Finlandiya Blog 23/33: Finlandiya’da İklim ve Güneş (Kış)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 23: Finlandiya’da İklim ve Güneş (Kış)

Aralık – Ocak – Şubat – Mart Ayları

Eşimin Finlandiya ile ilgili güzel bir tespiti vardı: “Finlandiya: Kazıklar, Kızaklar, Kazaklar ülkesi” 😊

Finlandiya’nın en uzun mevsimi olan kış, ilk geldiğinde Finliler tarafından sevinçle karşılanır. Çünkü Kasım ayının depresifliği artık ortadan kalkmıştır. İnsanın içini karartan uzun geceler, bembeyaz örtünün etkisiyle biraz daha az hissedilir.

Güneş etkisini iyice kaybeder. Teoride Turku’da altı saat süren aydınlık, yavaş gökyüzü hareketleri nedeniyle daha kısaymış gibi hissedilir (Aynı şeyin tam zıddını yaz dönemi için söylemiştim). Güneş çok az yükselir ve yine geri döner. Gerçi güneşi görmek nadiren mümkün olur çünkü gökyüzünde sürekli asılı duran gri perde, günlerin daha da kısa hissedilmesine neden olur. Bu nedenle ay, karla kaplı yerlere yansıyarak kışın güneşi olur.

Karanlık, insanı depresyona ya da kronik yorgunluğa sürükleyebilir. Sabah kalktığınızda hava zifiri karanlıktır ve uyanmak çok zor olabilir. Bu nedenle antidepresan ve uyku ilacı alma ihtiyacı duyabilirsiniz. Kışın vücut güneş alamadığı için vitamin eksiklikleri meydana gelebileceğinden insanlar genelde multivitamin ve omega tabletleri kullanırlar. Kütüphane gibi çok sayıda insanın okuyup, ders çalıştığı yerlerde kışın güneş ışığına yakın çok güçlü lambalar kullanılır. Amaç insanları ayıltmak ve karanlığın olumsuz etkisini yumuşatmaktır. Kış dönemi ülkede depresyon oranı çok artar, bu nedenle açık havada bir gözlüğe takılı gün ışığı lambalarıyla tedavi uygulandığını duydum.

Güneşi ve sıcak havayı seven biri değilim ama iki ay boyunca hiç güneş görmediğim için “güneş” diye sayıklamaya başlamıştım. Çalıştığım bir gün arkadaşım yanıma geldi “Hava bugün güneşli, hadi gel parka gidip güneşi izleyelim.” dedi.  Gökyüzüne baktım ve gri rengi görünce “Hayır hava kapalı.” deyince daha dikkatli bakmamı istedi. Gerçekten de gökyüzünde bulut yoktu ve hızlıca hazırlanıp dışarı fırladık. -200C havada parka yürüdük, öğlen saatleri olmasına rağmen güneş ufuk çizgisinin çok az üstündeydi ve hiç ısı vermediği gibi doğru düzgün ışık bile vermiyordu! Birbirimize baktık ve hayal kırıklığı içinde geri döndük.

Ne zaman Finlandiya’da kıştan bahsetsem “Kanada’ya yerleşen İzmirli’nin yazdığı günlük” aklıma geliyor. Yazıyı daha önce okumayanların mutlaka okumasını tavsiye ederim. Birebir aynısı olmasa da benzer duygular içine girdiğimi söylemek isterim:

Kanada’ya yerleşen İzmir’linin yazdığı günlük

bloghaberci.blogcu.com/kanada-ya-yerlesen-izmir-linin-yazdigi-gunluk-lutfen-okuyu/9908388

Turku’dan kış manzaraları

Türkiye’de Erzurum-Kars bölgesi kışın Turku’dan daha düşük sıcaklıklara düşer ancak Türkiye’de kışın güneşin az da olsa ısıtıcı bir etkisi vardır ama Finlandiya’da bu etki sıfırdır. Bu soğuk günler için Finlilerin çok kullandığı bir söz vardır: “Soğuk hava yoktur, kötü giyinme vardır”. Gerçekten de dikkatli giyindiğiniz takdirde soğuğu hissetmezsiniz.

Bizim kışın giydiğimiz yün eldivenler Finlandiya’da işe yaramaz. Astarlı ve kalın eldivenler kullanmanız gerekir. Bir gün -25 derecede yün eldiven giymek gibi bir hata yaptım ve bir süre sonra parmaklarımın hissiyatını tamamen kaybettim! İşe vardığımda anahtarları hissetmeyen parmaklarımla zar zor içeri girdiğimde bir saatten uzun bir süre ellerim kıpkırmızı oldu ve yandı. Neyse ki bütün iç mekânlar aşağı yukarı aynı sıcaklıkta olduğundan, bir tişörtün üzerine ısı yalıtımı olan kıyafetler giymeniz yeterli olur (Şehircilik & Finlandiya’da Yaşamak-2 yazısını okumak için tıklayınız). Özellikle yabancılar bu sıcaklıklara alışık olmadığından termal içlik giyerek soğuktan korunmaya ihtiyaç duyarlar. Kot ceket giyip, saçlarınızı yaparak dışarı çıkarsanız hayatınızın en kötü deneyimlerinden biriyle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Artistlik yapmayın ve berenizi, atkınızı, eldiveninizi takın 😊

 

Sıcaklık özellikle -15 derecenin altına düştüğünde Akdeniz ikliminden gelen biri, daha önce hiç karşılaşmadığı şeyleri deneyimler:

  • Gözünüz soğuktan yaşarır ve göz kenarınızda donar.
  • Ağzınıza doladığınız atkıya nefes verdikçe, nefesinizin oluşturduğu buhar yüzünüzün üstünde bir buz tabakası oluşturur.
  • En iğrenci, soğukta burnunuz akmaya başlar ve akamadan burnunuzun içinde donar. Dışarıda durdukça donan kitle büyür ve burnunuzun içinde bir basınç oluşturur. Aşırı soğuğu deneyimlediğim ilk günde bütün Finlilerin neden elinde peçeteyle kapalı ortamlara girdiklerini anlayamamıştım. Sonra ben de içeri girdiğimde burnumun içindeki herşey dışarı aktı 😊 Bu çirkin deneyimden sonra ben de kışın Finliler gibi cebimde peçeteyle gezmeye başlamıştım 😊

 

Kışa girerken ülkedeki herkes lastiklerini değiştirir. Sadece araba değil, bisiklet lastikleri de değişir. Kaldırımlara ve yollara gece gündüz ufak çakıllar dökülür. Buzlanmaya karşı doğaya zarar verdiğinden tuz kullanılmaz. Bu ufak çakıllar için özel çakıl araçları bulunur ve kar yerde olduğu sürece hiç durmadan çalışırlar (Bkz. Finlandiya’da Geri Dönüşüm yazısını okumak için tıklayınız).

Özellikle Noel – Yeni Yıl dönemi evler ve sokaklar aydınlatılır ve sokaklar daha güzel görünür (Finliler’in Gelenekleri ve Diğer Özellikleri için tıklayınız).

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

6511total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın