Finlandiya Blog 19/33: Finlilerin Gelenekleri ve Diğer Özellikleri

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 19: Finlilerin Gelenekleri ve Diğer Özellikleri

Finlandiya, Batı Medeniyeti’nin bir parçasıdır. Bu nedenle Batılı ülkelerin çoğundaki yaşam şekli Finlandiya’da da mevcuttur. Finlilerin bireysel özellikleri, mesleki yaşamlarını etkilemez. Dazlak ve bol küpeli bir otobüs şoförüne de, bol dövmeli bir doktora da denk gelebilirsiniz. İşinizi aksatmadığınız sürece kendinize ne yaptığınızın bir önemi yoktur. Finliler neden bilmiyorum dövmeyi çok severler. Hatta sadece dövme değil piercing’i de çok seven kişi vardır. Birkaç piercing türünü Finlandiya’da hayatımda ilk defa gördüm. Mesela bir santimetre çapında küpeler, kulak memesindeki deriyi kopartacak kadar inceltir ve çıkartıldığında insanın içini gıcıklayan görüntülere sebep olur. Ama en anlayamadığım piercing, alnın iki tarafına yerleştirilmiş ve kafatasına sabit metal boynuzlardı. “Evladım n’aptın sen kendine. Yazık değil mi sana.” dememek için zor tutmuştum kendimi 😊

Finliler heavy metal konusunda dünyaca meşhur gruplara ev sahipliği yapar. Sakin, sessiz birinin bile heavy metal dinlediğini görüp şaşırırsınız. Sık sık metal müzik konseri/festivali verilen bu ülkede, binlerce kişi toplanarak, bu müzik tarzından çok hoşlanmayanlar için tahammülü zor melodilere eşlik ederler. Heavy metal’den çok hoşlanmayanlar, “Depresif bir halktan ve iklimden, başka tür bir müzik çıkamazdı zaten.” diye düşünür. Ama Finliler bu müzik tarzından çok keyif alırlar.

Finlandiya dünyaca ünlü heavy metal gruplarına ev sahipliği yapar (Kaynak: fi.wikipedia.org/wiki/Amorphis)

 

Finlilerin değişik festivalleri ve eğlence günleri vardır. Yaşadığım şehir olan Turku’da birçok etkinliğe denk geldim ama bunların arasında en komiği kızlı erkekli yaklaşık on kişilik grupların birbirlerine iple bağlanarak şehirde bir o yana bir bu yana koşmalarıydı. Herkes farklı yöne gitmek istediğinden ve tabii ki de herkes sarhoş olduğundan çok komik görüntüler ortaya çıkıyordu 😊

 

Başka ilginç bir etkinlik ise mezun olmakta olan lise öğrencilerinin kamyonlara doluşup, garip makyajlar yapıp, sokak sokak gezip yerlere şeker atmasıydı. Doktorasını tamamlayan öğrencilerin kutlaması ise tam tersine çok resmiydi. Smokin giyen doktora öğrencileri, kıyafetlerini şapka ve kılıçla tamamlarlar.

Üstte, mezun olan lise öğrencilerinin kutlaması. Altta, doktorasını tamamlamış öğrencilerin kutlaması (Kaynak: itasuomenyliopisto.blogspot.com.tr/2014_02_01_archive.html  & blogs.helsinki.fi/promootio2014/pukeutuminen/tohtorien-miekat-ja-hatut/)

 

Turku’ya özel etkinlikler de oluyordu. Bunlardan ilki Tall Ships’ Races (Uzun Gemi Yarışları), bütün Kuzey Avrupa’da etkinliğini sürdüren bir yarışmadır. Diğeri ise Medieval Turku (Orta çağ Turku’su)’dur. Bir sürü insan Orta Çağ’a ait kıyafetlerle bu etkinliğe katılır, çeşitli Orta Çağ oyunları oynanır ve kermesler kurulur.

Turku’daki Tall Ships’ Races etkinliği

Medieval Turku etkinliğinden görüntüler

 

Türkiye’de kışın insanların kıyafetlerine bakın. Herkes siyah, kahverengi, gri renkli montlar giyer. Özellikle siyahın daha hâkim olduğu bu kış aylarında bazen “Matrix” filmine taş çıkartacak görüntülerle karşılaşırsınız 😊 Finlandiya’da ise kışın durum tam tersidir. Herkes rengarenk giyinir. Sanki kışın bezdirici karanlığını kırmak için özel bir çaba harcar Finliler. Kadın-erkek fark gözetmeksizin pembe ayakkabılar, fosforlu yeşil atkılar… kullanılır.

Kışın her yer ışıklandırılır. Özellikle de Noel dönemi Finliler evlerinin önüne çeşitli büyüklükte mumlar yerleştirerek çok güzel görüntüler ortaya çıkartırlar

Noel başta olmak üzere kışın her yer ışıklandırılır.

Noel arifesinde ülkenin birçok yerinden insan Turku şehrine gelir ve şehir meydanında “Noel Barışı” adlı bildirge okunur. Ulusal marşın da söylendiği bugünde insanların eldivenleriyle yaptığı alkış çok hoş bir ses oluşturur.

Turku’da Noel

Yine Noel dönemi bütün yerleşimlerin merkezine devasa Noel ağaçları yerleştirilir ve süslenir. Şehirler en görkemli ağaçları seçmek ve onları süslemek konusunda birbirleriyle yarışırlar.

Turku şehir merkezindeki Noel ağacı

 

Noel kadar bir önemli tarih daha vardır: Juhannus (İngilizcesi Midsummer). Haziran’ın üçüncü haftası kutlanan Juhannus, bazılarına göre Noel’den daha kıymetlidir. Hem Noel’de hem de Juhannus’ta hayat durur. Belediye otobüsleri bile sefer yapmaz. Eğer benim ilk yılımdaki gibi Finlandiya’da deneyimsizseniz, ekmek alacak market bile bulamazsınız. En büyük AVM’ler bile kapatılır. Bu nedenle bu iki gün öncesinde mutlaka yemek stoğu yapmanız gerekir.

Ülkenin ikinci Noel’i olan Juhannus’ta hayat durur ve herkes tatile gider. Her yerde ateşler yakılır (Kaynak: blogit.oamk.fi/social_life/2010/06/28/juhannus-weekend).

 

Finlilerin çok eğlendiği iki gün daha vardır: Vappu (1 Mayıs) ve Pikkujoulu (Küçük Noel). 1 Mayıs İşçi Bayramı Finliler için eğlence günüdür. Binlerce insan şehir meydanlarında toplanır, geleneksel kepler takılır ve şarkılar söylenip içilir. Gündüz eğlenmeye başlayan bu topluluk gece de eğlencelerine devam eder.

Vappu (1 Mayıs)’tan görüntüler

 

Pikkujoulu kelimesinin tam karşılığı “Küçük Noel”dir. Kasım ayında iş arkadaşları arasında kutlanan bir partidir. İsteyenler saçma sapan kıyafetler giyerler ve saçma sapan davranırlar. Bana göre yılın en eğlenceli etkinlikleri Pikkujoulu’lar olmuştur. Genelde iş yerinde başlayan eğlence, önceden seçilmiş bir gece mekânında devam eder.

 

Finlilerin ilginç bazı alışkanlıklarını da devam ettirirler. Mesela bütün yerleşim merkezleri boş bir meydandan oluşur. Kauppatori (Kelime anlamı “dükkan meydanı”) olarak adlandırılan bu meydanlar, pazarcıların ürünlerini sattığı yerlerdir. Finlandiya’da belli bir pazar günü yoktur. İsteyen pazarcı isteyen gün Kauppatori’lerde ürününü satabilir. Ama haftasonları bu meydanlar biraz daha kalabalıktır. Bu pazarda pazarcılar katı ürünleri litreyle satarlar 😊 Özellikle böğürtlen, çilek gibi meyveleri. Geçmişten gelen bu alışkanlığı neden hâlâ devam ettirdiklerini anlamış değilim. Ama çilek zamanı pazarcıya “Bir litre çilek istiyorum” dedikten sonra, pazarcıyla güzel bir sohbet yaparsanız, kendisi inisiyatif kullanarak o litrenin içine birkaç tane daha çilek sıkıştırarak size verebilir 😊

Turku’nun Kauppatori’si

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

4627total visits,5visits today

Bir Cevap Yazın