Bali Blog 9/9: VI.Bölge – Kuzey ve Batı Bali

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Bali Blog 9: VI.Bölge – Kuzey ve Batı Bali

Tejakula

Singaraja

Lovina

Pemuteran

Menganjan Adası

Taman Nasional Bali Barat (Batı Bali Ulusal Parkı)

Gilimanuk

Medewi Kumsalı

 

Tejakula: Siyah kumsalı, gümüş işçiliği, kendine özel wayang wong dansı, el değmemiş ormanları ve çevresindeki Bali Aga köyleri ile ilginizi çekebilecek yerlerden birisi.

Singaraja: Bali’nin en büyük şehirlerinden biri ve sömürge döneminde Bali’nin başkentiymiş.

Lovina: Yüzmeyi ve su sporlarını sevenler için siyah kumsalı ve mercan kayalıkları bulunuyor. Lovina açıklarında sık sık yunuslar görüldüğü için yunus, Lovina’nın sembolüymüş.

Pemuteran: Pemuteran ve yakınındaki Gondol kumsalı, adadaki en iyi beyaz kumsallardan birine sahip. Menganjan Adası’na gitmek isteyenlerin sıklıkla konakladığı bir bölge.

Menganjan Adası: Bozulmamış doğası ve mercan kayalıklarıyla, dalış meraklısı olanlar için kaçırılmaması gereken yerlerden biridir. Menganjan Adası, Batı Bali Ulusal Parkı’nın bir parçasıdır.

Taman Nasional Bali Barat (Batı Bali Ulusal Parkı): Adanın batısında oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Trekking yapmak isteyenler için cennettir çünkü alana taşıtların girmesi yasak ve doğası bozulmadığı için çok çeşitli hayvan/bitki türleri ile karşılaşabilirsiniz.  Ulusal Parkın içinde en küçüğü 332 metre, en yükseği 1412 metre arasında değişen yedi dağ bulunuyor.

 Gilimanuk: Java adasına feribot seferlerinin hareket ettiği yer. Aynı zamanda Bali adasının Java adasına en yakın olduğu nokta ve aradaki mesafe beş kilometredir.

Medewi Kumsalı: Siyah kumsalı ve siyah taşları ile güzel kumsallardan biri. Yüksekliği yedi metreye varan dalgalar ile sörfçüler için mabettir.

 

Son Söz

Son olarak Lombok adasından bahsetmek istiyoruz. Rehber kitaplarda bu ada sıklıkla Bali ile birlikte anılıyor. Lombok’un yerli halkı Sasaklarmış. Sayıları iki milyonu bulan bu halk, Kuzey Hindistan ve Myanmar kökenliymiş. Adada önemli sayıda Balili de yaşamaktadır. Bu nedenle Lombok’ta Bali Hindu kültürüyle İslamiyet kültürü harmanlanmıştır. Bu harman, geleneksel danslara, müziğe, törenlere, el işçiliğine, kültüre ve mimariye yansır. Lombok, doğa olarak Bali’ye benzer özellikler taşır ve Bali’nin daha az turistik, daha az el değmiş kardeş adası olarak değerlendirilebilir.

Bali ve çevresi hakkında görülecek ve yazılacak daha çok şey var ama hepsini dokuz günlük bir gezide deneyimlemek mümkün değil. Tabiri caizse “koştura koştura” gezdiğimiz adanın birçok yerini göremedik ama en temel noktaları gördüğümüzü düşünüyoruz.

Görmek isteyip de göremediğimiz çok şey oldu. Örneğin bir nikahla ya da bir ölü yakma töreniyle hiç karşılaşmadık. Çünkü halkla çok fazla iç içe bulunamadık.

Bizim gibi kültürel gezi meraklıları için koştura koştura adayı bir ayda zor bitirirsiniz. Ama “hem denize gireceğim, hem dağlara tırmanacağım, hem de dalış/sörf yapacağım” diyorsanız Bali anca iki-üç ayda bitirebilirsiniz.

Bali ve Hinduizm kültürüne de saygı duyduk. Evet, yerler biraz kirliydi ve çöp vardı. Şehir merkezlerinde de belediye hizmetleri neredeyse hiç yoktu ama genel felsefe olarak doğa dahil yaşayan herşeye çok saygılılardı. Semavi dinler teoride saygılı olsa da pratikte bu denli bir saygıyı asla görmedik. Bu arada Hinduizm’le Budizm’in çok sayıda ortak yönü olduğunu öğrendik. Çok sayıda ortak tanrıları bulunuyormuş ve bu ortak tanrılara adanmış tapınaklarda her iki dinden de insanlar gelip ibadet edebilirlermiş. Semavi dinler ise aslında aynı Allah’a inanır ama bir Hristiyan gelip camide ibadet etmez. Hatta daha da ilginci, birbirlerinin ibadethanelerinde tapınmayı günah sayan büyük bir kitle bulunuyor. Halbuki hepsi Tanrı’nın evidir. Doğu felsefesindeki “maneviyat” bu yörenin halkını kapital dünya standartlarına göre bazı açılardan “pasifleştirse” de dünyanın, inanış açısından değil ama maneviyat açısından bu bakış açısına daha çok sahip olması gerektirdiğini düşünüyoruz. Yoksa kapital sistemin dayattığı açgözlülük nedeniyle tüm insanoğlu hep birlikte derin bir kuyuya çekilecek.

Gezimizin ana rotasını İngiliz rehber kitap DK:Eyewitness Travel Guides ile çizdik. Ama asıl rotayı Made belirledi. Made, adayı karış karış bilir ve sizin zevklerinize/tercihlerinize göre rotanızı yeniden çizer. Bali deneyimimizi daha keyifli hale getirdiği için kendisine buradan teşekkür ediyoruz. Resmini ve telefon numarasını tekrar paylaşıyoruz:

Made’nin telefon numarası: +62 812 4688 0492 (Whatsapp’tan ulaşabilirsiniz)

SON

 

6551total visits,4visits today

Bir Cevap Yazın