Efes Blog 2/11: İlk ve Son Efes’in Bulunduğu Yer: Selçuk

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 2: İlk ve Son Efes’in Bulunduğu Yer: Selçuk

Selçuk ve çevresinde görülecek yerler

Selçuk şehir merkezinde görülecek yerler: Efes Müzesi, Saint John Bazilikası, Ayasuluk Kalesi, İsa Bey Cami, Artemis Tapınağı (Artemision)

 

Selçuk Merkez

Ufak ve şirin bir merkezi bulunan Selçuk’ta yürüyerek gezmeniz oldukça kolay. Efes Müzesi, Saint John Bazilikası, Ayasuluk Kalesi, İsa Bey Cami ve Artemis Tapınağı yürüme mesafesinde olan yerler. Merkezde bulunan su kemerleri ise Bizanslılar tarafından Ayasuluk Tepesi’ne içme suyunu taşımak için yapılmış.

Cumartesi günleri Selçuk’ta güzel bir pazar kuruluyor. Yöresel ürünlerin ve envai çeşit otun satıldığı bu pazarda gezinmek ve güler yüzlü esnaf lokantalarında oturmak oldukça keyifliydi. Ayrıca Selçuk merkezde yüksek yapıların üstünde çok sayıda çalı-çırpı birikintisi göreceksiniz. Bunların göç döneminde leylekler için bulunduğunu da belirtelim 😊

Selçuk merkezde Bizanslılar tarafından yapılan su kemerleri ve tepelerindeki leylek yuvaları

 

Selçuk Müzesi

Selçuk ve çevresindeki tarihi yerlerde yapılan kazılardan toplanan eserlerin korunması amacıyla Efes Müzesi oluşturulmuş. Müzede dokuz adet koleksiyon odası bulunuyor:

  1. Çeşme Buluntuları: Efes’e su sağlayan dekoratif çeşmelerden bulunan parçalar sergileniyor.
  2. Yamaç Evler Buluntuları (Bakınız, Yamaç Evler)
  3. Sikkeler (Başlangıçtan Osmanlı’ya Efes’te kullanılan sikkelerin toplandığı güzel bir koleksiyon)
  4. Çağlar Boyu Efes: Farklı tarihlerde yapılmış çeşitli eserlerin sergilendiği koleksiyon.
  5. Avlu – Taş Eserler: Adı üstünde 😊 Mezarlar, heykeller, kolonlar…
  6. Kybele Kültürü: Hellenler’den önce koruyucu ana tanrıça olarak inanılan Kybele hakkında bir koleksiyon.
  7. Artemis Tapınağı Buluntuları (Bakınız, Artemis Tapınağı)
  8. Efes Artemisi: Oda, Efes’in en çok bilinen iki heykeline ayrılmış. Heykeller Prytaneion (Kent Meclisi)’da bulunmuş.
  9. İmparatorlar Kültü: İmparatorların büstlerinin ve çeşitli efsane frizlerinin sergilendiği bu koleksiyonda en çok Domitianus Tapınağı’nda bulunan İmparator Domitianus heykelinin parçaları ilgimizi çekti.

Bu koleksiyonların hepsi birbirinden güzel. Müzede çektiğimiz bütün fotoğrafları bu başlık altında yayımlamak yerine, daha ileride bulunan başlıklarda paylaşmayı tercih ettik.

Efes Müzesi’nin girişi

Efes Müzesi’nin planı

Efes Müzesi’nden görüntüler

Sikkeler Koleksiyonu’ndan bir görüntü. Efes’te kullanılan sikkelerde arı ve geyik resimleri çok sık kullanılıyormuş. Arı, Efes’in sembolü; geyik ise ana tanrıça Artemis’in kutsal hayvanıymış. Bu sikke ise MÖ V. yüzyılda basılmış.

Efes Müzesi’nin bitişiğinde bulunan Hamam Müzesi, XVI. yüzyılda inşa edilmiş ancak gittiğimizde kapalıydı.

 

Saint John Bazilikası & Ayasuluk Kalesi

Bazilika ve kale aslında ayrı yerler ama yanyanalar. Her iki yer, tek bir müze altında birleştirilmiş ve kaleye çıkmak için önce bazilikanın içinden geçmeniz gerekiyor. “Efes Ayasuluk Tepesi” olarak anılan bu müze, 2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış.

Saint John Bazilikası

Aziz Yuhanna (Saint John), Hz. İsa’nın elçilerinden ve İncil’İn yazarlarından biri. İsa’nın öğretilerini yaymaya çalıştığı için MS 37-42 yılları arasında Kudüs’ten sürülmüş. Şehirden ayrılırken yanına Meryem Ana’yı da alıp Efes’e yerleşmişler. Aziz Pavlus (Saint Paul)’un idamından sonra Yuhanna, İncil’i yazmaya devam etmiş ve ölümünden sonra vasiyeti üzerine Ayasuluk Tepesi’nin eteklerine gömülmüş.

MS V. yüzyılda Yuhanna’nın mezarının üzerine ufak bir kilise inşa edilmiş. MS VI. yüzyılda İmparator Justinian’ın emriyle eski kilise yıkılıp yerine 130 metre uzunluğunda, 65 metre genişliğinde, haç planlı, altı büyük kubbesi olan dev bir bazilika kurulmuş. MS VII. yüzyılda bazilikanın Arap istilacılara karşı korunması için Ayasuluk Kalesi’nin surları genişletilmiş.

Bazilikanın inşasında hem Efes’ten hem de Artemis Tapınağı’ndan parçalar kullanılmış. Bazilika bir kale gibi inşa edilmiş, dört kapısı, yirmi kulesi varmış. Hristiyanlık için önemli olan bu bazilikayı 1967 yalında Papa Altıncı Paul ziyaret etmiş, hatta dua ettiği duvara bir tabela konulmuş. Müzeyi gezerken dikkatli bir şekilde incelerseniz Yuhanna’nın mezarının bulunduğu yerin de işaretli olduğunu göreceksiniz.

Saint John Bazilikası’nın yıkılmadan önceki halini gösteren maketin üstten ve yandan görüntüsü. Yapı, 130 metre uzunluğunda, 65 metre genişliğindeymiş.

Saint John Bazilikası’nın ve Ayasuluk Tepesi Müzesi’nin girişi

Saint John Bazilikası’ndan görüntüler. Maalesef yapının eski görkemli görünümünden geriye birşey kalmamış.

Saint John Bazilikası’nın vaftizhanesi

Aziz Yuhanna’nın mezarının bulunduğu yer

Saint John Bazilikası’ndan Selçuk manzarası

Saint John Bazilikası’ndan bir görüntü. Arka planda müzenin devamı olan Ayasuluk Kalesi görülüyor.

Müzenin devamı olan Ayasuluk Kalesi’ni okumak için tıklayınız…

6595total visits,2visits today

Bir Cevap Yazın