Finlandiya Blog 5/33: Ulaşımda Entegrasyon & Telekomünikasyon

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 5: Ulaşımda Entegrasyon & Telekomünikasyon

Ulaşımda Entegrasyon

İskandinavya’da büyük şehirlerde “merkez ulaşım santralleri” bulunur. Bu santral, Stockholm’de T-Centralen, Helsinki’de Kamppi ismiyle anılır. Santraller şehrin en merkezi yerlerinde bulunur ve bütün şehirler arası – şehir içi otobüs ve tren, metro hatları bu binada toplanır. Devasa büyüklükteki bu binalar çok düzenlidir ve kaybolma şansınız yoktur. Havalimanı terminalini anımsatan bu santraller, yerin altına birkaç kat iner ve yoğunlaşmayı azaltmak için yer altı geçitleriyle şehrin farklı noktalarına çıkışlar oluşturulur.

Bu santraller zaman kazandırır, böylece ekonomik kayıplar da azaltılmış olur. İstanbul gibi megapollerde bu binalardan bir tanesi elbette ki yetmeyecektir. Onun için şehrin birkaç noktasına kurulmalı ve birbirlerine entegre edilmelidirler.

Örneğin, Stockholm’e havayoluyla geliyorsanız, havalimanından 40 kilometre uzaklıktaki T-Centralen’a Arlanda Express trenleriyle 20 dakikada varabilirsiniz. Stockholm içi veya dışı her türlü ulaşım seçeneğini de T-Centralen içinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Stockholm’de T-Centralen’a bağlantı sağlayan geçişlerden biri (Kaynak: www.flickr.com/photos/beatkueng/5167235084/in/photostream)

 

Çoğu Batılı şehirdeki gibi İskandinav şehirlerinde de turizm enformasyon ofisleri çok gelişmiştir ve mutlaka ulaşım santralleri/terminallerinin çevresinde de bulunurlar. Bu ofislerden ücretsiz rehber kitapçıklar, haritalar, müze broşürleri temin edebilirsiniz. Sorularınız varsa yine bir bedel ödemeden sorabilirsiniz. Hatta bisiklet kiralama, otel bulma, ulaşım kartı gibi ihtiyaçlarınızı da bu ofislerden karşılayabilirsiniz.

 

Telekomünikasyon

Ulaşım ve telekomünikasyon konuları birbirinden ayrılamaz. Bir ülkede iyi bir ulaşım sisteminden bahsediyorsak, iyi bir telekomünikasyon ağının da bulunması gerekir. Günümüz teknolojisinde telekomünikasyon sorunu büyük oranda çözülmüştür. Ama eski yıllarda Finlandiya’da bu konuda da çaba harcanmıştır.

Biz, 1970’li 80’li yıllarda cep telefonundan haberdar bile değilken Finliler cep telefonunun el ilkel versiyonlarını kullanmışlar. Cep telefonu teknolojisinin ilk şahlandığı yıllarda bir Fin markası olan Nokia’nın yıldızının parlaması rastlantı değildir (Bu arada Nokia, adını Tampere şehrinin ilçesi olan Nokia’dan almıştır).

Günümüzde Nokia’nın adından pek bahsedilmese de Finliler her türlü teknolojik gelişmeyi en iyi haliyle hayatlarına uygulamaya çalışırlar. Finlandiya’da bulunduğum yıllarda normal internet hızı Türkiye’dekinin en az üç katı hızlıydı. 2013 yılında 4G ile tanışan Finlilere, “Kaç GB kotam var” diye sorduğunuzda garip garip bakarlarken, 2016 yılında Türkiye’de hâlâ “Dünyanın en hızlı 3G’si” reklamı yapılıp, arkasından “4 GB kotanız var” diyorlardı.

Finlandiya’da internet kotası, internet hız limiti gibi kavramlar yoktur ve bu soruları sorduğunuzda da neyden bahsettiğinizi hiç anlamazlar. Çünkü interneti ne şekilde alırsanız alın her zaman sınırsızdır ve hiçbir zaman hız kotası yoktur. Bu nedenle aldığınız internet paketlerinde sadece hız değişir.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

2586total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın