Bosna-Hersek Blog 1/10: Güzelliğin Kaosla Dansı: Bosna Hersek (Şaşırtıcı Gerçekler-1)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Blog 1: Güzelliğin Kaosla Dansı: Bosna Hersek (Şaşırtıcı Gerçekler-1)

“Öyle topraklar vardır ki insan diksen yeşerir.” Bu söylemi Karadeniz ve benzeri iklimde yaşayanlar gayet iyi anlayacaktır. İşte, Bosna Hersek de böyle bir yer. Muhteşem doğası ve sıcakkanlı insanları ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir ülke.

Uçaktan Sırbistan-Bosna Hersek sınırını ayıran Drina Nehri’nden Sırbistan yönüne baktığınızda düz olarak değerlendirebileceğiniz bir coğrafya gözünüze çarparken Bosna Hersek tarafına baktığınızda tek bir düzlük göremezsiniz. Sizi dağlık ve ormanlık bir coğrafya karşılayacaktır. Bu güzel görüntü, size, bu topraklarda zorlu doğa şartlarının da olduğu mesajını verecektir.

Doğa şartları, içinde yaşayan insanların karakterini de etkiler. Bosna Hersek insanları da doğası gibi karmaşık, acımasız ve zorlu bir süreç yaşamışlar ve hâlâ yaşıyorlar. Etrafınızı saran güzellikler karşısında büyülenirken yaşanan olumsuzluklara da kayıtsız kalamıyorsunuz.

Bosna Hersek’te inanılmaz bir kaos hâkimiyet sürüyor. Bu kaosu haritalar üzerinde anlatmaya çalışalım.

Bilinen Bosna Hersek haritası ve bayrağı aşağıdaki gibidir:

Tek bir ülke, tek bir halk, tek bir bayrak gibi gösterilmiş olsa da durum bildiğimizden çok daha farklıdır. Neden farklı olduğunu ilerleyen satırlarda aşama aşama ifade etmeye çalışacağız.

Nüfusu 3,8 milyon ülkenin genel popülasyonunu baskın olan üç halk oluşturmaktadır. Bu halkların toplam nüfustaki oranı kabaca %50 Boşnak, %30 Sırp, %15 Hırvat olarak görünmektedir. Boşnaklar Müslüman, Sırplar Ortodoks Hristiyan, Hırvatlar Katolik Hristiyandır. Başka bir ifadeyle ülkenin yarısı Müslüman, yarısı Hristiyanlardan meydana gelmektedir.

Boşnaklar Boşnakça, Sırplar Sırpça, Hırvatlar Hırvatça konuşur. Boşnaklar ve Hırvatlar Latin alfabesi, Bosna Hersek’teki Sırplar genelde Kiril alfabesini kullanmaktadır. Bir karışıklık oluşturmamak amacıyla bu konuya daha sonraki satırlarda etraflıca değineceğimizi belirtmek isteriz.

Buraya kadar yazdıklarımızın anlaşıldığından yola çıkarak anlatının sonraki aşamasına geçiyoruz.

Haritada gördüğümüz ülke sınırları aslında gerçekleri yansıtmamaktadır; çünkü Bosna Hersek aslında iki ülke ve bir devletçikten oluşmaktadır.

– Bosna Hersek Federasyonu

– Republika Srpska (Sırp Cumhuriyeti)

– Brčko yönetim birimi

Bosna Hersek haritasında Republika Srpska (Sırp Cumhuriyeti) pembe, Brčko yönetim birimi sarı ve Federasyon mavi.

https://www.occrp.org/images/entitetibih.png

Bosna Hersek Federasyonu’nun bayrağı

Republika Srpska (Sırp Cumhuriyeti)’nın bayrağı

Brčko yönetim biriminin ise resmi bir bayrağı yoktur.

Şaşırtıcı değil mi? Devamı sonraki yazımızda.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

1488total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın