Finlandiya Blog 3/33: Finlandiya’da Ulaşım & Finlandiya’ya Ulaşmak (Kara & Hava Ulaşımı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 3: Finlandiya’da Ulaşım & Finlandiya’ya Ulaşmak (Kara & Hava Ulaşımı)

Finlandiya bir Avrupa Birliği (AB) ülkesi, dolayısıyla buraya ulaşmak için Schengen vizenizin olması gerekiyor. Schengen üyesi ülkelerden herhangi birine vizeniz varsa, Finlandiya’ya da giriş yapabilirsiniz (Tabii, vize aldığınız ilk ülkeye giriş-çıkış yaptıktan sonra, yoksa sizi aynen geri gönderirler).

Finlandiya’ya/da ulaşımı kara-hava-deniz olarak üç ayrı başlık altında inceleyeceğim:

KARA ULAŞIMI

Finlandiya’ya karadan ulaşmak: Ülkenin, kuzeyde İsveç ve Norveç’le komşuluğu olsa da, rutinde ülkeye buradan ulaşmaya çalışmak anlamsız olacaktır.

Ülkeye karadan girişte tek anlamlı ülke Rusya kalıyor ki zaten Finlandiya’nın da başka ülkeyle kara bağlantısı yok. St.Petersburg (Eski adıyla Leningrad)-Helsinki arası tren, otobüs ve minibüs seçenekleri var. Minibüs diyorum ama dolmuş demek daha doğru olacaktır. İnanılmaz derecede rahatsızlar ve yedi saat boyunca neredeyse hareketsiz kalıyorsunuz. Ama Rusya-Finlandiya arası geçişlerde en ucuz seçenek de bu minibüsler.

Rusya, AB üyesi bir ülke olmadığı için Finlandiya-Rusya arası geçişlerde sıkı bir kontrolden geçiyorsunuz. Finlandiya’dan Rusya’ya geçiyorsanız önce Finliler sizi kontrol ediyor, sonra bir tampon bölgeye giriyorsunuz, orada da Ruslar sizi kontrolden geçiriyor. Gördüğümüz kadarıyla memurlar işlerini baya ciddiye alıyorlar ve kontrol üstüne kontrol sizi bıktırabiliyor.

2012 yılında Türkiye-Rusya arasında vize uygulaması yoktu, ama 2016 yılındaki Türkiye-Rusya krizi sonrasında maalesef Rusya’ya girişler yine vizeli oldu. Yani Finlandiya’ya Rusya üzerinden giriş yapmak istiyorsanız (Normal pasaportlular için konuşuyorum), hem Rusya hem de Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor.

Saint Petersburg’a geçerken bu rotayı kullandık ve oldukça maceralı oldu 😊 Saint Petersburg maceramız hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz…

Finlandiya’da kara ulaşımı: Finlandiya’nın ulusal tren firması VR (VR, bizdeki TCDD’nin Fin karşılığı)’dır. Ülkenin neredeyse her yerine gelişmiş bir demiryolu ağı bulunuyor. Fransa ya da Japonya’daki gibi ultra hızlı trenler olmasa da demiryolu ağı oldukça modern. Yoğun çalışan hatlarda kullanılan trenler ise oldukça konforlu (Yoğun hat derken tıklım tıkış bir yolculuk asla hayal etmeyin tabii). Hayatımda ilk defa bir yerde “Rahat seyahat etmek için lütfen ayakkabılarınızı çıkartınız” anonsunu duydum! Denilen yapılıyordu, hem de en küçük bir ayak kokusu olmadan!

Finlandiya’da demiryoluyla seyahat etmek (Fotoğraflar Helsinki’den)

Karayollarına gelirsek… Finlandiya’da tali yollar dahil hiç kötü bir yol görmedim. Kaldı ki çok zorlu hava şartlarında yaşıyorlar ve bu da normalde karayolu ulaşımını zorlaştıran önemli bir faktör. Bu zorlu hava şartlarını sadece karlanma ve buzlanma olarak düşünmeyin çünkü yaz-kış arasındaki sıcaklık farklarından dolayı asfaltlar hep zarar görüyor ve yollarda büyük çatlaklar oluşuyor. Yaz geldiğinde ise bütün ülkede topyekün yol bakımları başlıyor çünkü kışın kar yağışından dolayı yol bakımı yapmaları çok zor oluyor.

Ülkede 180 bin adanın olması da karayolu ulaşımını engellemiyor. Önemli adaların hepsine karayolu bağlantısı var. Daha ufak adalara da deniz bağlantısı bulunuyor. Daha da ufak adalarda zaten yerleşim yok ya da bireylere ait evler var. O adalarda yaşayanların da zaten tekneleri bulunuyor 😊

Finlandiya’da bozuk bir yol yok ve ülkedeki birçok adaya kara bağlantısı bulunuyor.

Koca koca şehirlere köprü yaptık diye övünen zihniyetler, alt fotoğraftaki küçücük Lemlahdensaari (Lemlaxön) adasındaki köprüyü görsün.

 

HAVA ULAŞIMI:

Finlandiya’ya havadan ulaşmak: Finlandiya’ya gelen uluslararası uçuşların büyük çoğunluğu başkent Helsinki’ye gerçekleşiyor. Turku, Tampere gibi daha ufak şehirlere de uluslararası uçuşlar var ama az sayıda havayolu bu uçuşları gerçekleştiriyor. Ben Turku’da yaşadığım için, 2012-2013 yıllarında hep AirBaltic Havayolları’nı kullandım. AirBaltic, Leton bir firma olduğundan, İstanbul-Riga ve Riga-Turku arası aktarmalı uçuş yapıyordum. Otobüs yolculuklarını pek sevmediğim için, Helsinki’den Turku’ya otobüs ızdırabına katlanmaktansa iki kere uçak çekerim diyordum kendi kendime. Bu rotayı seçtiğim için ve Riga-Turku uçuşum iptal olduğundan Letonya’nın başkenti Riga’yı da görme şansım bulundu. Riga yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz…

Sizin de Turku’ya gitmek gibi bir planınız varsa, bu rotayı kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü Riga’daki havalimanı çok ufak ve her şeye çok rahat ulaşıyorsunuz. Böylece strese de girmiyorsunuz.

İstanbul-Helsinki uçuşu yaparsanız gözlemlediğim birşey var: Kuzeye çıktıkça bir şeyler evriliyor. Bu ne demek? İstanbul’dan ayrılan uçağınız zaten direkt kuzeye, Karadeniz’e yöneliyor. Karadeniz’den sırayla Ukrayna, Beyaz Rusya (Belarus), Litvanya, Letonya ve en son Estonya üzerinden Finlandiya’ya varıyorsunuz. Ukrayna düze yakın bir ülke ve her taraf alabildiğine tarla. Belarus’ta ise doğru düzgün tarla yok, uçaktan görülen bir sistemsizlik var, tam tarif edemiyorum ama komşularına göre ekonomik durumunun yukarıdan bile daha kötü olduğu hissediliyordu. Diğer ülkeleri yukarıdan inceledikçe ve sonra Belarus’u görünce dediğimi gayet iyi anlayacaksınız. Litvanya’ya geldiğinizde farklı birşeyler hissediyorsunuz, yerleşimler daha planlı görünüyor ve kuzeye çıktıkça bu durum daha da artıyor. Eğer yazın gidiyorsanız, kuzeye çıktıkça yeşil miktarı da yoğunlaşıyor. Yani Letonya, Litvanya’dan daha gelişmiş, Estonya ise Letonya’dan daha gelişmiş ve yeşil görünüyor. En son Finlandiya’ya vardığınızda şöyle bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz:

Şahsen tarz olarak genelden özele inceleme/öğrenme eğilimi gösteririm. Yani ülkelerin uzaktan görüntüsü benim için çok önemlidir ve bir ülkenin uçaktan görüntüsü bile size bazı şeyleri anlatıp size ülke hakkında bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olur. Üstte iki fotoğraf, ülkenin başkenti Helsinki’ye ait ve başkent olduğu halde hiçbir yer betona boğulmamış (En alttaki fotoğraf ise Turku civarları). Binaların, yeşil ve maviye olan saygısı yukarıdan bile çok belirgin. Yerleşimler ise inanılmaz derecede planlı ve sistematik düzenlenmiş. Helsinki’nin nüfusu, çevresindeki Vantaa-Espoo metropolitan alanı ile birlikte 1,1 milyon ama kapladığı alan İstanbul’un yarısından büyük. Anlayacağınız İstanbul’da 10-15 kişinin yaşadığı bir alanda, Helsinki’de 1 kişi yaşıyor. Bu tek başına bile insana ve doğaya saygının bizden kaç kat daha ileride olduğunu gösteren bir kanıt… (Bkz. Finlandiya’da Doğa ve Ormancılık)

İstanbul-Helsinki arası uçuşları gerçekleştiren iki tane firma var: Biri Türk Havayolları, diğeri de Finlilerin FinnAir Havayolları. Helsinki’den başka bir şehre gidecekseniz ve mutlaka önce Helsinki’ye gideceğim derseniz, havalimanının hemen önünden hareket eden şehirlerarası ve şehirçi otobüsler var.

Helsinki’deki Vantaa Havalimanı da oldukça düzenli. Az önce dediğim gibi şehirlerarası otobüslerin hareket ettiği bir alan var. Onun dışında şehir içi belediye otobüsleri de mevcut. Havalimanı-şehir merkezi hattında çalışan belediye otobüslerini Finliler çok ince düşünmüşler. Otobüsler, valizli yolcular için tasarlanmış ve şoförleri çok iyi İngilizce bilen kişilerden seçilmiş.  Bölyece hiçbir sıkıntı yaşamadan şehir merkezine ulaşıyorsunuz.

2013 yılında Vantaa Havalimanı’ndan şehir merkezine hâlâ metro hattı yoktu ama inşa halindeydi. Başta insanı şaşırtıyor nasıl böyle gelişmiş ülkede havalimanından merkeze metro olmaz diye ama merak etmeyin, herşey o kadar sistemli ki metroyu aramıyorsunuz.

Başka bir noktaya daha değinmek istiyorum. Türkiye’ye döndüğüm gün hava -170C’ydi (Alttaki fotoğraf) ve buna rağmen hiçbir sefer iptal edilmedi. Atatürk Havalimanı uçuşu beklettiği için, uçak Vantaa Havalimanı’nda uzun bir süre beklemek zorunda kaldı ve bu esnada görevliler motoru donmasın diye uçağı antifrizlerle defalarca kez “yıkadılar”. Finliler soğuk havaya çok alışık oldukları için, hava şartları aşırılık yapmadığı sürece soğukla ilgili asla hayat aksamaz.

Vantaa Havalimanı (Helsinki)

Finlandiya’da hava ulaşımı: Ülkedeki birçok şehirde havalimanı var, ülke içi hava ulaşımında en merkezi yer tahmin edeceğiniz üzere Helsinki’deki Vantaa Havalimanı. Bazen 150 kilometre uzaklıktaki bir şehre uçakla seyahat etmek, trenle seyahat etmekten daha ucuza mal olabildiği için, Finliler ülke içi bu kısa seyahetlerinde bile havayolunu kullanmayı tercih edebiliyorlar.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

5677total visits,4visits today

Bir Cevap Yazın