Bali Blog 8/9: V.Bölge – Doğu Bali

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Bali Blog 8: V.Bölge – Doğu Bali

Güncelleme (Ekim 2017): Şu anda Agung yanardağı aktifleşmek üzere. Yanardağın 12 kilometre çapındaki alandan 120 binden fazla insan tahliye edilmiş ve artan sismik hareketler, yanardağın her an patlayabileceğini belirtiyormuş. Yanardağı en son 1963 yılında patlamış ve 1100 kişinin ölümüne neden olmuş. Bali’nin en bilinen turistik beldelerinde bir tehlike olmadığı, bu nedenle Bali seyahati planlayanların planlarını iptal etmemesi gerektiği belirtiliyor. Ama Doğu Bali’deki birçok alana girişiniz şu an yasak olacak.

Kalpli/Gördüğümüz yerler:

Gianyar

Kertha Gosa (Taman Gili)

Dam Tukad Yeh Unda Klungkung

Goa Lawah

Kusamba Kumsalı

Lotus Lagoon (Nilüfer lagünü), Candi Dasa

Taman Ujung

Tirta Gangga

Sidemen & Iseh

Yuvarlak/Görmediğimiz yerler:

Bangli

Tenganan

Lempuyang Dağı

Amed

Agung Dağı

Besakih Tapınağı

 

Gianyar: Gianyar hakkında aslında başlık açmayacaktık çünkü turistik bir yer değil. Ubud, Gianyar’ın bir ilçesi. Ama Gianyar’da birşey dikkatimizi çekti: Bali’nin en düzgün sokakları, kaldırımları, yolları Gianyar’daydı. En turistik ilçesi Ubud’da doğru düzgün bir belediyecilik hizmeti yokken, bağlı bulunduğu Gianyar’da belediyecilik hizmetlerinin iyi olması bizi şaşırttı. Muhtemelen Gianyar, başta Ubud olmak üzere çevresinden paraları toplayıp kendisine harcıyordu. Nedense hemen aklımıza Bodrum-Muğla ikilisi geldi 😊 Bodrum, belediyecilik hizmetlerinde oldukça kötüdür ama Bodrum’un bağlı bulunduğu Muğla’da bu hizmetler çok daha iyidir. Muğla da Gianyar gibi başta Bodrum olmak üzere çevresinden paraları toplayıp kendisine harcar. Bu anlayışın dünyanın diğer ucunda bile aynı olması bize trajikomik geldi 😊

Kertha Gosa (Taman Gili): Kertha Gosa, Semarapura (Diğer adı Klungkung)’da bulunan XVIII. yüzyıldan kalma bir saray. Saray, daha sonra mahkeme olarak kullanılmış. Günümüzde müze olarak kullanılan Kertha Gosa; havuzu, binaları, heykelleri ile size muhteşem bir estetik görünüm sunuyor.

Kertha Gosa’dan görüntüler

Yapıların tavanlarında geleneksel Bali tarzında yapılmış çeşitli resimler bulunuyor ve bu resimlerde, çeşitli efsaneler/hikayeler anlatılıyor. Yapıların çevresindeki havuzlar ise nilüferler ve heykeller ile süslenmiş.

 

Kertha Gosa’da yapıların tavanları çeşitli hikayelerle dolu ve çevresindeki havuz, nilüferler ve heykellerle süslenmiş.

Kertha Gosa’nın yanında tapınak ve müze bulunuyor. Bu küçük müzeyi de görmenizi tavsiye ederiz.

Kertha Gosa’nın avlusundaki tapınak ve müzeden görüntüler

Dam Tukad Yeh Unda Klungkung: Yoldan geçerken gördüğümüz bu baraj ilgimizi çekti çünkü insanlar suyun içinde baya eğleniyormuş gibi duruyorlardı. Vaktimiz olsaydı kesinlikle arabadan inip biz de bu insanlara katılırdık.

Dam Tukad Yeh Unda Klungkung

Goa Lawah:  Goa Lawah, “Yarasa Mağarası” demek. Bu tapınak, Hindular için oldukça önemliymiş ve tapınağın bin yaşından daha eski olduğu tahmin ediliyormuş. Tapınakta gerçekten de bir mağara bulunuyor ve onbinlerce yarasa bu mağarada yaşıyor. Ancak mağaraya girmek yasaktı. Mağaranın hemen önünde ibadet ediliyordu ve törenler düzenleniyordu. Bu esnada içeriden yarasaların sadece seslerini duyabildik. Yerel halk, mağaranın otuz kilometre uzunluğunda olduğuna ve Besakih Tapınağı’na uzandığına inansalar da mağaraya girişin yasak olması nedeniyle bu bilgi teyit edilemiyor.

  

Goa Lawah (Yarasa Mağarası) tapınağından görüntüler. İlk fotoğraf, tapınağın girişi. İkinci fotoğraf, mağaranın önünde ibadet eden Balililer. Son fotoğraf, ibadet sonrası düzenlenen tören. Bu tören çok ilginçti ve izlemeye değerdi.

Goa Gajah’ta karşılaştığımız Hindu töreni ile ilgili videolar:

 

Kusamba Kumsalı: Siyah kumdan oluşan bu kumsal muhteşemdi. Ancak kıymetinin hiç bilinmemesi bizi çok üzdü. Kumsala ulaşım çok zordu ve arabanın bile çok zor sığdığı bir patikadan sahile vardık. Kumsal boyunca hiç tesis yoktu, yerler çöp içindeydi (Büyük bir kısmı denizden gelse de insanlar da kirletiyormuş). Çöp derken her türlü çöpten bahsediyoruz. Patlamış ampuller, çakmaklar, oyuncak parçaları, piller…vs. Umarız bir gün bu kumsalın değeri bilinir ve amacına uygun olarak temizlenir. Temizlemekle kastettiğimiz ya halka açılması ya da kaplumbağaların yumurtlama sahasıysa koruma altına alınması.

Kusamba kumsalı boyunca yüzlerce geleneksel jukung tekneleri vardı. “Eski tip katamaran” olarak da nitelendirebileceğimiz bu tekneler, büyük dalgalara sahip Bali için oldukça mantıklı bir tasarıma sahipti.

 

Üstte, Kusamba sahili. Altta, Kusamba sahilindeki geleneksel jukung tekneleri.

Lotus Lagoon (Nilüfer lagünü), Candi Dasa: Candi Dasa’da bulunan ve nilüferlerden oluşan bu gölün, göz kamaştıran bir manzarası vardı. Göl çevresinde yürüyebilir, çevresindeki restoranlarda oturabilirsiniz. Seyahatimiz boyunca gördüğümüz en büyük nilüfer tarlasıydı Candi Dasa’daki bu göl.

Lotus Lagoon’dan panoramik bir görüntü


 

Lotus Lagoon’da yürürken kendinizi kaptırıp sadece kara tarafına değil, deniz tarafına da bakın 😊 Candi Dasa’da çok sayıda dalış kursu veren yerler bulunuyor, bunu da belirtelim.

Taman Ujung: Rüya gibi yerlerden bir tanesiydi ve Bali’deki favori noktalarımızdan biriydi Taman Ujung Sarayı. Saray, 1921 yılında inşa edilmiş, 1974 yılında depremden büyük zarar görmüş ve 2004 yılında restore edilmiş. Sarayın çevresindeki yapay göllerin ve bahçelerin güzelliğini anlatmakta kelimeler yetersiz kalır. Bu nedenle fotoğraflarla anlatım yapabileceğiz:

Taman Ujung Sarayı’ndan görüntüler. Yapay gölde kano kiralayıp, bahçelerde dinlenebilirsiniz.

Sarayın çevresindeki yapay göller çok estetik bir şekilde düzenlenmiş ve saraya yukarıdan bakan iki nokta bulunuyor. Bunlardan en az birini tırmanmanızı öneririz. Evet, hava çok sıcak, tırmanmak çok zor ama biraz sabırlı olun çünkü gördüklerine değecek.

Seyir yerlerine tırmandıktan sonra karşılaşacağınız manzara. Bir yapının, doğayla bu kadar güzel bütünleştiğine hiç şahit olmamıştık.

Tirta Gangga Tirta Gangga, “Ganj nehri’nden gelen kutsal su” anlamına geliyor. Bu sefer bir tapınakta değilsiniz. Tirta Gangga’da, nehirden gelen su önce havuzlara doluyor, sonra da doğaya karışıyor. İçeri girer girmez sağda solda koi balığı sürülerinden oluşan iki büyük havuz ile karşılaşırsınız. Koi balıkları dev gibiydi ve insanlara çok alışıklardı. Yemek verirken elimizi kaptırmamaya gayret gösterdik çünkü gerçekten çok büyüklerdi 😊

Tirta Gangga’nın girişinde soldaki havuz ve koi balığı sürüleri

Girişin sağındaki havuz ise çok orijinal. Havuzun içi yine koi balıkları ile dolu ve havuzun içindeki taş sütunların üzerinde yürüyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz 😊

Tirta Gangga’nın girişinde sağdaki havuz ve taş sütunlar

Tirta Gangga’daki çeşmelerin ve heykellerin çok eğlenceli olduğunu da belirtmek isteriz 😊

Tirta Gangga’da çeşmeler ve heykeller. Made bize poz veriyor 😊

Biraz yukarı tırmandığınızda yüzebileceğiniz iki tane havuz bulunuyor. Bunlara giriş için ikinci kez ücret ödemeniz gerekli. Biz gittiğimizde alttaki havuz daha kalabalıktı, üstteki havuz muhtemelen nehrin suyunu ilk karşılayan yer olduğu için daha soğuk ve tenhaydı. Suya alışmak zaman istese de biraz sabredin çünkü buna değeceğini göreceksiniz.

        

Tirta Gangga’da yüzebileceğiniz iki tane havuz bulunuyor. Bu havuzlardan görüntüler.

Sidemen & Iseh: Bu iki yerde de manzara izlemek önerilir. Trafik nedeniyle biraz geç kaldık ve hava artık kararmıştı. Bu nedenle sizlerle çok iyi bir resim paylaşamıyoruz.

Sidemen civarlarından bir görüntü

Bangli: Bali’nin en eski yerleşim yerlerinden biri. Yakınındaki Bukit Demulih tepesine çıkarak Bali’nin en yüksek dağı olan Agung Dağı’nın da dahil olduğu manzarayı izlemeniz önerilir.

Tenganan: Bali’nin en bilinen Bali Aga köylerinden biridir. Zamanımız olmadığı için ziyaret edemedik ama zamanımız olsaydı da ziyaret etmeye çekinirdik çünkü başka bir Bali Aga köyü olan Trunyan’da yeterince endişelenmiştik 😊 Bali Aga köylerinin karakterleri birbirinden farklıdır, bu nedenle görmeden Tengananlıların günahlarını almayalım 😊

Bu arada trekkingçiler için Tenganan’dan Tirta Gangga’ya bir rota bulunur.

Tenganan Efsanesi ilgi çekicidir. XIV. yüzyılda Bali kralı en sevdiği atını kaybetmiş ve atı bulanlara büyük bir ödül vereceğini bildirmiş. Ancak at, günümüzdeki Tenganan civarlarındaki köylüler tarafından ölü olarak bulunmuş. Köylüler atı kralı teslim etmişler ve yüzsüzlük yapıp atı bulmaya karşılık kraldan toprak istemişler. Kral da elçilerini gönderip şu şekilde buyurmuş: “Bu köylülere, ölü atın kokusunun duyulduğu alan kadar toprak verin”. Köylülerin reisi kralın elçilerini karşılamış ve köy sınırları belirlenirken, reis cebinde çürük at etinden bir parça taşıyarak kraldan cömert bir toprak parçasını koparabilmişler 😊

Lempuyang Dağı: Adanın en doğusundaki bu dağ, 1005 metre yüksekliğindedir. Trekking severlerin özellikle tapınak törenlerinin olduğu günleri seçmesi önerilir.

Amed: Bu küçük kasaba, su sporlarını sevenler için ilgi çekici olabilir.

Agung Dağı: 3031 metre yüksekliği ile Bali’nin en yüksek dağı. Aktif volkanik bir dağdır ve biraz zorlanmayı seven trekkingçiler için bir cennet olduğu belirtiliyor.

Bali’nin doğu kıyılarında ilerlerken Agung Dağı’nın görkemli manzarası

 Besakih Tapınağı: Besakih Tapınağı, Agung Dağı’na tırmanmak isteyenler için başlangıç noktası olabilir. Made, bize kısıtlı zamanda Besakih tapınağına gitmememizi önerdi çünkü Pura Ulun Danu Batur tapınağına çok benziyormuş ve turistlerden çok para alıyorlarmış.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

4738total visits,4visits today

Bir Cevap Yazın