Helsinki Blog 3/4: Helsinki Şehir Merkezi’nin Çevresi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 3: Helsinki Şehir Merkezi’nin Çevresi

Bölüm 2: Helsinki Şehir Merkezinin Kuzeyi

Helsinki haritası

Helsinki Şehir Merkezinin Kuzeyi’nin haritası

 1. Hakaniemi
 2. Eläintarhanlahti
 3. Töölönlahti
 4. Ulusal Opera Binası (Suomen kansallisooppera)
 5. Talvipuutarha Parkı
 6. Sea Life Helsinki
 7. Linnanmäki

 

1. Hakaniemi

Hakaniemi, Helsinki’nin en turistik olmasa da en hareketli bölgelerinden biri. Burada da bir kauppatori (Bkz. Finlilerin Gelenekleri) var ve kauppatori’nin yanında eski bir yapı olan Hakaniemi Hâl Binası bulunuyor. Hakaniemi bölgesi çok sayıda otel, iş merkezi, dükkana ev sahipliği yapan bir bölge.

 

2 & 3. Eläintarhanlahti & Töölönlahti

Helsinki şehir merkezi aslında bir ada. Adanın anakaraya bağlanmasıyla Eläintarhanlahti ve Töölönlahti bir koya dönüşmüş. Lahti “koy” demek. Eläintarha “hayvanat bahçesi” demek iken Töölö, semtin adını tarif ediyor. Her iki koyun da çevresinde yürüyüş yapmak çok keyifli. Koy boyunca bulunan geniş park alanları ve teknelerin manzarası size huzurlu anlar yaşatıyor.

Eläintarhanlahti ve Töölönlahti koylarının çevresinden görüntüler.

Töölö koyunun çevresinde yürürken 4 numara ile işaretli Ulusal Opera Binası (Suomen kansallisooppera) ve 5 numara ile işaretli Talvipuutarha (Kış Bahçesi) Parkı ile karşılaşıyorsunuz.

 

6. Sea Life Helsinki

İstanbul Florya’daki Akvaryum’un ufak versiyonu olan Sea Life, birçok deniz canlısına ev sahipliği yapıyor (Not: Bizim Akvaryum daha iyi) (İstanbul Akvaryum yazımız için tıklayınız).

Sea Life Helsinki

Web sitesi: www.visitsealife.com/helsinki/en/

 

7. Linnanmäki

Sea Life’ın hemen yanıbaşındaki Linnanmäki Eğlence Parkı, her yaşa hitap ediyor. VR firması ve Helsinki Merkez Tren İstasyonu’nun sembolü olan ve elinde küre tutan adam heykelleri, bu eğlence alanında çok güzel şekilde tekrardan uyarlanmış 😊 1950 yılında açılan bu eğlence parkına neredeyse her sene yeni bir alan ekleniyor. Helsinki’de birkaç gününüz varsa hoşça vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisi.

Linnanmäki’de VR firması ve Helsinki Merkez Tren İstasyonu’nun sembolü olan heykeller yeniden uyarlanmış. Eğlence parkı içindeki bulunan alt fotoğraftaki heykel ise çok sevimliydi 😊

Web sitesi: www.linnanmaki.fi/

 

Bölüm 3: Helsinki Şehir Merkezinin Çevresi

Helsinki şehir merkezinin çevresi

 1. Alexander Tiyatrosu (Aleksanterin teatteri) & Sinebrychoff Sanat Müzesi (Sinebrychoffin taidemuseo)
 2. Tasarım Müzesi (Designmuseo) & Fin Mimarisi Müzesi (Arkkitehtuurimuseo)
 3. Tähtitorninvuori Parkı (Tähtitorninvuoren puisto)
 4. Kaivopuisto Parkı & Mannerheim Müzesi
 5. Seurasaari
 6. Korkeasaari

 

1. Alexander Tiyatrosu (Aleksanterin teatteri) & Sinebrychoff Sanat Müzesi (Sinebrychoffin taidemuseo)

Alexander Tiyatro binası, 1879 yılından beri faaliyette ve o yıllarda Helsinki’de yaşayan Ruslar için Saint Petersburg’un mimarisinde yapılmış. Rus İmparator Alexander II’nin izniyle yapıldığı için tiyatroya imparatorun ismi verilmiş.

Resmi web sitesi: www.aleksanterinteatteri.fi/

Sinebrychoff Sanat Müzesi’nde Avrupa’nın çeşitli yerlerinden toplanmış XIV.-XIX. yüzyılları arasında yapılmış sanatsal parçalar ve XIX. yüzyılda yaşamış Sinebrychoff ailesine ait koleksiyonlar sergileniyor.

Resmi web sitesi: www.sinebrychoffintaidemuseo.fi/

 

2. Tasarım Müzesi (Designmuseo) & Fin Mimarisi Müzesi (Arkkitehtuurimuseo)

Tasarım Müzesi’nde on binlerce obje, çizim koleksiyonu bulunuyor ve pek çok alanda tasarım ürünü sergileniyor. Tasarım konusunda dünyanın en eski müzesi.

Resmi web sitesi: www.designmuseum.fi/fi/

Fin Mimarisi Müzesi ise Moskova’dan sonra dünyanın en eski ikinci mimarlık müzesi.

Resmi web sitesi: www.mfa.fi/

 

3. Tähtitorninvuori Parkı (Tähtitorninvuoren puisto)

Zamanında bu yüksek alanın manzaraya hakim olması nedeniyle gözlemevi yapılmış ve parkın adı “Gözlemevi Dağı Parkı” (Tähtitorninvuori) olarak kalmış. Neredeyse yedi hektarlık bir alana yayılan bu parkın hemen aşağısında başta Stockholm ve Tallinn’e giden kruvazörlerin yanaştığı liman bulunuyor (Bkz. Finlandiya’da Deniz Ulaşımı).

Tähtitorninvuori Parkı ve parktan limanın görüntüsü

Tähtitorninvuori Parkı’nın çevresindeki sokaklar da çok güzel.

 

4. Kaivopuisto Parkı & Mannerheim Müzesi

Şehir merkezine yakın bir diğer keyifli park ise yaklaşık beş hektar büyüklüğündeki Kaivopuisto Parkı.

Kaivopuisto Parkı’nın yakınındaki Mannerheim Müzesi’nde, Finlandiya’nın Atatürk’ü olan politikacı ve komutan Mannerheim’a ait parçalar sergileniyor (Bkz. Başlamadan Önce: Beyaz Zambaklar Ülkesi Hakkında Genel Bilgiler). Mannerheim bu evi Karl Fazer’den kiralamış ancak burada hiç yaşayamamış. Karl Fazer firması ise günümüzde Finlandiya’nın en büyük çikolata-şeker firması (Bkz. Finlandiya’da Yeme-İçme Kültürü) ve merkezde büyük bir Fazer pastanesi bulunuyor.

Resmi web sitesi: www.mannerheim-museo.fi/

 

5. Seurasaari

Helsinki şehir merkezine sadece iki kilometre uzaklıktaki bu cennetten ada, aynı zamanda bir açık hava müzesi. Adada, Finlilerin XVII.-XIX. yüzyılları arasındaki eski yerleşimlerini taklit eden ve çoğunluğu ahşaptan olan binalar yapılmış.

 

Seurasaari’de Finliler’in eski yerleşimlerini taklit eden yapılar

Adanın doğallığına hiç dokunulmamış ve her yer yemyeşil. Seurasaari, özellikle Juhannus (Bkz. Finliler’in Gelenekleri ve Diğer Özellikleri) günlerinde binlerce insanın akınına uğruyor ve dev bir şenlik ateşi yakılıyor.

Seurasaari’de doğal hayata hiç dokunulmamış.

Seurasaari’de yapılacak en güzel aktivitelerden biri hayvan dostlarımızla vakit geçirmek. Adadaki sincaplar insanlara alışık ve elinizle besleyebiliyorsunuz 😊

Seurasaari’de hayvan dostlarımızla vakit geçirmek oldukça keyifli.

 

6. Korkeasaari

Korkeasaari adasında 1889 yılında kurulan dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden biri bulunuyor.

Web sitesi: www.korkeasaari.fi/

 

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

12703total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın