Tallinn Blog 4/4: Eski Şehrin Dışı, Estonya

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Tallinn Blog 4: Eski Şehrin Dışı, Estonya

Tallinn Eski Şehri’nin dışındaki yerler

  1. Kalamaja
  2. Tammsaare Parkı’nın Çevresi
  3. Kadriorg

 

  1. Kalamaja: Kalamaja, eskiden bir balıkçı kasabasıymış, günümüzde ise renkli ahşap evleriyle ilginizi çekebilecek bir mahalle. Mahallenin sahil kısmında Lennusadam (Seaplane Harbour) isimli bir deniz müzesi bulunuyor.
  2. Taamsaare Parkı’nın Çevresi: Viru Kapısı’nın karşısında bulunan Taamsaare Parkı’nın çevresinde, Tallinn’in tarihi olmayan bölgesinin merkezi yer alıyor. Bu alanda birkaç tane yüksek bina, AVM ve Ulusal Opera Binası bulunuyor.

Bu bölge çok turistik değil. Hotel Viru’da Sovyetler’in istihbarat ve gizli servisi KGB ile ilgili bir müze var ama asıl gitmeniz gereken yer Radisson Blue Sky Hotel çünkü otelin teras katından şehir manzarası şahane. Riga yazımda “Her yerdeyiz” demiştim, Almanya’da Yunanistan’da olsak zaten her yerdeyiz, bu ülkelerde Türkçe duyduğunuz her kişiyle konuşmaya kalksanız gezmeye vakit bulamazsınız ama Estonya’nın bir binasının üstünde yani bize göre daha az turistik bir yerde Türkçe duyduğunuzda şaşırıyorsunuz.

Tallinn şehir merkezinden görüntüler

Radisson Blue Sky Hotel’in teras katından Tallinn manzarası

  1. Kadriorg: Şehir merkezinden iki buçuk kilometre uzaklıkta bulunan bu bölgeye yürüyerek gidebilirsiniz. Yürüyüş yolu keyifli ancak Riga yazımın en başında da belirttiğim gibi Baltık ülkelerinin genel problemi nüfus azalışının çok hızlı olması. Bu nedenle çok sayıda terkedilmiş ya da boş ev görmek beni şahsen biraz rahatsız etti. Kadriorg’a ulaştığınızda ise bu rahatsızlık hissi kayboluyor ve bu bölgede görebileceğiniz üç yer bulunuyor: Kadriorg Parkı, Kadriorg Sarayı, Kumu Sanat Müzesi.

Kadriorg Parkı & Sarayı, Saint Petersburg’u anımsatıyor. Böyle hissettirmekte haklı çünkü hem park hem de saray alanı Saint Petersburg’un kurucusu Çar Petro I emriyle eşi için inşa edilmiş. Bu güzel yeşil alanın tadını çıkartın ve mahallenin sokaklarını gezmeyi de ihmal etmeyin.

Kadriorg Parkı

Kadriorg sokaklarından bir çift cici ev 😊

Kariorg Sarayı (Kaynak: www.visitestonia.com)

SON

7965total visits,2visits today

Bir Cevap Yazın