Bosna-Hersek Blog 10/10: Rota 6 – Travnik

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 10: Rota 6 – Travnik

Travnik-Saraybosna yolu

Bosna Hersek’in en güzel şehirlerinden biri olan Travnik, “vezirler şehri” diye de bilinir; çünkü Osmanlı’ya birçok devlet adamı yetiştirmiş bir kenttir. “Merkez Bosna Kantonu”nun başkentidir ve Saraybosna’nın 90 km batısında bulunur. Bosna Hersek’te şehirler arası yollar genel olarak dar ve virajlıdır. Ziyaret ettiğimiz yıl ülkenin toplamında sadece 70 km otoban vardı (Saraybosna-Zenica otobanı). Travnik’e giderken yolun bir kısmında bu otobanı kullanabilirsiniz ve yolculuğunuzu büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Yakınındaki Vlašić Dağı, kış sporları meraklıları için önemli bir yerdir ve 1943 metre yüksekliğindedir.

Travnik Kalesi XV. yüzyılda inşa edilmiştir ve kaleden şehir manzarası harikadır.

Travnik Kalesi ve kaleden Travnik manzarası

Travnik’te birçok tarihi mahalle, cami ve bina bulunuyor. Aynı zamanda Bosna Hersek’te iki tane tarihi saat kulesi bulunan (sahat kula diye yazılır Boşnakçada) tek şehir ünvanına da sahip.

Kaleden aşağıya doğru baktığınızda dağın eteğinde Plava Voda “Mavi Su” diye bir yer göreceksiniz. Bir derenin aktığı bu yemyeşil ortamda birkaç tane de restoran var. Su ve kuşların sesiyle bu güzel yerde keyif yapmanızı tavsiye ederiz.

Plava Voda ve Travnik Kalesi’nden görünümü

Travnik, aynı zamanda 1961 yılında Nobel Ödülü almış ünlü yazar Ivo Andrić’in de doğduğu şehirdir. Doğduğu ev müzeye çevrilmiş ve şehir merkezinde görmemeniz mümkün değil. “Drina Köprüsü”, “Travnik Günlüğü”, “Ömer Paşa” gibi birçok kitabın yazarıdır.

Ivo Andrić, aslen Hırvat’tır ancak, eserlerinde asla bu konulara değinmez. Farklı dinlerin ve halkların yaşadığı bir ortamda büyümesinin de etkisiyle, herkese eşit derecede sevgi gösterir. Bu özelliği nedeniyle eski Yugoslavya ülkelerinde çok saygı gören bir yazardır, ki günümüzde maalesef çok önemli bir özelliktir..

Ivo Andrić Müzesi, aynı zamanda yazarın doğduğu evdir.

Visoko

Saraybosna’nın otuz üç km batısında ve Travnik yolu üzerinde bulunan Visoko kenti, deri ve tekstil ürünleriyle meşhur bir yerdir. Merkezde, deri kıyafet ve deri çanta satan birkaç dükkâna uğradık. Fiyatlar çok uygun değil ama ülkemizden daha ucuz. Merak ederseniz şayet bir uğrayıp dükkânlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Visoko

— SON —

3337total visits,6visits today

Bir Cevap Yazın