Bosna-Hersek Blog 5/10: Rota 1 – Saraybosna’dan Mostar’a

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 5: Rota 1 – Saraybosna’dan Mostar’a

Saraybosna-Mostar yolu: Neretva Nehri, Konjic, Jablanica

Neretva Nehri

Saraybosna’dan Mostar’a giderken yolun önemli bir kısmı Neretva Nehri’ni takip ediyor. Muhteşem güzellikteki bu nehir, yol boyunca sürekli durup sizi fotoğraf çekmeye zorluyor.

Haritada Konjic’ten başlayıp Mostar’a doğru giden yeşil noktalı çizgi Neretva ve Mostar yolunun güzergâhını gösteriyor.

Meşhur Mostar fotoğraflarında gördüğünüz nehir de Neretva Nehri’nin ta kendisidir bu arada.

Neretva Nehri kıyısında seyahat ederken karşılaştığınız manzaralar

Konjic

Bu küçük sevimli şehir, Bosna’nın 4000 yıllık en eski yerleşim yeridir. Şehirden geçen nehir ise az önce bahsettiğimiz Neretva Nehri’dir. Neretva Nehri cam gibi berrak ve insanı cezbediyor. Ancak, oldukça soğuk haberiniz olsun 🙂

Şehir merkezindeki köprü ise XVII. yüzyılda Osmanlılar tarafından yapılmıştır. II. Dünya Savaşı’nda zarar gören köprü, 2003-2009 yılları arasında Türklerin desteğiyle restore edilmiştir.

Konjic

Jablanica ve Jablanica Gölü

Neretva Nehri’nden beslenen Jablanica Gölü büyüleyici bir coğrafyaya sahiptir. Boşnaklar için göl, yazın en önemli dinlence yerlerinden biridir. Jablanica Gölü’nün tertemiz sularında yüzebilir, tekne kiralayabilir ya da balık avlayabilirsiniz. Bu göl, gerçekten de cennetin tarifine uyan bir yerdir!

Jablanica Gölü

Jablanica yerleşim merkezi, ormanların arasında bulunan bir Boşnak yerleşim alanıdır. Yerleşim yerinin merkezinde bulunan yıkık Neretva Köprüsü 1969 yılında “Neretva Savaşı”nı sembolize emektedir. Köprünün hemen yanıbaşındaki Neretva Savaş Müzesi bizim ziyaretimiz sırasında maalesef kapalıydı.

Ancak, merkezdeki fırından bahsetmezsek bu, büyük bir eksiklik olacaktır. (Pekara, “fırın” demektir, hem Boşnakça hem de Sırpça; Hırvatça’da ise Pekarna). Buradan şans eseri aldığımız etli burek (börek), hayatımızda yediğimiz en güzel börekti diyebiliriz. Boşnaklar gerçekten de börek konusundaki bu methiyeyi hak ediyorlar…

Jablanica ve Neretva Köprüsü

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

1572total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın