenlerinden biridir. Bali’de birçok turistik yerde olduğu gibi, gidilecek yere varmadan önce dükkandan ve restoranlardan bir “köy”e girmeniz gerekir. Aslında Tegenungan’da durum iyi ki de böyleydi çünkü mekânlar bize, şelalenin yukarıdan panoramik bir görüntüsünü sunuyordu. Biz de bir yere oturup öğlen yemeğimizi yerken ve kahvemizi yudumlarken şelalenin manzarasının keyfini çıkardık.

Tegenungan’da bir tuvaletin panosu.

Tegenungan Şelalesi’nin yukarıdan panoramik görüntüsü

Yukarıda vakit geçirdiğimize göre artık aşağıya inme vakti geldi! Sıra basamaklarda! 165 tane basamak inmek gerekiyor. Bu basamakları inmek kolay değildi ama çıkmak tam bir işkenceydi çünkü oldukça diklerdi. Tegenungan, basamak sayısı konusunda Bali’de gördüğümüz yerler içinde Gunung Kawi’den sonra ikinci sıradaydı (Gunung Kawi’de 250 basamak vardı).

Basamaklardan aşağıya indiğinizde şelalenin oluşturduğu nehrin görüntüsü çok güzeldi. Gelen turistler de taşları üst üste dizerek çok estetik bir görüntü oluşturmuşlar. Bu nehir boyunca yürürken, uzaktan çok da büyük görünmeyen şelalenin, yaklaştıkça büyüdüğünü farkettik. Otuz metre yüksekliğindeki bu şelalenin aşağıya çarpan gür suyunun sesi oldukça güçlüydü ve şelalenin arkasında bir mağara bulunuyordu. Güneşin kendiği gösterdiği anlarda ise bu muhteşem manzaraya su damlacıklarının oluşturduğu ufak bir gökkuşağı da eşlik ediyordu.

Ancak bu güzelliğin büyüsüne kapılıp şelalenin altına girmeye çalışmayın. Şelaleye yaklaşmak ve mağaraya girmek güvenlik nedeniyle yasak. Çünkü debisi güçlü bu suyun yukarıdan getirdiği dal ya da taş parçaları birkaç kişinin yaralanmasına neden olmuş. Şelalenin yakınlarında bazı noktalarda girdap bulunuyordu ve oralara da yaklaşmak yasaktı. Ben bir an dengemi kaybedip girdabın içine girdim ve az daha bir kaşık suda boğuluyordum. Dizime gelen suyun bu kadar güçlü olabileceğini kesinlikle tahmin edemedim. Girdap beni şelale suyunun döküldüğü yere çekti ve bu alan, insan boyundan çok daha derindi. Aniden ayağımın yerden kesilmesi bir an paniklememe neden olsa da kendimi toplarladığımda önümde cankurtaranın bana uzanan elini gördüm. Bu nedenle güvenli bir mesafeden suya girip sadece şelalenin güzel manzarasını izlemenizi tavsiye ederiz 😊

Tegenungan Şelalesi ve şelalenin oluşturduğu nehirden görüntüler

Patung Bayi (Giang Baby Statue, Dev Bebek Heykeli): Blahbatuh’ta bulunan bu dev bebek heykelini, yanınızda Bali’yi çok iyi bilen biri yoksa bulmanız çok zor. Elimizde bulunan İngiliz firma DK’nin Bali & Lombok rehber kitabından öğrendiğimiz bu heykeli görmek istedik çünkü rehber kitaptaki tipi çok güzeldi 😊 1990’lı yıllarda yakındaki bir köyde kadınlara bir duyum gelmiş ve bu duyuma göre bir şeytan, kadınların çocuklarına musallat olacakmış. Bunun üzerine kadınlar panik olmuşlar ve eşlerinden, çocuklarını şeytandan korumak üzere bir heykel inşa etmesini istemişler ve ortaya bu şirin heykel çıkmış 😊Bu nedenle bu heykele de sunaklar yerleştiriliyormuş, böylece şeytanın çocuklardan uzak kaldığını düşünüyorlarmış.

Patung Bayi (Dev Bebek Heykeli)

Blahbatuh’ta aynı zamanda Vihara Amurva Bhumi Blahbatuh isimli bir Çin tapınağı bulunuyor. Bu tapınak hem Hinduizm hem de Budizm’le ilgili esintiler içeriyor.

Bedulu & Pura Samuan Tiga Tapınağı: Bedulu, Yeh Pulu kaplıcalarındaki kaya üzeri oymaları ve Pura Samuan Tiga tapınağı ile biliniyor. Efsaneye göre üç tanrı güçlerini birleştirerek şeytanların kralını yenilgiye uğratmışlar. Bu tapınak da çok güzel ve görmenizi tavsiye ederiz.

Pura Samuan Tiga Tapınağı

Goa Gajah (Fil Mağarası Tapınağı): Bir tapınak daha ama Bali’de gördüğümüz en ilginç tapınaklardan biriydi. Tapınağın girişinde kutsal suyun aktığı bir havuz vardı ve havuzun arkasında kayaya yüz figürü işlenmiş bir mağara girişi bulunuyordu. Bu ufak mağara “T” şeklindeydi ve içeride kutsal birkaç öge haricinde pek birşey göremedik.

Goa Gajah tapınağının başlangıç kısmı ve mağaranın giriş kısmında kayaya oyulmuş yüz figürü

Tapınağın giriş kısmından patika bizi aşağıya doğru yönlendirdi. Bu alanda sular akıyordu, her yer yemyeşildi ayrıca doğanın görüntüsünü bozmayacak şekilde patikalar ve ufak köprüler uzanıyordu. Her Hindu tapınağında olduğu gibi ulu ağaçlara sarong bağlanarak bu ağaçlar kutsanıp korunuyordu.

Hinduizm’le ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz ama bütün Hindu tapınaklarında şu ortak özellikler vardı: Doğayla iç içe, uyumlu ve saygılı olmaları. Hiçbir tapınakta betonlaşma görmedik, tapınak inşaatları esnasında ağaçların katledildiğine dair bir ipucuyla karşılaşmadık. Aksine doğayı daha da güzelleştirdiklerine şahit olduk. Bu Hinduizm’in özelliği midir yoksa Balililerin özelliği midir onu bilemiyoruz ama biz bu konuda gerçekten hem Balililere hem de inanışlarına büyük saygı duyduk. Dünyadaki bütün ibadethaneler doğaya bu şekilde yaklaşsa, o inanç sistemindekilerin de farkına varmadan doğayla daha uyumlu yaşayacağını düşünüyoruz.

Goa Gajah’ta görüntüler ve ulu bir ağaç.

 Bali Safari & Marine Park (Bali Safari & Deniz Parkı): Vahşi hayvanların içerisinde hem gündüz hem de gece safarisi hizmeti veren, camın arkasında aslanlarla çevrili bir restorana sahip olan, fil sürme deneyimi sunan ve himayesinde su parkı bulunan bir alan. Giriş ücretleri oldukça pahalıydı, özellikle aslanlı restoran seçeneğini seçerseniz oldukça yüklü paralar ödemeniz gerekiyordu.

  Bali Bird & Reptile Park (Bali Kuş ve Sürüngen Parkı): Bali Kuş Parkı ve Sürüngen Parkı ayrı yerlerdir ama yan yanadır. Giriş ücretleri yüksek olduğu için girmekten vazgeçtik.

 Bali Zoo – Elephant Safari (Bali Hayvanat Bahçesi – Fil Safarisi): Bali Safari & Marine Park’tan daha eski olan bu hayvanat bahçesine filler için gittik aslında. İçerisi hıncahınç insan doluydu ve gişelerde kuyruk vardı. Fiyatları duyduğumuzda dehşete düştük ve sinirlenip oradan ayrıldık. Neden Bali’de bu tarz yerler bu kadar pahalı anlayabilmiş değiliz. Asıl anlayamadığımız olay, insanlar neden kazıklanmaktan bu kadar hoşlanıyorlardı? Finlandiya’da bile bu tarz yerlerin giriş ücretleri daha düşüktü.

Sonradan fillerin gördüğü muameleyi okuduğumuzda fil sürmekle ilgili olan hevesimiz de gitti. Gitmeyin, desteklemeyin bu tarz yerleri. Kaplumbağa Eğitim ve Koruma Merkezi tarzında yerler oluşmalı, hem insanları kazıklayan hem de hayvanlara zulmedip hapseden yerler değil.

Celuk: Bali’nin altın ve gümüş kuyumculuğu ile meşhur kasabası. Sıra sıra altın ve gümüş dükkanları göreceksiniz. İlgilenmediğimiz için hiçbirine uğramadık.

 Kemenuh Butterfly Park (Kemenuh Kelebek Parkı): Sadece varlığından haberdar olun istedik ama giriş ücreti yine pahalıymış.

 Mas: Bali’nin mobilya ve ahşap işçiliği ile bilinen kasabası. Bu ahşap işçiliği Mas’ın adına benzer biçimde maskları da kapsıyor.

Peliatan: Peliatan’ın sanatsal geçmişi Ubud’dan da eskiymiş. Özellikle ahşap oymacılığı ve resim konusunda oldukça gelişmiş bir kasaba. Peliatan’da aynı zamanda iyi bir resim koleksiyonu bulunan Agung Rai Museum of Art (Agung Rai Sanat Müzesi) bulunuyor.

Pejeng: Arkeoloji Müzesi ve müzeye yakın üç adet tapınakla bilinen bir kasaba. Bu tapınaklarda taştan yapılmış kutsal heykeller bulunuyor.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

 

10706total visits,7visits today

Bir Cevap Yazın