Efes Blog 8/11: Efes Antik Kenti – Kuretler Caddesi (4.Bölge)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 8: Efes Antik Kenti (4.Bölge)

Efes Antik Kenti 4. Bölge: Kuretler Caddesi

Efes Antik Kenti 4. Bölge: Kuretler Caddesi’nin uydu görüntüleri

 

Kuretler Caddesi: Efes’in ana caddelerinden biri ve uzunluğu 210 metre. Cadde aynı zamanda Artemis Kutsal Yolu’nun da bir parçası. Tanrıça Artemis adına yapılan törenlerde Kuretler Caddesi kortej yolu olarak kullanılıyormuş. Cadde, şehrin idaresinde önemli rol oynayan ve her yıl değişen altı üyeye sahip Kuretler Birliği’nin geçtiği yol olduğu için bu ismi almış. Hafif yokuşlu olan bu caddenin altında gelişmiş bir kanalizasyon sistemi, üstünde her iki tarafında bulunan sütunların gerisinde tapınaklar, çeşmeler, dükkanlar, lokantalar, tavernalar, aktarlar ve bu yerlerin de önünde heykeller, anıtlar bulunuyormuş.

Kuretler Caddesi, Bülbüldağ ve Panayır Dağı arasında ilerliyor. Caddeden dağlara doğru baktığımızda eski yerleşimlerin tepelere kadar çıktığını farkettiğimizde kim bilir daha nelerin keşfedilmeyi beklediğini düşünmeden edemedik.

Celsus Kütüphanesi’nin önünden Kuretler Caddesi’nin görüntüsü. Sağda kapalı alan Yamaç Evler.

Kuretler Caddesi’nden Celsus Kütüphanesi yönüne bir bakış.

Kuretler Caddesi

 

Hadrianus Tapınağı: Kapısının üzerinde iki kolunu yana açmış Medusa’nın sizi selamladığı Hadrianus Tapınağı, Efes’in en bilinen simalarından biri. Celsus Kütüphanesi başlığı altında paylaştığımız eski yirmi milyon liralık banknotların arka yüzünde sağ tarafında bulunan yapı, tapınağın ta kendisi. Bu tapınak aynı zamanda Efes’in en güzel yapılarından biri.

MS II. yüzyılda İmparator Hadrianus adına inşa edilmiş. Tapınağın girişinde bulunan dört boş kaidenin üzerinde heykeller bulunuyormuş.

Medusa, saçlarında yılan olan ve bakışlarıyla insanı taşa çeviren çirkin bir kadın varlık olarak tasvir ediliyor. Mitolojinin en çok bilinen karakterinden biri olan Medusa, Yerebatan Sarnıcı gibi pek çok antik yapıda bulunuyor.

Halbuki mitolojide Medusa dünyalar güzeli bir kızmış. Denizlerin tanrısı Poseidon, Medusa’ya aşık olmuş ve Poseidon kuş kılığına bürünerek Medusa’yı tanrıça Athena’nın tapınaklarından birisine kaçırmış. Medusa, Athena’ya güzelliği ile meydan okumuş, bu duruma Athena çok sinirlenmiş ve Medusa’nın saçlarını yılanla doldurmuş, gözlerine baktığı kişilere taşa çevirecek bir özellik vermiş.

Bu nedenle günümüzde kullandığımız “taş kesildim” ifadesinin Yunan mitolojisindeki Medusa’ya dayandığı düşünülmektedir.

Athena sadece Medusa’yı bir canavara çevirmekle kalmamış, onu öldürmeye giden Perseus’a da yardımcı olmuş. Medusa’nın sol damarında akan kan öldürücü bir zehir içeriyormuş, sağ damarındaki kan ise ölüyü diriltecek kadar güçlüymüş. Perseus’un yardımıyla başı kesilen Medusa’nın sağ damarından çıkan kan, Athena tarafından alınıp sağlık tanrısı Asklepios’a hediye etmiş. Asklepios (Eskülap) hakkında Kos yazımızda uzun uzun yazmıştık. Onu da okumanızı mutlaka tavsiye ederiz (Kos yazımız için tıklayınız).

(Kaynak: blog.milliyet.com.tr/medusa-nin-oykusu/Blog/?BlogNo=4911)

 

Hadrianus Tapınağı’nın kapısının üzerinde yılan saçlı, bakışlarıyla insanı taşa çeviren Medusa bulunuyor.

Hadrianus Tapınağı ve Celsus Kütüphanesi’nin bir arada bulunduğu bu kare, eskiden yirmi milyon liralık banknotların arka sayfasında bulunuyordu.

Kuretler Caddesi ve Hadrianus Tapınağı

 

Traianus Çeşmesi: İmparator Traianus adına MS II. yüzyılda yapılmış. İki katlı çeşmenin ortasında imparatorun heykeli, önünde havuz bulunuyormuş. İmparatorun ayaklarının altında ise Roma’nın egemenliğini vurgulamak için bir dünya küresi yerleştirilmiş. Tabii bunların hiçbiri günümüzde yok.

Çeşmeden bulunanların bir kısmı Londra’daki British Museum’da, diğer kısmı Selçuk’taki Efes Müzesi’nde sergileniyor. Hangi önemli tarihi yapıya elimizi atsak altından British Museum çıkıyor. İngilizler bize ve dünyaya ait tarihi değeri olan ne varsa alıp götürmüşler. Bu konuda İngilizler’e çok kızamıyoruz çünkü onlar alıp götürmese biz burada o tarihi parçaların kıymetini bilebilecek miydik orası bir muamma…

Traianus Çeşmesi

Kuretler Caddesi’nden bir görüntü. Sağda Traianus Çeşmesi, yolun biraz altında Hadrianus Tapınağı, en aşağıda Celsus Kütüphanesi görülüyor.

Müzede bulunan bir tanıtım panosundan Traianus Çeşmesi’nin ilk görüntüsünün çizimi.

 

Herakles Kapısı: Kuretler Caddesi’nin Alt Giriş’e göre sonunda bulunan bu anıtsal kapının, her iki yanında Herakles (Bizdeki adı “Herkül”. Zeus’un oğlu olarak biliniyor)’in kabartmalarının bulunduğu sütunlar bulunuyor. Kapının bu kadar dar olmasının nedeni, Kuretler Caddesi’ni trafiğe kapatmakmış.

Herakles (Herkül) Kapısı

Herakles Kapısı’ndan Kuretler Caddesi’nin görüntüsü

 

Domitianus Meydanı & Memmius Anıtı: Devlet Agorası’nın Kuretler Caddesi ile kesiştiği yer olan Domitianus Meydanı’nda bulunan Memmius Anıtı, MÖ I. yüzyılda, şehrin ileri gelenlerinden Romalı diktatör Sulla’nın kuzeni Memmius adına yapılmış.

Domitianus Meydanı ve solda Memmius Anıtı

Memmius Anıtı

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

12883total visits,9visits today

Bir Cevap Yazın