Tallinn Blog 3/4: Eski Şehir (Vanalinn) – Devamı

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Tallinn Blog 3: Eski Şehir (Vanalinn) – Devamı

Eski Şehir’i gezmenin bir sistemi yok ama ben tam bir tur attırmak için tahmini bir rota belirledim. Sayıları/Mor çizgiyi kabaca takip ederseniz başladığınız yerin çok yakınına geri döneceksiniz.

 1. “Kırık Hat” Anıtı (Mälestusmärk “Katkenud liin”, “The Broken Line” Monument)
 2. Estonya Denizcilik Müzesi (Eesti Meremuuseum, Estonian Maritime Museum)
 3. Pikk & Lai sokakları, Olaf Kilisesi (Oleviste kogudus, St. Olaf’s Church)
 4. Estonya Doğa Tarihi Müzesi (Eesti Loodusmuuseum, Estonian Museum of Natural History)
 5. Siyah Kafalılar Kardeşliği Evi (Mustpeade Maja, House of the Brotherhood of Black Heads)
 6. Tallinn Şehir Müzesi (Tallinna Linnamuuseum,Tallinn City Museum), Nicholas Ortodoks Kilisesi (Püha Nikolai Imetegija kirik)
 7. Estonya Tarih Müzesi (Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone, Estonian History Museum – Great Guild Hall), Kalev Marzipan Müze Odası (Kalevi martsipani muuseumituba, Kalev Marzipan Museum Room), Kutsal Ruh Kilisesi (Pühavaimu kirik, Holy Spirit Church)
 8. NUKU Kukla tiyatrosu, müzesi, merkezi (NUKU teater, muuseum, keskus; NUKU Theatre, Museum and Center for Puppet Arts)
 9. Belediye Sarayı Meydanı (Raekoja plats, Town Hall Square), Tallinn Belediye Sarayı (Tallinna raekoda, Tallinn Town Hall), Belediye Sarayı Eczanesi (Revali Raeapteek, Town Hall Pharmacy)
 10. Aziz Catherine Geçidi (Katariina käik, St. Catherine’s Passage), Aziz Catherine Manastırı (Domiiniklaste Püha Katariina kloostri klausuur, Dominican St. Catherine’s Monastery Claustrum)
 11. Viru Kapısı (Viru Väravad, Viru Gate)
 12. Özgürlük Meydanı (Vabaduse väljak, Freedom Square)
 13. Estonya İşgaller Müzesi (Eesti okupatsioonide muuseum, Museum of Occupations)
 14. Kiek in de Kök Müzesi ve burç tünelleri (Kiek in de Kök muuseum ja bastionikäigud, Kiek in de Kök Museum and Bastion Tunnels), Kız Kulesi Müzesi (Neitsitorni muuseum, Maiden Tower Museum), Danimarka Kralı’nın Bahçesi (Taani Kuninga Aed, Danish King’s Garden)
 15. Nicholas Kilisesi ve Müzesi (Niguliste kirik ja muuseum, St. Nicholas Church and Museum)
 16. Alexander Nevsky Katedrali, Toompea Kalesi (Toompea loss, Toompea Castle) & Pikk Hermann Kulesi
 17. Mary Katedrali (Toomkirik, St.Mary’s Cathedral)
 18. Kohtuotsa & Patkuli Seyir Yerleri
 19. Rahibe Kulesi (Nunnatorn, Nun’s Tower)
 20. Kuleler Meydanı (Tornide väljak, Towers’ Square)

 

9. Belediye Sarayı Meydanı (Raekoja plats, Town Hall Square), Tallinn Belediye Sarayı (Tallinna raekoda, Tallinn Town Hall), Belediye Sarayı Eczanesi (Revali Raeapteek, Town Hall Pharmacy)

Belediye Sarayı Meydanı, Eski Şehir’in en önemli ve kalabalık meydanı. Meydanda ve çevredeki sokaklarda bir sürü restoran, kafe, dükkan bulunuyor. Bu mekânların neredeyse tamamı Orta Çağ’dan kalma binaların içine açılmış, iç mimarilerinde de Orta Çağ’a sadık kalınmış, içeride Orta Çağ müzikleri çalıyor hatta garsonlar bile Orta Çağ tariflerine göre hazırlanmış yemekleri Orta Çağ elbiseleri ile servis ediyor! Bu Orta Çağ mekânlarından en bilineni Olde Hanse Restaurant ama başka yerlerin de bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Ortam şahane ve tarih, geçmişten size sunulmuş gibi.

Belediye Sarayı Meydanı’nın çevresinde birkaç tane de bira evi bulunuyor. Bunlarda da Orta Çağ konsepti aynen devam ediyor ve fıçı biralarını içmenizi tavsiye ederiz. Biradan bahsetmişken Estonya’nın ulusal birası Saku’dan bahsetmeden olmaz. Bizim için Efes neyse, Estonlar için Saku da o. Her yerde Saku’nun reklamlarını göreceksiniz. Şahsen birayı sevmem ve Saku’yu özel bulmadım ama A. Le Coq marka bira içmenizi mutlaka tavsiye ederim. İçimi çok hafif ve güzel, en azından benim damak tadıma göre 😊

Meydana bulunan Tallinn Belediye Sarayı, 1404 yılında inşa edilmiş. Belediye Sarayı’nın karşısında bulunan Belediye Sarayı Eczanesi ise, XV. yüzyılda açılıp faaliyetine hâlâ devam eden Avrupa’daki en eski eczane.

Belediye Sarayı Meydanı (Raekoja plats). Belediye Sarayı Eczanesi (Revali Raeapteek) ise fotoğrafın en sağında. Meydanda bir sürü fotoğraf çekmişim ama bir türlü izlediğim kareyi bulamadım. Ben de parça parça bir sürü resim koymaktansa bir tane internetten alayım dedim (Kaynak: commons.wikimedia.org).

Belediye Sarayı

Belediye Sarayı Meydanı (Raekoja plats)’nın çevresindeki sokaklar.

Belediye Sarayı Meydanı (Raekoja plats)’na yakın Orta Çağ mekânlarından biri.

10. Aziz Catherine Geçidi (Katariina käik, St. Catherine’s Passage), Aziz Catherine Manastırı (Domiiniklaste Püha Katariina kloostri klausuur, Dominican St. Catherine’s Monastery Claustrum): Aziz Catherine Geçidi, Tallinn’in en güzel sokaklarından biri ve bu sokağın sonundaki Aziz Catherine Manastırı XIII. yüzyıldan gelen bir yapı ancak bakımsız kalmış.

Aziz Catherine Geçidi (Kaynak: www.expedia.com)

11. Viru Kapısı (Viru Väravad, Viru Gate): UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Tallinn şehir surlarının ana kapılarından biri ve şehrin “yeni” kısmındaki merkezine açılıyor.

Viru Kapısı (Kaynak: Wikipedia)

12. Özgürlük Meydanı (Vabaduse väljak, Freedom Square): Tallinn’in en büyük meydanı. İnsanların buluşma noktası ve Eski Şehir’in hemen yanında bulunuyor.

Özgürlük Meydanı. İlk fotoğrafta solda “Özgürlük Savaşı Anıtı”. İkinci fotoğrafta, meydanın ortasında bulunan St. John Kilisesi (Jaani kirik).

13. Estonya İşgaller Müzesi (Eesti okupatsioonide muuseum, Museum of Occupations): Estonya’nın SSCB ve Hitler tarafından işgal altında tutulduğu 1940-1991 yıllarını konu alan ilginç bir müze.

14. Kiek in de Kök Müzesi ve burç tünelleri (Kiek in de Kök muuseum ja bastionikäigud, Kiek in de Kök Museum and Bastion Tunnels), Kız Kulesi Müzesi (Neitsitorni muuseum, Maiden Tower Museum), Danimarka Kralı’nın Bahçesi (Taani Kuninga Aed, Danish King’s Garden)

Kiek in de Kök, “Mutfağı dikizlemek” demekmiş. Eskiden kulenin üst katlarında bulunan askerlerin, alt kattaki mutfağı dikizledikleri için kuleye bu garip ismin verildiği düşünülüyor 😊 Kule günümüzde müze olarak kullanılıyor ve XIII.-XVIII. yüzyıllar arasında olmuş önemli savaşlarla ilgili bilgi veriyor. Kulenin en üst katında bir kafe, en alt katında ise surların altından geçen “Burç Tünelleri”nin giriş yeri bulunuyor. Ancak tünellere giriş sınırlıymış ve rehber eşliğinde girilebiliyormuş. Denk gelirseniz tünellere girmenizi öneririz, ben denk gelemedim 😊

Kiek in de Kök kulesinin yanında bulunan Kız Kulesi, hem müze hem de restoran olarak işlev görüyor. Her iki kulenin Eski Şehir kısmında bulunan “Danimarka Kralı’nın Bahçesi”nde, efsaneye göre 1219 yılında ilginç bir olay gerçekleşmiş: Bu efsaneye göre, Danimarka-Estonya savaşında Danimarkalılar savaşı kaybetmek üzereyken, gökyüzü açılmış ve savaş alanına, ortasında beyaz haç olan kırmızı bir bayrak düşmüş. Bu bayrağın gökten inmesinden sonra Danimarka savaşı kazanmış ve bu bayrak ülkenin ulusal bayrağı olmuş. Günümüzde Danimarkalılar bu bayrağı kullanmaya devam ediyorlar.

Önde Kız Kulesi (Neitsitorni muuseum), arkada Kiek in de Kök Kulesi.

15. Nicholas Kilisesi ve Müzesi (Niguliste kirik ja muuseum, St. Nicholas Church and Museum): Tallinn sokaklarını gezerken başınızı yukarı kaldırdığınızda sürekli görünen bu kilise, XIII. yüzyılda inşa edilmiş ve aynı zamanda müze olarak da kullanılıyor.

St. Nicholas Kilisesi ve Müzesi, sokağın en sonunda.

16. Alexander Nevsky Katedrali, Toompea Kalesi (Toompea loss, Toompea Castle) & Pikk Hermann Kulesi

16-17-18 numaralarda bahsi geçen yerler, kalenin tepe noktasınde bulunuyor ve bu bölge Toompea Tepesi olarak isimlendiriliyor. Toompea Tepesi’ne giriş için haritadan gördüğüm kadarıyla sadece iki tane sokak, iki tane de patika bulunuyor. Eğer Eski Şehir bölgesinden direkt Toompea’ya gelmek istiyorsanız, çok büyük ihtimalle ufak bir yokuşun eşlik ettiği Pikk jalg sokağından giriş yapacaksınız.

Pikk jalg sokağı

Pikk jalg sokağından yukarıya çıkar çıkmaz dikkatinizi ilk çekecek olan yapı Alexander Nevsky Katedrali. Estonya’nın en büyük Rus Ortodoks kilisesi olan bu yapı, Eski Şehir’deki kilise kardeşlerine göre oldukça yeni, 1900 yılında inşa edilmiş. İnşa edildiği yıllarda katedral, Estonlar tarafından o kadar çok sevilmemiş ki, 1924 yılında yıkılmasına karar verilmiş (1918 yılından II. Dünya Savaşı’na kadar Estonya bağımsız bir ülkeydi). Çünkü Estonlar bu katedrali, SSCB’nin “Ruslaştırma” politikasının bir parçası olarak görmüşler (Estonların Protestan olduğunu hatırlatayım ama Ruslar Ortodoks). Ancak, Eston hükümeti yapının devasa boyutundan dolayı yıkımının çok maliyetli olduğunu farkedip yıkımdan vazgeçmek zorunda kalmış. II.Dünya Savaşı’ndan sonra tekrardan yönetimi ele alan SSCB için din gereksiz bir olgu olduğundan, bütün tapınaklar gibi bu katedral de bakımsız kalmış. SSCB’nin dağılıp Estonya’nın tekrardan bağımsız olmasından sonra ise Estonya hükümeti, 1924’teki kararının zıttını vermiş: “Katedrali restore edelim”. Böylece yapı günümüze kadar gelebilmiş 😊

Alexander Nevsky Katedrali’ne ait birkaç fotoğraf. İç mekân fotoğrafı berbat çıkmış ama idare edin lütfen 😊

Katedralin karşısında pembe renkli bir bina bulunuyor: Estonya Parlamentosu. Şehrin yeni kısmından bu bölgeye bakarsanız, parlamentonun ufak bir kalenin içinde olduğunu farkedeceksiniz. Toompea Kalesi olarak isimlendirilen bu yapı, tarih boyunca Tallinn’in savunmasında kullanılmış ve kalenin köşesinde yükselen, aynı zamanda parlamento binasının da yanında bulunan 46 metre yüksekliğindeki Pikk Hermann Kulesi, üzerinde sürekli dalgalanan Estonya bayrağı ile ülkenin sembollerinden biri haline gelmiş.

Estonya Parlamentosu

Toompea Kalesi & sağ köşede Pikk Hermann Kulesi (Kaynak: www.visitestonia.com)

17. Mary Katedrali (Toomkirik, St.Mary’s Cathedral): Estonya’nın Danimarkalılar tarafından XIII. yüzyılda kurulan en eski kilisesi. Kilise hayatına Roma Katolik olarak başlamış, 1561 yılında Martin Luther’in başlattığı Lüteriyen akımdan etkilenerek Protestan bir kiliseye dönüşmüş. Beyaz ağırlıklı dış cephesi ve siyah renkli çan kulesiyle 15 numaradaki St. Nicholas Kilisesi’ni andırıyor. Çan kulesine belli bir ücret karşılığında çıkıp şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

St. Mary Katedrali (Kaynak: www.visitestonia.com)

18. Kohtuotsa & Patkuli Seyir Yerleri: Her iki seyir terası da birbirine oldukça yakın (110 metre) ve her ikisinden de Tallinn’in peri masalını anımsatan muhteşem manzarası çok güzel görünüyor. Patkuli seyir terası, 157 basamak ile aşağıdaki park alanına bağlanıyor. Bu basamakları üşenmeden çıkmanızı/inmenizi tavsiye ederim.

Seyir teraslarından Tallinn manzarası

Patkuli merdivenleri

19. Rahibe Kulesi (Nunnatorn, Nun’s Tower): Eski Şehir’in ana giriş kapılarından biri ve şehir surlarını gezmek istiyorsanız iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Önde görünen iki üçgen çatılı kule olan Rahibe Kulesi, tarihi şehrin giriş noktalarından biri.

20. Kuleler Meydanı (Tornide väljak, Towers’ Square): Şehir surlarının manzarasını izlemek için çok güzel bir park alanı.

Kuleler Meydanı (Kaynak: commons.wikimedia.org)

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

9161total visits,3visits today

Bir Cevap Yazın