Finlandiya Blog 32/33: Finlandiya’da Yeme-İçme Kültürü (Devamı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 32: Finlandiya’da Yeme-İçme Kültürü (Devamı)

Finlandiya’da en sevdiğim şeylerden biri ekmekti. Tamamına yakını tahıllı olan bu ekmekler bazen tek başına o kadar lezzetli oluyordu ki yanında birşey yendiğinde ekmeğin tadı bozuluyordu. Bir gün mide problemi nedeniyle beyaz ekmek aradım ve çok büyük bir markette normalin üç katı fiyatına bulabildim. Bizde ise fiyatlandırma tam tersidir. Halbuki işlenmemiş ekmek daha sağlıklıdır ve tahılından ayrıştırmak ilave maliyet gerektirir.

Finlandiya’da ekmekler tam tahıllıdır ve çok lezzetlidir (Kaynak: www.fazerpro.fi/konseptimme/reissumies-grillikonsepti/ & www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/tumma-leip%C3%A4-kiilasi-myynniss%C3%A4-vaalean-leiv%C3%A4n-ohi-1.138267).

 

Bir başka sevdiğim lezzet ise Karjalanpiirakka (Direkt Türkçe çevirisi “Karelia turtası”)’dır. Buğday ya da çavdar unundan yapılan hamurun ortasına pirinç yerleştirilir. Finliler genelde Karjalanpiirakka’nın üstüne tereyağı ve çırpılıp pişirilmiş yumurta koyarlar. Çoğu kişi için saçma bir birleşim gibi gelebilir ama unutmayın ki biz de patatesli böreği/poğaçayı çok severiz ve hamurun patatesle birleşimi çoğu yabancıya garip gelir.

Karjalanpiirakka (Kaynak: en.wikipedia.org/wiki/Finland).

 

Finlilerin en meşhur çikolata firması Fazer’dir. Artık bizde de çok güzel çikolatalar üretildiğinden Fazer çikolataları size çok ayrıcalıklı gelmeyecektir ama ürünlerinin alınıp yenilmesi gereken kaliteli bir firma olduğunu düşünüyorum. Fazer’e ait çok çeşitli ürünle karşılaşacaksınız ama nedense Marianne şekerlerini çok seviyordum. İkramlık şeker veren yerlerde genelde Marianne göreceksiniz, kaçırmayın alın derim.

Fazer’in çikolatalarını ve Marianne şekerlerini tavsiye ederim (Kaynak: tr.pinterest.com/pin/495325658987534479/).

 

Finlandiya’da kahve çılgınca tüketilir ve kahve konusunda Finli – Alkol İkilisi başlığını okumanızı tavsiye ederim.

 

Türk ve Orta Doğu ülkelerinde sosyal ortamlarda sigara içmek normal karşılanırken, alkol içmek bazı yerlerde hoş karşılanmaz. Çoğu Batılı ülkede olduğu gibi Finlandiya’da da durum bize göre tam tersidir. Finlandiya’da alkol tüketmek çok normal bir aktivite olduğu için yazımın sonraki kısmında biraz alkolden bahsedeceğim. Bu nedenle alkolle ilgilenmiyorsanız yazımın devamını pas geçebilirsiniz.

 

Finliler sanıldığının aksine en çok votka değil, bira içerler. Finliler biralarının çok güzel olduğunu iddia etseler de hiçbirini çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim (Nedense onlar da Efes birasını çok sevmezler). Onun yerine Estonların A.Le Coq ve Saku biralarını içmenizi tavsiye ederim.

Ama bir alkollü içecek vardır ki benim için bütün hafif alkollü içeceklerin arasında en güzelidir: Lonkero. Fin buluşu bu içecek %5,5 cin içerir ve greyfurt aromalıdır. Son yıllarda başka aromalarını da çıkardılar ama orijinal taddan çıkmayın derim. Özellikle sıcak günlerde içmesi çok keyifli bir içecektir ve bir an önce bütün dünyaya yayılmasını isterim.

En sevdiğim Fin buluşu içecek: Lonkero (Kaynak: twitter.com/originallongd).

 

Başka bir alkollü içecekten daha bahsetmeden önce Finlilerin en çok sevdiği şekerden bahsetmek gerekir: Salmiakki! İskandinav ülkelerinde sevilen bu şekerle ilk tanışmanız genelde bir Finlinin size “Lütfen bu geleneksel Fin şekerini al, tadını çok seveceksin” diye dayatmasıyla olur. Böyle bir tadla hiç karşılaşmayanlar şekeri ağzına atar atmaz yüzü buruşur ve çoğu kişi şekeri tükürmeye çalışır. Finliler bu manzaraya çok gülerler ve elinizdeki şekerleri alıp afiyetle yerler 😊

Amonyum klorürden yapılan bu şekerin rengi siyahtır ve tadı anason-şeker-tuz karışımı gibidir. Tadına alışmanız zaman alır ve Finlandiya’da yaşayan yabancıların yarısı bu taddan ya nefret eder ya da bayılır (Fince kursumda bu soru soruldu ve sevenler-sevmeyenler oranı tam yarı yarıyaydı). Ama genelde sevmek için biraz damak tadınızın alışması gerekir.

Diğer şeker ise Lakritsi’dir. Salmiakki’nin biraz daha hafif ve şekerli versiyonudur. Turkinpippuri (Paketlerde İsveççe Tyrkisk Peber yazar ve “Türk Biberi” anlamına gelir)’nin ise tadının herhangi bir Türk lezzetiyle ilgisi yoktur. Salmiakki’nin daha şekerli halidir.

Sizi zorlayacak lezzetler: Üstte Salmiakki, ortada Lakritsi, altta Turkinpippuri (Kaynak: www.mtv.fi/lifestyle/makuja/artikkeli/suomalainen-makeisyritys-yllattaa-vaihda-konvehdit-lakuun-autat-vahaosaisia/4648394 & http://www.alternativefinland.com/twenty-iconic-finnish-snacks-need-try/).

 

Salmiakki’ye alışmanın iki yolu vardır: 1) Önce tadı daha hafif olan Lakritsi’ye alışmak, 2) En kısa yol Salmiakkikoskenkorva ya da halk diliyle Salmiakkikossu içmektir. Votkasıyla bilinen Koskenkorva firmasının çıkardığı Salmiakki likörüdür ve shot bardaklarıyla içilir. Bu lezzete alıştıktan sonra artık Salmiakki’leri ve Lakritsi’leri çok daha rahat tüketebilirsiniz. Ama dediğim gibi insanların yarısı bu lezzetten ya nefret eder ya da bayılır (Ben bayılan gruptanım).

Kendi kendinize de bu içkinin benzerini hazırlayabilirsiniz. Votkanın içine Salmiakki ya da Turkinpippuri atıp bir gün bekletirsiniz (Çok yavaş eriyen şekerlerdir) ve karışımınız hazır olur. Arkadaşlarla bir akşam bu karışımı hazırlamak istedik ama bir gün önceden şekerleri içine atmamıştık ve bir an önce içeceğimiz de hazır olsun istiyorduk. Finliler o an parlak bir fikir buldular: Bir beherin içine votka ve Salmiakki’leri koydular, behere metal bir çubuk yerleştirdiler ve altına elektromanyetik dalga yayan basit bir cihaz yerleştirdiler. Votkanın içinde dönen çubuk yarım saatte şekerleri eritti ve karışımımız hazır hale geldi 😊

 

Başka bir likör daha vardır: Minttu. Nane anlamına gelen Minttu likörü, buzlukta bekletilir. Buzlukta donmaz ama kristalleşir ve içimi bu kıvamda olursa daha keyifli olur. Çok güçlü bir nane tadı olan bu likör biraz ağız gargarasına benzer.

Üstte ve ortada Salmiakkikoskenkorva (Kısaca Salmiakkikossu). Altta Minttu (Kaynak: www.viinikartta.fi/likoori/Koskenkorva%20Salmiakki%20%20muovipullo/131244 & www.alko.fi/en/products/003002/Minttu-Peppermint-40-).

 

Finlilerin Noel’de tükettiği birkaç tatlı ve yiyecek türü vardır ama bunların arasında en çok karşılaştığım Piparkakku ve Glögi’dir. Piparkakku, “zencefilli kurabiye” anlamına gelir ve çok sevdiğim bir lezzettir. Glögi ise bol baharatlı bir kış içeceğidir. Genelde konsantre şekilde satılır. Finliler Glögi’yi genelde alkolle karıştırırlar ve ısıtırlar. Sonra da içine kuru üzüm ve badem koyarlar. Gerçekten de insanın içini ısıtan güzel bir lezzettir.

Üstte Piparkakku. Altta, kış içeceği olan Glögi’nin sunum şekli (Kaynak: alisa-julia.blogspot.com.tr/2010/04/piparkakku.html & grandma-in-lapland.com/tag/glogi/).

 

Fince’de “Şerefe” Kippis’tir. Bazen İsveççe’deki gibi Skool de denir. Ama benim en çok eğlendiğim argodaki söylem şekli Hölökyn Kölökyn’dür 😊

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

12905total visits,13visits today

Bir Cevap Yazın