Finlandiya Blog 30/33: Finlandiya’da Okul Dışı Eğitim, Kütüphaneler ve Sağlık Sistemi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 30: Finlandiya’da Okul Dışı Eğitim, Kütüphaneler ve Sağlık Sistemi

Ülkenin her yerinde devlet tarafından organize edilen kurslar mevcuttur. Bu kurslar ise çok geniş kapsamlıdır. Dikiş, dil, tarih, el işçiliği, tiyatro, müzik, çocuk eğitimi… Aklınızın alıp alamayacağı her konuda kurs bulabilirsiniz. Halk Eğitim Merkezleri çok etkilidir ve insanların eğitiminde önemli rol oynarlar. Bu merkezler sadece ders vermezler, aynı zamanda sosyal faaliyetler ve festivaller de düzenlerler. Böylece sadece teoride öğrenmekle kalmazsınız, öğrendiklerinizi gerçek hayata da geçirebilirsiniz. Yabancılar Finlandiya’da yaşamak istiyorsa bu Halk Eğitim Merkezleri’nden Fince kursu almak zorundadır yoksa hiçbir şekilde ülke içinde kendilerine yer bulamazlar. Eğitim sadece okullarda değil, aynı zamanda okul dışında da devam edilmelidir.

 

Finlandiya’da Kütüphaneler

Kamuya ait olan Fin kütüphaneleri ayrı bir başlığı kesinlikle hakeder. Hayatımda gördüğüm en sistematik ve en güzel kütüphaneleri Finlandiya’da gördüm. Öncelikle bütün kütüphaneler çok geniş ve çok ferahtır. İçerisi asla kasvetli ve sıkıcı değildir. Ücretsiz olarak alınabilen kütüphane kartlarıyla hiçbir görevliyle muhattap olmadan kitaplarınızı alabilirsiniz. İçeriye girdiğinizde çok sayıda bilgisayarla karşılaşırsınız ve istediğiniz kitabın konumunu bilgisayardan öğrenip bulursunuz. Eğer kitabı kütüphanede okumak istiyorsanız, okuma odası camekandan yapılır ve ışık alacak şekilde inşa edilir. Tavanlar yüksek, ortamlar geniştir. Okuma alanları geniş koridorlara açılır ve bu da ortamı daha da ferahlatır. Okuma salonlarında o günün gazeteleri bulunur ve bütün masalarda prizler, ışıklar vardır.

Finlandiya’da kütüphaneler çok ferahtır ve teknolojinin her türlü nimeti kullanılır.

 

Bütün kütüphanelerde bireysel ve grup çalışmaların yapılabileceği odalar bulunur ve hepsi ferahlık, şeffaflık için camlarla çevrilir.

Aldığınız kitabı dışarı çıkarmak istiyorsanız, kütüphanenin birçok yerindeki makinalara gidip önce kütüphane kartınızı, sonra kitabın barkodunu okutursunuz ve artık kitap bir süreliğine sizindir!

Kartınızla ve aldığınız kitaplarla ilgili işlemleri online olarak da yapabilirsiniz. Birçok kütüphane tek bir merkeze bağlıdır ve aradığınız kitap o kütüphanede mevcut değilse, başka bir kütüphaneden ufak bir ücret karşılığında kitabı talep edebilirsiniz. Kitap kütüphaneye geldiğinde ise telefonunuza ve e-posta adresinize mesaj gelir ve belli bir süre içinde kitabı almanız istenir.

Kitabı bırakacağınız zaman ise kütüphanenin hemen girişindeki iade cihazlarına kitabınızı bırakırsınız ve iade cihazındaki band, kitabı içeri çekerken barkodu okur ve kitabı sizin üzerinizden düşer. Herşey bu kadar basittir! Fin kütüphaneleri teknolojinin nimetlerinin kullanıldığı en güzel örneklerden biridir.

 

Finlandiya’da Sağlık Sistemi

Finlandiya eğitim sisteminde dünyada ilk sıralardayken, sağlık sisteminde biraz daha geridedir ve ortalama bir Avrupa ülkesinden daha iyi bir sistemi yoktur. Türkiye’deki Sosyal Güvenlik Kurumu gibi tek bir kurum bulunur ve bütün vatandaşlar bu sisteme bağlıdır.

Her mahallenin bir aile hekimi bulunur ve başka bir hastaneye gitmek istediğinizde aile hekiminizden sevk almanız gerekir. Türkiye’deki gibi istediğiniz hastaneye istediğiniz zaman gidemezsiniz. Hatta ülkedeki yabancılar kaza yapmamak konusunda çok dikkatli olmalıdır. Çünkü kaza yaptığınızda çoğu hastane sizi kabul etmez ve yüklü faturalarla karşı karşıya kalırsınız.

Finliler doktordan randevu almak istediklerinde, çok ileri tarihte randevu alabiliyorlarmış ve bu konuda çok şikayetçiydiler. Ama acil bir durumda düşünmeksizin helikopter ambulansları gönderirler. Helikopter ambulansın sürekli olarak hasta getirip götürdüğüne şahit oldum ve bütün gün neredeyse hiç durmuyordu.

Finliler bize göre çok daha basit vakalar için bile ambulans çağırabilirler. Ufacık Turku şehrinde bile sürekli ambulans sesi duyuyordum. Biz yabancılar da dalga geçiyorduk “Kesin bir Finli grip olmuştur” diye 😊

Bir gün Finli birinin kazasına denk geldim. Kendisi bisikletten düştü ve kafasını kaldırımın kenarına çarpıp şuurunu kaybetti. Finlilerin çoğu ilk yardımı iyi bildiği için hemen ambulansı arayıp ilk müdahaleyi yaptılar. Ambulans kaç dakika sonra gelecek diye özellikle bekledim ve dört dakika sonra oradaydı!

Finlandiya’daki sağlık sisteminde şahsen en sevmediğim uygulama kliniklerin ve ilaç firmalarının reklam yapabilmesiydi. Birçok kişi bu konuda benimle hemfikir olmayacaktır ve Türkiye’deki yasalar da sağlık kuruluşlarının reklam yapmasını yasaklar. Ben bu konuda Finlilerden daha doğru hareket ettiğimizi düşünüyorum çünkü sağlıkta reklam; sağlık kurumlarına ticari bir görünüm verir, insanları yanıltabilir, yanlış yönlendirebilir ve meslektaşlar arasında haksız rekabete yol açabilir. Ama kliniklerin, hekimler hakkında bilgi vermesi, uzmanlık – yapılan tedaviler – çalışma saatleri gibi konularda bildirimlerde bulunmasının bir sakıncası bulunmaz. Maalesef Türkiye’de bazı sağlık kuruluşları yasadaki açıklıkları bularak reklam yaparlar ve kötü iş yapan kurumlar, hem hastaların sağlığıyla oynarlar hem de düzgün çalışan küçük-orta çaptaki kliniklerin zor duruma düşmesine neden olurlar.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

7829total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın