Finlandiya Blog 26/33: Sauna (Devamı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 26: Sauna (Devamı)

Sauna Finlandiya’nın en yerleşmiş kültürüdür ve Finliler, sauna ile ilgili hiçbir işleri konusunda asla üşenmezler. Sabırla saunalarını inşa ederler, odun hazırlarlar, sauna suyu için buz kırarlar, mangal yaparlar… bunların hiçbirinden de şikayet etmezler. Aksine bütün bu işleri yaparken büyük keyif duyarlar.

Finliler için sauna sosyalleşme yeridir. Diğer sosyalleşme şekli ise alkolle olur (Fin-Alkol İkilisi). Finli birinin sizi saunaya davet etmesi onlar için çok ince bir harekettir. Finlilerin aşırı sıcak ve soğuğa karşı olan direnci her yerde kendini gösterir. Türkiye’de hamama götürdüğüm Finli bir arkadaşım kendisine kese yaptırdıktan sonra tellak bana “Abi bak şimdi senin arkadaşı şoklayacağım” deyip arkadaşımın üzerine soğuk suyu boca etti ve Finli arkadaşım bir gram bile üşüme belirtisi göstermemesine tellak bile şaşırdı.

Gerçekten de Finliler bu aşırı soğuk işini bazen abartırlar. Örneğin, kışın su kaynakları donduğunda, saunadan sonra suya girilebilsinler diye, suya devridaim yaptırarak donmasını engellerler. Eksi derecelerde olan bu hareketli suya deneyimsiz biri çok hızlı girmek zorundadır. Nazlandığınız an, vücudunuzu suya sokuncaya kadar ayaklarınızın ve bacaklarınızın hissiyatını kaybedersiniz. Ama Finliler biraz daha öteye geçer ve “Kış yüzmesi” dedikleri bir etkinlik de yaparlar. Kış yüzmesi şudur: Hareketli buzlu suyun içinde yarım saat kadar yüzerler! Kesinlikle yapamadığım bir etkinlik olmuştur çünkü buzlu suya birkaç saniye bile zor dayanabilmiştim. Finliler, kış yüzmesini genelde akşamları yapmayı tercih ederler ve vücut sıcaklıkları düştüğü için evlerine gidip direkt uyurlar. Bu uykunun da çok keyifli olduğunu söylerler.

Buzda yüzmek! (Kaynak: www.baconismagic.ca/finland/winter-swimming/

& en.wikipedia.org/wiki/Winter_swimming)

 

Tabii kışın su kaynakları donduğundan ilginç deneyimler de yaşarsınız. Mesela kışın birkaç kere gittiğimiz bir saunada göl donuktu ve saunanın iskelesine ulaşmak için, normal yol daha uzun olduğu için kestirmeden yani donmuş gölün üzerinden yürüyerek geçiyorduk. O anları çok fotoğraflamak istedim ama havanın aşırı karanlık olması ve profesyonel kameramın olmaması nedeniyle maalesef çekemedim.

En ilginç deneyimim ise saunada kullanılacak su için ve saunadan sonra girilecek su alanı yaratmak için gölde buz kırışımızdı. Aşağıdaki fotoğrafta ben göl tarafındayım, yanlış tarafta gibi görünsem de karşımdaki Finli, kara tarafından düzgün bir şekilde buzu kıramayacağımı ve buzun tamamen güvenli olduğunu söyledi. Bu güveni ispatlamak için de ilginç bir yöntem seçerek gölün üstüne çıktı ve zıplamaya başladı 😊 O an ayağımın altındaki buzun yaylanmasını hissettikçe bir tuhaf oldum ama güvenli olduğunu daha iyi hissedip buzları kırmaya başladım. Finli ise kırdığım buzları toplayıp saunaya götürdü ve sıcakta eriyen buzlar sobaya dökülmek üzere hazır hale getirildi. Gölde oluşan delik ise sauna sonrası yüzmek için kullanıldı.

Donmuş gölün saunaya hazırlanması

 

Bu ilginç sauna deneyimimde Finliler bana suda nasıl delik açtıklarını da gösterdiler. Bunu yapabilmem için bana dev bir tirbüşon verdiler ve buzun tahmin edilenden çok daha zor delinebildiğini deneyimledim. Çünkü kış boyunca donmuş nehir ya da deniz üzerinde balık tutan çok sayıda insan görmüştüm ve bu deliği nasıl açtıklarını merak ediyordum. Bazı Finliler kışın balık tutmayı çok severler ve buzu deldikten sonra oluşan deliğe oltalarını atarak bir taburenin üzerinde saatlerce oturabilirler. Buzun üstünde korkmadan tek başlarına nasıl durabiliyorlar diye düşünürken tirbüşonla delme esnasında buz tabakasının çok kalın olduğunu farkettim. Ufacık deliği açmak için bile ciddi efor sarfetmem gerekti ve böylece, bana buzun güvenli olduğunu anlatmak isteyen Finlinin neden gölün üzerinde zıpladığını daha iyi anladım.

Buzda delik açmak tahmin ettiğimden zor bir iş çıktı.

 

Finli hocam beni dünyanın en büyük saunalarından biri olan Herrankukkaro’ya da götürdü. Bir sürü saunadan oluşan bu kompleksin kalbi olan dev ahşap bir saunada aynı anda yüzlerce kişi saunadaydı ve her yerden merkezdeki dev sobaya su atılıyordu. İnsanlar sohbet ediyor, şarkı söylüyor, kahkaha atıyor ve birbirlerini daha fazla su atmak konusunda gazlıyorlardı. Finlilerin çoğu tabii ki de basamakların en üstündeydi ve ben bu gazlamadan oluşan sıcaktan dolayı daha fazla dayanamayarak alt basamaklara kaçmaya başladım. Hocam da bana güle güle diyerek benim bu durumumla baya eğlendi 😊 Baktım çılgın Finliler içeriyi cehenneme çevirdiler, dedim bari iskeleye gidip denize gireyim. Bir de ne göreyim, buz gibi havanın ortasında sıcak bir küvet! Hiç tereddüt etmeden küvetin içine attım kendimi. Bir ara saunaya tekrardan döndüm ama Finliler birbirlerini sıcak konusunda gazlamaya devam ettiklerinden kalan zamanımı küvette geçirmeye karar verdim 😊

Herrankukkaro, dünyanın en büyük saunalarından birine ev sahipliği yapar. Saunadaki sıcak küvetin ise keyfine doyum olmaz (Kaynak: www.herrankukkaro.fi/en/services/sauna-and-spa).

 

Turku’da yılın belli zamanlarında hizmet veren “Soğan Sauna” (Sippulisauna) da büyük talep alır ve rezervasyon sistemiyle çalışır. Şekliyle dikkat çeken bu sauna şehrin geleneksel etkinliklerinden biridir.

Soğan sauna (Sippulisauna)

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

4322total visits,4visits today

Bir Cevap Yazın