Bosna-Hersek Blog 7/10: Rota 3 – Mostar Çevresi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 7: Rota 3 – Mostar Çevresi

Mostar çevresinde gezinirken izlediğimiz rota

Arabayla Mostar’dan çıkıp, ring yaparak tekrar Mostar’a geri döndüğümüz bir günde birçok yer gördük: Blagaj, Počitelj, Mogorjelo, Kravica ve Međugorje.

Blagaj (Alperenler Tekkesi)

1520 yılında Anadolu’dan buraya gelen dervişler tarafından yapılan bu tekke, Buna Nehri’nin kaynağına kurulmuş. Nehrin kaynağı dağın eteklerindeki bir mağaradan çıkıyor ve ortaya çıkan manzara muhteşem. Tekke, hem aktif bir şekilde kullanılıyor hem de müze olarak işlev görüyor.

Blagaj (Alperenler Tekkesi)

Boşnakların “Boşnak kahvesi” Bosanska kafa sunumu bize göre biraz daha farklıdır. Kahve her zaman cezvede geliyor, sonradan öğrendik ki direkt bardakla gelen kahveye kibarca “defol git kahvesi” diyorlarmış 🙂 Kahvenin cezvede değil de bardakta getirilmesi çok kaba bir hareket olarak değerlendirilmektedir.

Kahvenin yanında ilave olarak şeker geliyor, yani kahvenizi isterken sade-şekerli muhabbetlerine girmiyorsunuz. Bizde olduğu gibi su her zaman var. Bazı yerler de kahvenin yanına kahve kreması, bazı yerlerde de lokum konuluyor. Ama genel olarak sunumları bizden çok daha süslü diyebiliriz.

Bu arada Boşnaklar ve Sırplar, kahveyi Osmanlılardan öğrenmişler ama kahve kültürüne Türklerden daha sadık kalmışlar. Türkler çay bağımlısıdır ancak, Boşnaklar ve Sırplar için çay, genelde hastalanınca içilen sıcak bir içecektir. Özellikle Saraybosna’da “Türk çayı vardır” yazılarıyla karşılaşacaksınız ama denemeyin, iyi değiller 🙂 Onun yerine hep kahve içmenizi öneririz 🙂

Bizdeki Türk kahvesinin Boşnak versiyonu: Bosanska kafa “Boşnak kahvesi”

Počitelj (Poçitel)

Türk gezi rehberlerinde “Türk köyü” diye de bilinen Počitelj’de gerçekte Türkler yaşamamaktadır. Tipik Osmanlı mimarisindeki bu yerleşim yeri Neretva Nehri’ne hâkim manzarasıyla çok sevimli bir köy. İç savaş esnasında haritadan silinmek üzere olan Počitelj, savaş sonrasında koruma altına alınmış ve halkının köye geri dönmesi ve turizmin geliştirilmesi için teşvik programları uygulanmıştır.

Počitelj

Mogorjelo

Čapljina’nın 5 km güneyindeki Mogorjelo, IV. yüzyılda Roma döneminde kurulmuş ufak bir yerleşim yeridir.V. yüzyılda ise Vizigotlar tarafından istila edildikten sonra terkedilmiştir.

Mogorjelo

Kravica Şelalesi

Kravica Şelalesi’nin güzelliğini anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor. Sanki bu gezegene ait bir yer değil. Yirmi beş metre yükseliğinde ve yüz yirmi metre genişliğindeki bu şelalenin sadece kendisi değil, çevresindeki doğa da büyüleyicidir.

Kravica’ya nasıl ulaştığımızı inanın bilmiyoruz. Hayatımızda gördüğümüz en kötü yağmurlardan biriydi, yollar nehir gibiydi ve beş metre ilerisi görünmüyordu. Şelale online haritalarda o zamanlar yoktu (şu an var), navigasyonumuz nereye gideceğini bir türlü bulamadı, ortamda medeniyete dair en küçük bir belirti yoktu, üstüne kontörümüz bitti ve dünyayla iletişimimiz de kesildi.

Umudumuzun kesildiği an, ufak bir Hırvat köyüne rastladık ve orda tek kelime İngilizce bilmeyen bakkal amcadan evrensel maymun diliyle yol tarifi aldık. O yağmurda aradığımız Kravica tabelası ufacıktı ve az kalsın kaçırıyorduk.

Sinirlerimiz bozulmuştu ve stresten kaskatı kesilmiştik. Tam Kravica’ya vardığımız an yağmur kesildi ve bütün moral bozukluğumuzu tedavi eden bir ortamla karşılaştık.

Bosna Hersek’te gördüğümüz en etkileyici yerdi diyebiliriz Kravica için. Suyun sesi, şelaleden gelen damlacıkların yüzümüze çarpması, manzaranın güzelliği bizi gerçekten ayrı bir boyuta götürdü. Kahvelerimizi içip, evlenmekte olan sevimli çiftin fotoğraf çekimlerini izledik. Bütün yorgunluğumuz orada geçirdiğimiz süre zarfında buhar oldu ve hiç ayrılmak istemedik. Ancak, yolcu yolunda gerek 🙂

Kelimelerin güzelliğini anlatmakta yetersiz kaldığı Kravica Şelalesi

Međugorje

Međugorje, Hırvat bir yerleşim yeridir. Merkezdeki kiliseye akın akın insanlar gidiyordu ve yüzlerce-binlerce insan dua ediyordu. Medeniyetle gün boyu doğru düzgün karşı karşıya gelmemiş bizler, bu insan kalabalığını görünce şaşırdık. Öğrendik ki 1981 yılında Međugorjeli altı çocuk, Meryem Ana’yı görmüşler ve birdenbire Međugorje, Katolikler için bir hac yeri haline gelmiştir.

 

 

Međugorje

Mostar’a geri dönüşü Čitluk üzerinden yaptık. Mostar’dan Mogorjelo’ya kadar Boşnak kültürünü gözlemledikten sonra, Mogorjelo’dan Mostar’a Hırvat kültürüne tanıklık etmek enteresandı. Her şehir, her kasaba, hatta her köyün farklı bir karakteri var Bosna Hersek’te…

Čitluk yakınlarından bir fotoğraf

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

5241total visits,3visits today

Bir Cevap Yazın