Bosna-Hersek Blog 4/10: Bosna Hersek Hakkında Pratik Bilgiler

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 4: Bosna Hersek Hakkında Pratik Bilgiler

Bosna Hersek’te Ulaşım & Para Bozdurma

Ulaşım: Saraybosna’da havalimanına iner inmez ilk işimiz daha önce kiralamış olduğumuz arabayı teslim almak oldu (Araba kiralamayı Guma X adlı bir Boşnak firmadan yaptık ve firmadan gerçekten çok memnun kaldık).

Bosna Hersek’te daha fazla yer görmek istiyorsanız araba kiralamanızı şiddetle tavsiye ederiz çünkü toplu taşıma biraz sıkıntılı. En basiti Saraybosna Havalimanı’ndan şehir merkezine özel ya da belediyeye ait bir otobüs yok. Sadece taksi seçeneğiniz var.

Araba kiralarken de unutmamanız gereken bir şey var: Bosna’da hiç düz arazi görmedik. Her yer dağ tepe, bu nedenle bitmek tükenmek bilmeyen virajlara hazırlıklı olun. Ülkedeki otobanların toplamı sadece 70 km, dolayısıyla otobanları da unutun. Şehirler arası yollar çift şeritli ve bazı yerlerde yollar kötü. Bu nedenle dikkatli araç kullanmanızı öneririz.

Saraybosna’dan Mostar’a doğru yola çıktığımızda ilk dikkatimizi çeken şey yeşillik ve doğal güzellik oldu. Gerçekten Mostar yolu çok keyifli bir rotaydı.

Saraybosna – Mostar yolu

Para Bozdurma: Bosna Hersek’e gelirken yanımızda çok az miktarda euro getirmemize karşın çok fazla miktarda Türk lirası vardı. Şehir merkezlerinde Türk lirasını bozacak ofisler bulunmakta fakat en iyi oranı ülkede bulunan Ziraat Bankası’nın oradaki şubeleri veriyordu. Gene de riske girmemek lazım ve Euro ile gelmek daha mantıklı.

Bosna Hersek’in enteresan bir para birimi var: Konvörtıbl Mark. Euro gelip Alman markını tedavülden kaldırmadan önce Bosna Hersek markı, Alman markının değerine eşitlenmiş. Alman markı tedavülden kalktığı için de kabaca 2 Mark/1 Euro eşitliği sabitlenmiş. Bosna Hersek markı, dünyanın hiçbir yerinde geçmiyor, uluslararası geçerliliği olan bir para birimi olmadığı için de ülkenize dönerken markları kesinlikle euro ya da ülkenizin para birimine çevirmelisiniz.

Ayrıca, ülkenin özellikle turistik yerlerinde euro ile alışveriş yapabilirsiniz ama biraz da mark bulundurmakta fayda var.

Bosna Hersek gezimizi altı rotada inceledik. Bu rotalar:

Rota 1 – Saraybosna’dan Mostar’a

Rota 2 – Mostar

Rota 3 – Mostar Çevresi

Rota 4 – Saraybosna

Rota 5 – Saraybosna Çevresi

Rota 6 – Travnik

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

1402total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın