Finlandiya Blog 4/33: Finlandiya’da Ulaşım & Finlandiya’ya Ulaşmak (Deniz Ulaşımı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 4: Finlandiya’da Ulaşım  & Finlandiya’ya Ulaşmak (Deniz Ulaşımı)

Finlandiya’ya denizden ulaşmak: Finlandiya’ya denizden girişlerde Helsinki ve Turku limanları en yoğun kullanılanlardır. Başka sefer hatları da var ama en sık karşılaşılanları: HelsinkiStockholm (İsveç), TurkuStockholm, HelsinkiTallinn (Estonya). Ayrıca bu seferleri gemilerle değil, kruvazörlerle yapıyorsunuz, en büyük güzellik de burada 😊 Bildiğimiz anlamda gemi seferi yok, Finlilere ait bir araçla deniz ulaşımını tercih ediyorsanız seyahat tipiniz hep kruvazör şeklindedir.

Finlandiya’da deniz ulaşımı: Finlandiya’nın deniz seferlerinde karşınıza çıkacak iki tane firma var: Viking Line ve Silja Line. Her iki firma da Finlandiya’ya aittir. Viking Line, genelde Silja Line’a göre daha ekonomik olur ama Silja Line, Viking Line’a göre daha şık kruvazörlere sahiptir. Eğer biletinizi iki ay ve öncesinden alırsanız early bird (erken alım) indirimlerinden faydalanırsınız ve fiyatlar yarıya kadar düşer.

Ben sınırlı ekonomik durumumdan dolayı genelde Viking Line’ı kullandım ama temel olarak her iki firmanın kruvazörleri aynı.

Öncelikle bu kruvazörler, seyahat eden oteller aslında. Ortalama 13-14 katlı bir apartman büyüklüğüne sahipler. Bu büyüklükteki bir vasıtanın yanında kendinizi sinek gibi ufak hissedersiniz 😊 İlk katlarda makina daireleri, üstünde araç park katları (ki bu katlar denizin altında kalan kısmı) bulunur. Park katlarının üstünde, yani denizin bir-iki kat altında kamaraların olduğu katlar başlar ve kamara katları bu zemin katların üzerinde yükselir. Yüzlerce kamaraya/odaya sahip bu kompleks, başta size oldukça karmaşık gelecek ama sonra alışacaksınız.

Kruvazörler yüzen otellerdir ve yanlarında kendinizi sinek gibi hissedersiniz (Fotoğraflar Turku limanından)

Seçeceğiniz odanın fiyatı birçok faktöre bağlıdır: Odanın hangi katta olduğu, denizin altında mı üstünde mi olduğu, odanın pencereye sahip olup olmaması (geminin dış kenarı mı ortası mı) fiyatları büyük ölçüde değiştirir. Süit odalar da var ama onları ben tabii ki de hiç görmedim 😊 Ama hangi odayı seçerseniz seçin şartlar aynı aslında, sadece denizin altındaki katlar, makina uğultusu nedeniyle gece uykusu hafif kişileri rahatsız edebilir.

Bu kruvazörlere binişlerde havalimanı kuralları geçerlidir. Seferinizin başlamasından en az 1 saat önce limanda olmanız gerekiyor. Pasaport/kimlik kontrolünden geçip biletinizi alırsınız ve geminin seyahate hazır olmasını beklersiniz. Kruvazörler neredeyse hiç durmadan seyahat ettiği için önceki seferi tamamlayıp limana yaklaşır yaklaşmaz, limanda onu bekleyen çoğunluğu öğrenci olan yüzlerce kişilik bir temizlik ordusu bekler. Eski yolcular kruvazörden inerken, bu ordu içeriye resmen “hücum” eder. Hücum diyorum çünkü temizlenmesi gereken yüzlerce kamara ve mekân var ancak süreleri kısıtlıdır. Resmen zamanla yarışan bir ekiptir bu. Temizlik ordusunun işi bittiğinde kruvazöre haber verilir ve onlar dışarı çıkarlarken yeni yolculara içeri giriş onayı gelir. Böylece size kapıları açarlar ve tünel şeklinde bir sürü koridoru tırmanarak kruvazöre giriş yaparsınız. Kruvazöre giriş yaptığınız noktalarda danışma yerleri bulunur. Diyelim, odanıza girdiniz ve beğenmediniz (Finliler kedi/köpek çok sevdiği için hep onlarla seyahat ediyorlar ve bizim için en sık karşılaşılabilecek sorunlardan bir tanesi, sağda solda görebileceğiniz hayvan kılları), hemen danışmaya gidin ve oda değişikliği talep edin.

Helsinki yolcu limanı ve gemi binişinde kullanılan tünel şeklinde koridorlar

Buna benzer tatsız bir odayla karşılaşırsanız sakın bizdeki gibi danışmaya gidip kavga etmeyin çünkü Finliler işleri kavgayla çözümleyen tipler değiller ve size geri dönüşü çok kötü olabilir. Neticede danışmada çalışan kişi de bir birey ve Finlandiya’da kimse kimseye hesap soramaz (Ama bizdekinin aksine politikacılara hesap sorabilirsiniz) ve herkes hangi şartlarda olursa olsun eşittir. Sakince, odamda şöyle bir sorun var, bu nedenle yeni oda istiyorum deyin. Onlar zaten o odayı bloke edip, sonraki sefere kadar kapatıyorlar ve bir sonraki temizlik ekibine bu durumu bildiriyorlar. Size anında yeni bir bilet basıp verecekler. Finliler kavga ediyorlarsa %99 bilin ki sarhoşturlar, bunu unutmayın 😊

Kruvazörlerdeki kamara katları

Odanızda genelde ikisi altta ikisi üstte olmak üzere ve duvara katlanmış dört tane yatak olacaktır. Hepsinin içinde temiz çarşaflar, yastık kılıfları ve havlular bulunur. Onun dışında odaların içi ufak bir otel odasından hiç farklı değildir. Odalarda televizyon, mini buzdolabı, klima, duş imkanı olan bir tuvalet, ufak bir gardırop da bulunur.

Aslında bu kruvazörlerde çok daha ekonomik bir seçenek var ki o da kamarasız yolculuk ama size önermeyeceğim, çünkü başkalarıyla otobüs koltuğu ile dolu bir odada uyumak hiç de sevimli değil. Zaten uygun fiyatlı kamaralar da bulabileceksiniz. Onun için keyfinize bakın, aradaki fark için rezillik çekmeyin derim.

TurkuStockholm arası yolculuk ortalama 11 saat sürer. Helsinki-Stockholm ise 16 saat. Turku’dan Stockholm’e yolculuk daha mantıklı çünkü akşam yola çıksanız, eğlencenizi yapar, uykunuzu alır, sonra gezinize devam edersiniz. 16 saat bu nedenle biraz gün bölen bir yöntem. Ama gündüz yolculuğu da ayrı bir keyiflidir çünkü bu esnasında Finlandiya-İsveç arasındaki on binlerce adanın ortasından geçtiğinizi daha iyi algılarsınız ve manzara müthiştir.

TurkuStockholm arasında kruvazörle seyahat ederken karşılacağınız manzara örnekleri

Kruvazör tam yarı yolda mola verir. Mola verdiği yer Åland (Ahvenanmaa) adalarının başkenti olan Mariehamn (Maarianhamina). Bu esnada karşıdan diğer kruvazör de gelir. Amacı sadece alışveriş olan Finliler-İsveçliler, bir gemiden diğerine koşturup geri dönerler. Çünkü Finlandiya’da alkol ve sigara çok pahalıdır, bu gemilerde ise gümrüksüz alışveriş imkânı bulunur. Yarı yolda geri dönerek iki ayrı gemide iki kez gümrüksüz alışveriş fırsatına kavuşmuş olurlar. Kruvazörlerdeki limitler havalimanı limitlerinin biraz üzerindedir ve birçok Finli-İsveçli bu fırsatı sonuna kadar değerlendirir.

Kruvazörün orta katları olan kamara katlarından da bahsettiğimize göre artık üst katları keşfe çıkabiliriz. Üst katlar tamamen sosyal ortamlardır. Restoranlar, pub, bar, disko, teras yerleri, hatta bir Fin klasiği olan sauna bile bulunur. Her köşe başında slot makinaları (Kollu kumar makinaları) bulunur. Finliler bu slot makinalarını çok severler. Nasıl bizde piyangocu görüp kazı kazan oynama hastalığı varsa ve aslında bu da gerçekte bir kumarsa, Finlilerin de hayatında slot makinası böyle bir yer kaplar. Marketlerde, AVM’lerde, hatta ufak dükkanlarda bile bu slot makinalarıyla karşılaşırsınız.

Bütün bu sosyal ortamlar birbirinden güzeldir. Canlı müzik yapan mekanlar, karaoke yapabileceğiniz bir sahne, hatta dans edebileceğiniz bir pist bile bulunur. İsterseniz şık bir restoranda yemek yiyin, isterseniz self servis restoranlarda karnınızı doyurun. Çocuklu aileler için çocuk oyun alanları, alışveriş için gümrüksüz mağazalar da düşünülmüştür.

Kruvazörlerdeki sosyal alanlar

Eğer gündüz yolculuğu yapıyorsanız sauna açık olacaktır. Saunadan sonra da masajlı küvet ayrıca keyifli oluyor. Hava güzelse balkonlar ve üst kat terasları da var. Manzaranın ise tadına doyum olmuyor.

Kruvazörlerdeki balkon ve teras alanları

Birçok otelden daha büyük olan bu kruvazörlerde katlar arası geçiş tabii ki de asansörlerle sağlanır. Her mekân her saatte açık olmaz, her yerin kendi açılış-kapanış saati olur ve bütün mekanlar hem Euro hem de İsveç Kronu kabul eder.

Anlayacağınız her yaşa, her zevke uygun oyalanacak yerler mevcuttur… Yani yolculuğunuzu zevkli kılmak için her şey düşünülmüştür.

Başlangıçta “11 saat yolculuk için çok uzun bir süre” dersiniz ama kruvazördeki imkanları görünce (Özellikle ilk seferinizse) yatağa gitmek istemeyeceksiniz. Ama bütün mekanlar kapanıp, enerjinizi tükettikten sonra artık odanıza gitme vakti gelir ve otel odası konforundaki kamaranızda dinlenirsiniz. Varış saatiniz yaklaştığında odanızda hoparlörden bir konuşma duyulur: “Varış noktamıza geliyoruz, hazırlanın”. Genelde ben Stockholm’e gittiğimden ve varış saati sabah erken saatler olduğundan, bu anons aynı zamanda benim uyanma alarmım da oluyordu.

Bu anonstan sonra diyelim ki hazırlanmadınız, uyuyakaldınız. Artık taciz safhası başlar 😊 Görevliler tek tek odaların kapılarına tıklatır. Görevlileri sallamadınız ve kruvazör limana yaklaşıp temizlik ordusu içeri girdi ama hâlâ uyuyorsunuz. Temizlik ordusu hiç acımadan direkt odaya dalacaktır. Finliler çok içtiği için, bu durum özellikle aşırı sarhoşlar için geçerli olur ve temizlik ordusu bu kişiyi omuzlayıp sürükleyerek kruvazörden dışarı çıkartır.

Klasik bir kruvazör yolculuğu bu şekilde geçer. Bu tarz yolculuklar bizim için nadir görülen deneyimlerdir ama bu yolculuk şekli Finliler için standarttır/rutindir. Kruvazör yolculuğunu ilk deneyimlediğinizde adeta büyülenirsiniz. “Her şey insan için” anlayışı sadece ülkenin geneli için geçerli değil, gemi yolculukları için bile geçerlidir.

Ben genelde Turku-Stockholm arasında yolculuk yapsam da birkaç kere Helsinki-Tallinn seferlerine de katıldım. Helsinki-Tallinn arası kruvazörle 3,5 saat sürüyor. Bu kısacık mesafe için bile kruvazör kullanmak insana garip gelse de Finliler bu yolculuklarda eğlenip alışveriş yapmayı çok severler. Hatta akşam Helsinki’den Tallinn’e gelip, sabaha kadar kruvazörde kalmalı seferler de vardır. Gece Tallinn’e varırsınız ve günün ilk saatlerinde kapıyı açıp sizi gönderirler. Böylece gittiğiniz yerde otel masrafına girmemiş olursunuz. Bu arada Estonların da sefer yapan kendi gemileri var ama Finlilerin kruvazörleri yanında çok ama çok sönük kalıyorlar dipnot olarak belirteyim.

Kruvazör yolculuğunu kış vakti hiç deneyimlemedim ve bunun için çok pişman olsam da hiç vaktim olmadı gerçekten. Çünkü kışın denizler donuyor ama seferler devam ediyor! Kruvazörlerin önünden buz kırıcılar gidiyor ve buzun içinde yollar oluşturuluyor.

Normalde Baltık Denizi kruvazör gibi büyük araçlar için çok uygun bir yer değil. Deniz çok sığ ve bol miktarda ada içeriyor. Ayrıca kışın deniz donduğunda ve kar biriktiğinde, bitki örtüsü olmayan ufak adalar gözden kayboluyorlar. Ama Finliler-İsveçliler, buna da bir çözüm bulmuşlar: Denizin en güvenli yerlerine binlerce ışık yerleştirerek yollar oluşturmuşlar. Böylece özellikle gece ve kış yolculuklarında güvenlik aksamaları engellenmiş.

Deniz ortasındaki işaretlerle gemiler için yol oluşturulur.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

7372total visits,6visits today

Bir Cevap Yazın