Efes Blog 5/11: Efes Antik Kenti 2.Bölge – Mermer Cadde & Büyük Tiyatro

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 5: Efes Antik Kenti (2.Bölge)

Efes Antik Kenti 2. Bölge: Mermer Cadde & Büyük Tiyatro

Efes Antik Kenti 2. Bölge: Mermer Cadde & Büyük Tiyatro’nun uydu görüntüleri

 

Mermer Cadde: Mermer Cadde, Arkadiane Caddesi’ni Kuretler Caddesi’ne bağlayan ara yol. Cadde, bir antik kent için oldukça iyi durumda ve altında, bir insanın girebileceği büyüklükte gelişmiş bir kanalizasyon sistemi bulunuyormuş. Caddenin her iki yanında kaldırımlar bulunuyor ve sütunlar ile süslenmiş.

Mermer Cadde

Mermer Cadde’nin sonunda üstü kapalı alan Yamaç Evler, sağda arkada ise Celsus Kütüphanesi görülüyor.

 

Büyük Tiyatro: Bütün antik kentlerin bir tiyatrosu vardır ama Panayır Dağı (Mount Pion)’nın eteklerine kurulan bu dev tiyatro, Anadolu’daki diğer antik tiyatroların içinde en büyüklerinden biridir. 25 bin kişilik kapasitesi olan bu görkemli tiyatroda sadece sanatsal ve sportif gösteriler değil, resmi ve dini törenler de düzenleniyormuş. İlk olarak Hellenistik Dönem (MÖ III.- MÖ I. yüzyıllar)’de inşa edildiği tahmin edilen tiyatroya Romalılar MS I.-II. yüzyıllarda çeşitli ilaveler yapmışlar.

Arkadiane (Liman) Caddesi’nden Büyük Tiyatro’nun görüntüsü

Büyük Tiyatro’nun önünde bulunan çeşme, Hellenistik Dönem (MÖ III.-MÖ I. yüzyıllar)’de yapılmış.

Büyük Tiyatro’nun panoramik görüntüsü. Karşıda Arkadiane Caddesi uzanıyor.

 

Büyük Tiyatro’dan farklı açılardan görüntüler

 

Ticari Agora (Tetragonos Agora): Agora kelime anlamı olarak “Pazar yeri” anlamına gelir. Ticari açıdan büyük öneme sahip bu agorayı, şehrin AVM’si olarak düşünebilirsiniz.

İlk olarak Hellenistik Dönem’de inşa edilmiş, Romalılar tarafından değişiklikler yapılmış. Yapılan çalışmalarda zeminin üç metre altında Hellenistik Dönem’e ait dükkanlar bulunmuş. Ticari Agora, kenarı 112 metre uzunluğunda tam bir kare şeklinde inşa edilmiş ve agora çıkışlarına süslü kapılar yapılmış. Kare şeklinden dolayı “Tetragonos Agora” olarak da isimlendiriliyormuş.

Ticari Agora’nın arkasında bulunan Serapis (Serapeion) Tapınağı’na direkt agoradan bağlantı bulunuyormuş. Tapınaktan geriye fazla birşey kalmamış ve hakkında fazla şey öğrenilememiş. Ancak tapınağın sütunlarının dev boyutlarda olduğu ve tapınakta aşırı su miktarda kullanıldığı biliniyor. Tapınağın, aşırı su kullanımı nedeniyle sağlıkla ilgili bir tanrıya adandığı tahmin ediliyor.

Dipnot: Serapis Tapınağı’nın yüz metre yukarısında, Bülbüldağ’ın eteklerinde Saint Paul Mağarası da bulunuyormuş. Ancak biz bu mağaraya bir erişim göremedik.

Ticari Agora (Tetragonas Agora)’dan manzaralar

Ticari Agora (Tetragonas Agora)’dan bir görüntü. Mermer Cadde’den çekilen bu fotoğrafta sağda ağaçların arkasında Serapis (Serapeion) Tapınağı, solda Celsus Kütüphanesi görülüyor.

Yamaç Evler’den Mermer Caddesi ve çevresinin manzarası. Caddenin solunda Ticari Agora ve arkasında en solda Serapis Tapınağı, sağda ise Büyük Tiyatro görülüyor.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

5830total visits,3visits today

Bir Cevap Yazın