Hırvatistan Blog 16: Dubrovnik (Eski Şehir’in Surları)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız “Dubrovnik hakkında Bilgiler” için buraya tıklayınız.

 

Hırvatistan Blog 16: Dubrovnik (Eski Şehir’in Surları)

Eski Şehir’in uydu görüntüsü. Surları, kahverengi çizgilerle işaretledik.

Şehir surları (Gradske zidine): 13.yüzyılda inşa edilen ve sonraki yüzyıllarda sürekli mükemmelleştirilen 1940 metre uzunluğundaki şehir surlarını gezmeden, Dubrovnik’i gezmiş sayılmazsınız! Dubrovnik’in hatta tüm Hırvatistan’ın “olmazsa olmaz”larından biri olan bu surlarda yürümek, belki de dünyanın en keyifli yürüyüş rotalarından biri. Günümüzde Hırvatistan ve Dubrovnik yetkilileri, tarihi ve doğal değerlere aşırı ziyaretçi gittiği için bazı tedbirler almak zorunda kalmaya başladılar (Milletin sorununa bak: Fazla turist!). UNESCO’nun da uyarılarıyla harekete geçen Hırvat yetkililer, Plitvice gibi yerlerde fiyat arttırımı yapmaya başladılar (Plitvice Ulusal Parkı hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayınız), Dubrovnik gibi şehirlere kruvazör sayısını kısıtladılar, şehir surlarında ise hem fiyatları arttırdılar hem de günlük ziyaretçi sayısı sınırladılar. Şimdilik surlara çıkışta günlük 10 bin kişi sınırlaması var ve fiyatlar kişi başı 150 Kuna (20 Euro). Dubrovnik Card uygulaması ise surlara çıkışı kapsıyor. Ama ileride sayılar ve rakamlar nasıl olur bilemeyiz.

Önemli Not: Surlara giriş için aldığınız bileti sakın atmayın, çünkü bu bilet Fort Lovrijenac için de geçerli!!!

Surlara üç noktadan giriş var. İlki Eski Şehir’in ana giriş kapısı olan Pile’den, ikincisi St. John (Sv. Ivana) Hisarı’ndan, üçüncüsü Eski Liman’dan yapılabiliyor. Biz hem Eski Şehir’e hem de şehir surlarına Pile Kapısı’ndan giriş yaptık, bu nedenle anlatımımızı bu kapıya göre yapacağız. Sonraki yazımızda ise surların içinde neler olduğu konusuna konsantre olacağız.

Dubrovnik Eski Şehiri’nin ana giriş kapısı Pile (Gradska vrata Pile). Deniz tarafında Lovrijenac ve Bokar, kara tarafında Minčeta hisarları tarafından korunan ana kapının, görkemli bir girişi var.

Pile Kapısı’nın üzerinde şehrin koruyucu azizi St. Blaise’in rölyefi bulunuyor. St. Blaise, yüzyıllarca Ragusa Cumhuriyeti’nin bayrağının sembolü olmuş.

Pile Kapısı’nın surlardan görünümü. Arkada Minčeta hisarı görülüyor.

Game of Thrones Bilgisi: Sezon 2 Bölüm 6 “The Old Gods and the New” ve Sezon 3 Bölüm 10 “Mhysa” isimli bölümler Pile Kapısı ve çevresinde geçiyor.

 

Şehir surlarına giriş yaptıktan sonra, karışıklığın önlenmesi amacıyla saat yönünün tersine hareket ediyorsunuz. Biz Pile’den giriş yaptığımız için sırasıyla Bokar, St. John, Revelin ve Minčeta hisarlarından geçtik. Bu hisarlar, kabaca kare şeklindeki surların köşelerine yerleştirilmiş. Dolayısıyla Bokar güneybatı, St. John güneydoğu, Revelin kuzeydoğu, Minčeta kuzeybatı köşede bulunuyor.

Pile Kapısı’nın yakınlarından Dubrovnik’in panoramik görüntüsü

Bokar Hisarı’ndan West Harbour (Batı Limanı) ve Lovrijenac Hisarı’nın olağanüstü manzarası. “Dubrovnik’in Cebelitarık’ı” olarak isimlendirilen Lovrijenac Hisarı’na daha sonra değineceğiz. Bu bölgede Game of Thrones’un birçok sahnesi de çekilmiş. Bunları daha sonra sıralayacağız.

Bokar Hisarı’ndan manzaralar

Zaman zaman duvar yüksekliğinin 25 metreyi bulduğu Bokar – St John (Sv. Ivana) hisarlarının arasındaki bölgede, surların üzerinde ve altında bazı tesisler de bulunuyor. Ayrıca Dubrovnik ve çevresindeki denizleri denizaltlarıyla da keşfedebiliyorsunuz.

Game of Thrones Bilgisi: Sezon 2 Bölüm 8 “The Prince of Winterfell”, Sezon 5 Bölüm 3 “High Sparrow”, Sezon 6 Bölüm 1 “The Red Woman” bölümlerinde surlardan sahneler görmek mümkün. Özellikle surlar ve Bokar Hisarı, King’s Landing’i ele geçirmek için gelen Stannis Baratheon ordusuna karşı dehaca bir savunma sistemi geliştiren Tyrion Lannister’ın sahneleriyle ön plana çıkıyor. Dizide bu savaş “Battle of the Blackwater” olarak biliniyor.

Game of Thrones Bilgisi: Hisarın arkasındaki burunda bulunan Hotel Belvedere (Sveti Jakov Plajı’na yakın bir noktada bulunuyor)’de Sezon 4 Bölüm 8 “The Mountain and the Viper” isimli bölümde Dağ (The Mountain) lakaplı Sir Gregor Clegane ile Prens Oberyn Martell’in düello sahneleri çekilmiş. Hotel Belvedere şu an kapalı ve içeri girişe müsaade edilmiyor ama dizinin çekildiği set uzaktan görülebiliyormuş.

 

St. John (Sv. Ivana) Hisarı, ilk olarak 14.yüzyılda inşa edilmiş, günümüzdeki görünümüne 16.yüzyılda kavuşmuş. Eski Liman’ı koruması nedeniyle önemli bir noktada bulunan hisar, denizin içlerine kadar ilerliyor. Şu an hisarda bulunan Deniz Müzesi (Maritime Museum, Pomorski muzej)’nde antik çağlardan günümüze denizle ilgili birçok parça sergileniyor. Müzeye surlardan direkt geçiş var ve içeride Dubrovnik Card geçerli.

St. John (Sv. Ivana) Hisarı’nda bulunan Deniz Müzesi (Maritime Museum, Pomorski muzej)

Deniz Müzesi’nde birbirinden güzel çok sayıda gemi maketi bulunuyor. Buradaki makette, 15.yüzyılda kullanılan ve dönemin en geniş kapasiteli yük gemilerinden birinin rekonstrüksiyonu yapılmış. Bu geminin taşıma kapasitesi ise sadece 900 tonmuş. Günümüzde kullanılan gemilerin çok daha dev kapasiteleri olduğu için, o yüzyıllarda taşınan malların ne kadar kıymetli olabileceğini bir düşünün. Bu arada gemide bulunan Ragusa Cumhuriyeti’nin St. Blaise’lı bayrağına da dikkat edin.

1731 yılında İtalya’da bulunan Ancona kentinin yağlı boyayla tuvale aktarıldığı bu resimde, iki tane St. Blaise bayrağı taşıyan gemi görülüyor.

 

Surların üzerinde bulunan Hırvat sanatçıların eserlerinin sergilendiği Ivo Dulčić, Antun Masle, Đuro Pulitika sanat galerileri de Dubrovnik Card’ınıza dahil olan yerler.

Đuro Pulitika sanat galerisi

 

St. John ile Revelin hisarları arasındaki surlardan, Eski Liman’ı ve yakınlarında bulunan tarihi yapıları gözlemleyebiliyorsunuz.

St. John – Revelin arasındaki surlardan görüntüler. İlk fotoğrafta Dubrovnik Katedrali (Dubrovačka Katedrala)’nin kubbesi görülüyor.

St. John (Sv. Iavana) ve Revelin arasında bulunan Eski Liman (Old Port, Grandska luka), şehrin iç bükey doğu kısmına yerleştirilmiş, böylece her iki hisar tarafından da daha etkin bir şekilde korunabilmiş. Surlara erişim limandan da sağlanabiliyor. Ayrıca Lokrum Adası’na giden tekneler de buradan hareket ediyor.

İlk fotoğrafta St. John (Sv. Ivana)’dan, ikinci fotoğrafta Revelin’den Eski Liman (Old Port, Grandska luka)’ın görüntüsü.

Eski Liman ile Revelin Hisarı’nda bulunan Ploče Kapısı’nın arasındaki dar alanda birkaç kilise bulunuyor. Bu kiliselerin en kudretlisi olan Dominikan Manastırı-Müzesi (Dominikanski samostan-muzej), limanın üst kısmından şehri süslüyor. Buraya erişim surlardan mümkün değil, Eski Şehir’in içinden ulaşmanız gerekiyor ancak gittiğimizde maalesef kapalıydı.

Game of Thrones bilgisi: Bu sokakta (St. Dominika Street, Ulica svetog Dominika) ve manastır-müzede, 2. Sezon’da Kral Robert’ın gayrimeşru çocukları öldürülüyor, yine 2. Sezon’da Tyrion ve Bronn buradaki bir protesto konuşmasına tanık oluyor, 5. Sezon’da ise Cersei Lannister bu sokakta çıplak olarak yürütülüyor ama Cersei’in çıplak yürütüldüğü ve sonraki olayla diziye damga vuran bu sahneler, asıl başka bir yerde geçiyor, ona daha sonra değineceğiz 😊

Yukarıda Revelin Hisar, altında Dominikan Manastırı-Müzesi (Dominikanski samostan-muzej)’nin karşısında bulunan St. Nicholas (Crkva sv. Nikole) ve St. Sebastian (Crkva sv. Sebastijana) kiliseleri.

Dominikan Manastırı-Müzesi’nin girişi

Revelin Hisarı’ndan çekilen bu fotoğrafta Dominikan Manastırı-Müzesi’nin kulesi ve aşağıda Eski Liman görülüyor.

Revelin Hisarı, 16.yüzyılda tamamlanmış. Günümüzde bu hisarda Arkeoloji Müzesi ve 1946 yılında kurulan Dubrovnik Senfoni Orkestrası yer alıyor. Bu hisar, diğer hisarların aksine tek bir yapıdan değil, yanyana sıralanmış yapılar zincirinden oluşuyor. Hisarda bulunan Ploče Kapısı, Eski Şehir’e giriş noktalarından biri ve buradan çıktıktan sonra kapıya adını veren Ploče Mahallesi’ne girmiş oluyorsunuz.

Eski Şehir’in 200 metre kadar dışına çıkarsanız burada Dubrovnik Modern Sanatlar Müzesi (Dubrovnik umjetnička galerija) ve Lazareti binaları bulunuyor. Dubrovnik yazımızın başında da paylaştığımız gibi Ragusalılar bazı konularda Avrupa’da ilklerden birini başlatmıştı, bunlardan biri de karantina uygulamasıydı. Lazareti de 17.yüzyılda kurulmuş karantina binası (Lokrum’da da başka bir Lazareti/karantina binası bulunuyor). Evliya Çelebi’nin Dubrovnik’e geldiği ve karantinada günlerce bekletildiği için sadece bir kapıyı anlatıp, sonra kızıp şehre girmediğini biliyoruz. İşte Evliya Çelebi’nin bekletildiği yer bu Lazareti binası, anlattığı kapı ise Ploče 😊

Birkaç yapı zincirinden oluşan Revelin Hisarı’nın yukarıdan görüntüsü. Bu arada yazın Dubrovnik’te trafiğin ve park yeri bulmanın ne kadar itici bir konu olduğuna dikkat edin. Kazara park yeri bulsanız bile ücreti saat başına en az 10 Kuna (1.5 Euro) olacaktır, bu nedenle Dubrovnik’te araba kullanmamanızı öneririz.

Eski Şehir’in ana giriş kapılarından biri olan Ploče Kapısı ve önündeki köprü. Evliya Çelebi, karantinada bekletilirken anlattığı kapı da burası.

Game of Thrones bilgisi: Cersei Lannister’ın 5. Sezon’un sonunda yaptığı utanç yürüyüşünde geçtiği rotalardan biri Ploče Kapısı ve önündeki köprü.

Surlardan hem Eski Liman’ın hem de Revelin Hisarı’nın görüntüsü. Sağda deniz kenarında Evliya Çelebi’nin karantinada bekletildiği Lazareti binası ve üstünde Dubrovnik Modern Sanatlar Müzesi (Dubrovnik umjetnička galerija) görülüyor.

 

Artık surların sonlarına doğru ilerliyoruz. Revelin ile Minčeta hisarları arasındaki bu surlardan, panoramik olarak Eski Şehir’i izleyebiliyorsunuz.

Revelin ile Minčeta hisarları arasından Eski Şehir’in panoramik görüntüsü

Minčeta, surların zirvesinde olan hisar. 14.yüzyılda inşa edilen hisarın hem tüm şehre hem de Pile Kapısı’na hakim bir konumda bulunması muhteşem bir manzaraya sahip ve Eski Şehir’in tüm görkemi ayaklarınızın altında bulunuyor.

Dubrovnik haritamızda numaralarla Eski Şehir’in semalarını süsleyen yapıları numaralarla belirtmiştik. 1 numaradaki Fransiskan Manastırı-Müzesi (Franjevački samostan-muzej), 2 numaradaki Çan Kulesi (Gradski zvonik), 3 numaradaki Dubrovnik Katedrali (Dubrovačka Katedrala), 4 numaradaki St. Ignatius Kilisesi (Crkva sv. Ignacija)’nin tamamı tek bir karede toplanmış halde Minčeta Hisarı’ndan izlenebiliyor. Bunların haricinde St. John (Sv. Ivana) Hisarı, Eski Liman ve Lokrum Adası da fotoğrafta görülebiliyor.

Sizi üstteki fotoğrafın orijinalinden mahrum etmeyelim diye bir daha paylaşalım dedik 😊

Minčeta Hisarı’ndan Revelin Hisarı yönüne bir bakış

Minčeta Hisarı

Game of Thrones bilgisi: Sezon 2 Bölüm 10 “Valar Morghulis”. Diziyi izleyenler, Khaleesi’nin Qarth’ta ejderhalarını aradığı şu sahneyi mutlaka bilir:

Khaleesi, ejderhalarının bulunduğu kulede bir giriş kapısı arıyor.

Bu sahnenin çekildiği yer Minčeta Hisarı

Artık surladan ayrılmaya hazırız ve Minčeta Hisarı’ndan inip Pile Kapısı’ndan çıkış yapıp, Eski Şehir’in ara sokaklarını keşfedeceğiz. Surlardan ayrılmadan önce son kez bir hatıra fotoğrafı çektiriyoruz 😊

Dubrovnik surlarından Eski Şehir’le bir hatıra fotoğrafı 😊

Yazımızın devamı olan “Hırvatistan Blog 17: Dubrovnik (Eski Şehir’in Sokakları)” için buraya tıklayınız…

14478total visits,2visits today

Bir Cevap Yazın