Tallinn Blog 2/4: Eski Şehir (Vanalinn), Estonya

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Tallinn Blog 2: Eski Şehir (Vanalinn), Estonya

Tallinn limanından indikten sonra Eski Şehir’e bir buçuk kilometre mesafeniz bulunuyor. Yürüyüş rotası kolay. Sadece Eston gemisinin indirdiği yerden saçma sapan bir sürü merdiven indim, çıktım. Sırt çantam da çok ağır olduğu için dizlerimi çok acıtmıştı ama isterseniz taksiler de çok pahalı değil. Finlandiya’dan sonra ortalık size biraz bakımsız geliyor. Finlandiya’ya alışan bir kişinin gözüne yollardaki ve kaldırımlardaki bakımsız noktalar batsa da Türkiye’den direkt gidiyorsanız bu noktaları farketmeyeceksiniz bile çünkü bizim yollarımız daha kötü 😊

Tallinn Limanı’na yanaşırken

Limandan şehir merkezine doğru yürürken

Eski Şehir bölgesi, limandan şehir merkezi yönünde yürürken sizi otomatikman kendisine doğru çekiyor. Çünkü Eski Şehir (Vanalinn), uzaktan bile kuleleri, yapıları, surları ile peri masalından fırlamış bir yer gibi duruyor. Zaten Estonlar da bu bölgenin değerini farkedip bütün yatırımı Eski Şehir’e yapmışlar. Eski Şehir’i saran surlar UNESCO Dünya Miras Listesi’nde. XIII. yüzyılda inşaatı başlayan bu savunma hattında, 26 tane de kule bulunuyor ve günümüzde kulelerin çoğu müze olarak kullanılıyor.

Eski Şehir haritasını ve gezebileceğiniz rotayı aşağıda paylaştım (Mor noktalı çizgi) ama bu bölgeyi planlı gezmek çok kolay değil. Çünkü bir sürü dar sokak var ve görülecek yer sayısı alanın büyüklüğüne göre oldukça fazla. Zamanınız bolsa rastgele gezmek daha keyifli olacaktır ama zamanınızda kısıtlılık varsa bir haritayı takip etmekte fayda var. Çünkü bu bölge aynı zamanda inişli-çıkışlı. Yokuşun en altına indikten sonra yukarıda bir yeri gezmeyi unuttuğunuzda sinir olabiliyorsunuz. Buradaki kilit nokta şu: Her türlü iniş-çıkış yapacaksınız ama yapmadan önce bulunduğunuz seviyedeki yerleri bitirdiniz mi diye düşünmekte fayda var.

Bu arada Eski Şehir bölgesini gezerken ayağınızda rahat bir ayakkabı bulunmalı. Bölgenin orijinalliği bozulmasın diye sokak taşları bazı yerlerde çok düzensiz yerleştirilmiş yani hepsi tam ayak burkmalık. Dolayısıyla topuklu ayakkabıları bu bölgede unutun 😊

Eski Şehir’i gezmenin bir sistemi yok ama ben tam bir tur attırmak için tahmini bir rota belirledim. Sayıları/Mor çizgiyi kabaca takip ederseniz başladığınız yerin çok yakınına geri döneceksiniz.

 1. “Kırık Hat” Anıtı (Mälestusmärk “Katkenud liin”, “The Broken Line” Monument)
 2. Estonya Denizcilik Müzesi (Eesti Meremuuseum, Estonian Maritime Museum)
 3. Pikk & Lai sokakları, Olaf Kilisesi (Oleviste kogudus, St. Olaf’s Church)
 4. Estonya Doğa Tarihi Müzesi (Eesti Loodusmuuseum, Estonian Museum of Natural History)
 5. Siyah Kafalılar Kardeşliği Evi (Mustpeade Maja, House of the Brotherhood of Black Heads)
 6. Tallinn Şehir Müzesi (Tallinna Linnamuuseum,Tallinn City Museum), Nicholas Ortodoks Kilisesi (Püha Nikolai Imetegija kirik)
 7. Estonya Tarih Müzesi (Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone, Estonian History Museum – Great Guild Hall), Kalev Marzipan Müze Odası (Kalevi martsipani muuseumituba, Kalev Marzipan Museum Room), Kutsal Ruh Kilisesi (Pühavaimu kirik, Holy Spirit Church)
 8. NUKU Kukla tiyatrosu, müzesi, merkezi (NUKU teater, muuseum, keskus; NUKU Theatre, Museum and Center for Puppet Arts)
 9. Belediye Sarayı Meydanı (Raekoja plats, Town Hall Square), Tallinn Belediye Sarayı (Tallinna raekoda, Tallinn Town Hall), Belediye Sarayı Eczanesi (Revali Raeapteek, Town Hall Pharmacy)
 10. Aziz Catherine Geçidi (Katariina käik, St. Catherine’s Passage), Aziz Catherine Manastırı (Domiiniklaste Püha Katariina kloostri klausuur, Dominican St. Catherine’s Monastery Claustrum)
 11. Viru Kapısı (Viru Väravad, Viru Gate)
 12. Özgürlük Meydanı (Vabaduse väljak, Freedom Square)
 13. Estonya İşgaller Müzesi (Eesti okupatsioonide muuseum, Museum of Occupations)
 14. Kiek in de Kök Müzesi ve burç tünelleri (Kiek in de Kök muuseum ja bastionikäigud, Kiek in de Kök Museum and Bastion Tunnels), Kız Kulesi Müzesi (Neitsitorni muuseum, Maiden Tower Museum), Danimarka Kralı’nın Bahçesi (Taani Kuninga Aed, Danish King’s Garden)
 15. Nicholas Kilisesi ve Müzesi (Niguliste kirik ja muuseum, St. Nicholas Church and Museum)
 16. Alexander Nevsky Katedrali, Toompea Kalesi (Toompea loss, Toompea Castle) & Pikk Hermann Kulesi
 17. Mary Katedrali (Toomkirik, St.Mary’s Cathedral)
 18. Kohtuotsa & Patkuli Seyir Yerleri
 19. Rahibe Kulesi (Nunnatorn, Nun’s Tower)
 20. Kuleler Meydanı (Tornide väljak, Towers’ Square)

 

 1. “Kırık Hat” Anıtı (Mälestusmärk “Katkenud liin”, “The Broken Line” Monument): Eski Şehir’in en kuzeyindeki bir parkta bulunan bu anıt, 1994 yılında gerçekleşen bir feribot felaketinde hayatını kaybeden 852 kişinin anısına dikilmiş.
 2. Estonya Denizcilik Müzesi (Eesti Meremuuseum, Estonian Maritime Museum): Müze, Pikk sokağının en sonundaki Tombul Margaret (Fat Margaret) kulesinin içine kurulmuş. Margaret kim bilmiyorum ama kule gerçekten de tombul 😊 Kule, XVI. yüzyılda inşa edilmiş ve Tallinn kalesinin en önemli savunma kulelerinden biri olmuş. Kulenin yanındaki tarihi kapıdan Eski Şehir’e giriş yapabilirsiniz.

Estonya Denizcilik Müzesi ve Tombul Margaret Kulesi

Kulenin yanından Eski Şehir’e giriş

 1. Pikk & Lai sokakları, St. Olaf Kilisesi (Oleviste kogudus, St. Olaf’s Church): Pikk ve Lai sokakları Eski Şehir’in ana yollarından ikisi. Lai “Geniş”, Pikk “Uzun” demek. Pikk sokağı, 1182 metre uzunluğu ile Orta Çağ’da Estonlar için en uzun sokaklardan biriymiş ama günümüzde bu durum tabii ki de geçerli değil. Bu sokaklar Orta Çağ’ı yaşayabileceğiniz yerlerden bir tanesi. Aynı hissi Rodos, Yunanistan’da da almıştık. Dükkanları, bankaları, restoranları, pansiyonları, otelleri, galerileri ile yaşamı tarih ile birlikte deneyimliyorsunuz.

Pikk Sokağı

Lai Sokağı

Bu kapının fotoğrafını hangi sokaktan çektiğimi tam hatırlamasam da Tallinn sokaklarında buna benzer yüzlerce güzel kapı görüyorsunuz.

Lai sokağında bulunan St. Olaf Kilisesi ise Tallinn’in en çarpıcı ve en eski yapılarından biri. İlk defa XII. yüzyılda inşa edilmiş ama o dönemden beri üç kez tamamen yıkılıp baştan yapılmış. Şehrin en yüksek yapılarından biri olduğu için defalarca kez yıldırım çarpmış ve bunların bazıları ciddi yangınlara neden olmuş. Uzaktan çok da büyük değilmiş gibi görünen bu yapı yaklaştıkça büyüyor ve uzunluğu 124 metre. Kilisede bulunan seyir terasını mutlaka ziyaret edin çünkü buradan şehrin manzarası harika. Tabii bunun için önce 232 tane merdiven tırmanmanız gerekecek 😊 Azıcık sabredin, manzaraya değecek. Sadece alan çok dar ve bir sürü insan bu kiliseye şehri izlemeye geldiği için seyir terasında bazen hareket etmek bile zorlaşıyor.

St. Olaf Kilisesi

St. Olaf Kilisesi ve seyir terasına çıkan merdivenlerin başlangıç kısmı

St. Olaf Kilisesi’nden Tallinn manzaraları

 1. Estonya Doğa Tarihi Müzesi (Eesti Loodusmuuseum, Estonian Museum of Natural History): Estonya’nın doğasıyla ilgili yaklaşık üç yüz bin örneğin sergilendiği bir müze.

 

 1. Siyah Kafalılar Kardeşliği Evi (Mustpeade Maja, House of the Brotherhood of Black Heads): Riga, Letonya yazımızda Riga’nın Eski Şehir’inde de “Siyah Kafalılar” binası vardı. “Siyah Kafalılar”, XIV. yüzyılda tüccarları ve zanaatkârları birleştiren bir loncaymış ve Tallinn’de de şubeleri bulunuyormuş. Orta Çağ’dan gelen bu yapı oldukça güzel ama Pikk sokağında yürürken tüm binalar o kadar güzel ki bu binanın güzelliğini kaçırmanız an meselesi olabilir. Ben de kaçırıp fotoğrafını çekmeyi unutmuşum, bu nedenle binanın fotoğraflarını internetten aldım.

Siyah Kafalılar Kardeşliği Evi (Kaynak: Wikipedia & jamieluy.blogspot.com)

 1. Tallinn Şehir Müzesi (Tallinna Linnamuuseum,Tallinn City Museum), St. Nicholas Ortodoks Kilisesi (Püha Nikolai Imetegija kirik): Tallinn Şehir Müzesi, XIV. yüzyılda bir tüccarın eviymiş. Günümüzde ise Tallinn’in tarihini anlatan ufak bir müze. St. Nicholas Ortodoks Kilisesi ise 15 numarada işaretlediğimiz St. Nicholas Kilisesi ile karışmasın. Buradaki kilise Rus Ortodoks, 15 numaradaki kilise ise Eston Protestan.

St. Nicholas Ortodoks Kilisesi

 1. Estonya Tarih Müzesi (Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone, Estonian History Museum – Great Guild Hall), Kalev Marzipan Müze Odası (Kalevi martsipani muuseumituba, Kalev Marzipan Museum Room), Kutsal Ruh Kilisesi (Pühavaimu kirik, Holy Spirit Church): Bu üç yer birbirinin yanında. Bu nedenle, özellikle yağmurlu günlerde sığınmak için güzel alternatifler oluyor 😊

 

Estonya Tarihi Müzesi, birazdan bahsi geçecek olan Belediye Sarayı Eczanesi’nin işletmecisinin eviymiş. Bina aynı zamanda Estonya tarihinde de önemli bir yere sahipmiş. Müzede, hem Estonya’nın on bir bin yıllık tarihini hem de binanın ülke için önemini belirten sergiler bulunuyormuş.

Kalev, Estonya’nın en köklü şekerlemecisi. Marzipan ise bilmeyenler için söyleyelim “acı badem ezmesinin ecnebi versiyonu” oluyor 😊 Şahsen beni baysa da, marzipanı çok seviyorum. Bizimki gibi tek tip şekerleme düşünmeyin. Kalev, marzipanla herşeyi birleştirmiş. Mesela içine viski koyup dışını bitter çikolata ile kaplamış (Çok ağırdı, bir tanesi ile yarım gün boyunca tok kaldım ama damak tadımda bıraktığı aromaya değerdi). Yetmemiş; bir de marzipanla biblolar, heykeller yapmışlar. Satıyorlar ama hepsi sanat eseri, yemeye kıyamıyorsunuz. Kalev firması marzipanla harikalar yarattığı için Tallinn’in bu en eski kafesine bir de müze eklemiş. Burada oluşturulan marzipan eserlerini görüp, bir yandan satın aldığınız marzipanlı şekerlemeleri kemirebiliyorsunuz ama yanınızda su götürmeyi unutmayın çünkü şeker yüklemesinden fenalık geçiriyorsunuz 😊 (Not: Burası marzipan konusunda Tallinn’deki tek dükkan değil)

 

Kalev Marzipan Müze Odası

Marzipanla yapılan eserler

Kutsal Ruh Kilisesi’ni sekizgen kulesiyle ayırt etmek çok kolay. Yapı, XIV. yüzyılda inşa edilmiş ve girişindeki saat XVII. yüzyıldan beri çalışıyor. O yüzyıllarda saat ve tarih kavramının insanlar için çok bir anlamı olmadığını hatırlatmak isterim.

Kutsal Ruh Kilisesi (Kaynak: www.visitestonia.com)

 1. NUKU Kukla tiyatrosu, müzesi, merkezi (NUKU teater, muuseum, keskus; NUKU Theatre, Museum and Center for Puppet Arts)

NUKU Kukla tiyatrosu, müzesi, merkezi

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

8108total visits,5visits today

Bir Cevap Yazın