Bosna-Hersek Blog 9/10: Rota 5 – Saraybosna Çevresi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 9: Rota 5 – Saraybosna Çevresi

Saraybosna merkezinin hemen dışındaki görülecek yerler

Gene söylüyoruz, aslında Saraybosna’da gezilecek daha bir sürü yer var ancak, haritada işaretli bulunan yerler bizim gezebildiklerimiz.

Önceki satırlarda yazdığımız gibi havalimanından şehir merkezine ulaşım sıkıntılı. Sadece taksi seçeneğiniz var ama valiziniz hafifse ve biraz yürümeyi göze alırsanız tramvayla da şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

1885 yılında tamamlanan bu tramvay hattı, San Francisco’dan sonra dünyanın en eski ikinci hattıymış. O zamandan bu yana başka hat eklenmemiş, tramvaylar tek demiryolu üzerinde gidip geliyorlar ve parasızlıktan dolayı bir türlü yenilenememiş. Bu nostaljik ve eski hatta en azından bir kere kullanmalısınız diye düşünüyoruz.

Ratni Tunel (Umut Tüneli / Tunnel of Hope)

Havalimanına yakın olan bir müze de var: Ratni Tunel (Umut tüneli). Saraybosna’nın en fazla bilinen yerlerindendir bu müze. Saraybosna kuşatması sırasında şehir çepeçevre Republika Srpska orduları tarafından kuşatılmış; ancak havalimanı BM askerlerinin hâkimiyetindeymiş. Boşnakların aklına Sırp ordusunun bulunduğu yerin altından havalimanına tünel yapma fikri gelmiş! Ve yokluklar içerisinde, çaresizliğin azmiyle, yerin altında yüzlerce metre kazı yaparak dört ayda havalimanına ulaşmışlar. Böylece, “Umut Tüneli”, Saraybosna’nın dünyaya açılan tek penceresi haline gelmiş. Bu yolla çok miktarda yiyecek, içecek, ilaç, teçhizat, silah ve asker şehre girebilmiş. Sırp askerleri bu tünelin varlığından şüphelenmişler ama asla yerini tespit edememişler. Büyük bir gizlilikle saklanan tünel, Bosna askerleri tarafından korunuyormuş.

Müzede ise bu tünelin küçük bir parçası ziyarete açık. Havalimanının güvenliği nedeniyle tünelin devam eden kısmının ziyaretçiye kapalı olduğunu öğrendik ama bizce müzede, tünelin daha büyük bir kısmı ziyaretçiye açık olmalıydı.

Hem müzenin girişinde hem de Saraybosna şehrinin çeşitli yerlerinde sağ alttaki gibi asfaltta boyalar göreceksiniz. “Saraybosna Gülleri” diye isimlendirilen bu asfalt üstü kırmızı boyalar, savaş esnasında havan topunun açtığı çukurların kırmızı boya ile doldurulmasıyla oluşturulmuş. Bu şekilde savaşın hatırlanması, bıraktığı izlerin unutulmaması amaçlanmış.

Üstte ve ortada Ratni Tunel (Umut Tüneli), altta Saraybosna Gülleri

Vrelo Bosne

Saraybosna’nın Ilidža yani “Ilıca” ilçesindeki Vrelo Bosne, ülkenin üçüncü büyük nehri olan Bosna Nehri’nin çıktığı noktadır. Yeryüzüne kavuşan nehir sularının oluşturduğu doğal güzellik kesinlikle görülmeye değer. Kendinizi bu ortamda çok huzurlu hissedeceksiniz.

Vrelo Bosne

Haritamızda ayrıca Trebević Dağı’nın yönünü de işaretledik. Maalesef zamanımız yetmedi ve ziyaret edemedik. Dağ, doğasının güzelliğinden dolayı koruma altındadır ve bütün Saraybosna’yı Trebević’ten kuşbakışı görebilmektesiniz.

Saraybosna’dan Trebević Dağı (Yükseklik 1627 metre)

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

1679total visits,2visits today

Bir Cevap Yazın