Hırvatistan Blog 9: Šibenik & Primošten

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız “Zadar” için buraya tıklayınız.

 

Hırvatistan Blog 9 – Šibenik & Primošten

Dalmaçya’nın dört bölgesi: Zadar, Šibenik-Knin, Split-Dalmaçya, Dubrovnik-Neretva.

Šibenik-Knin Bölgesi

Šibenik-Knin Bölgesi

Šibenik-Knin Bölgesi’nde görülecek yerlerin çoğu Krka Ulusal Parkı ve çevresinde bulunuyor. Krka’nın kuzeyinde Knin, güneyinde Šibenik şehirleri bulunuyor. Bölgenin en çok bilinen sahil kasabası ise Primošten. Tabii tüm Dalmaçya’da olduğu gibi bu bölgenin de neredeyse tüm yerleşim yerleri turistik. Biz size sırayla Primošten, Šibenik ve Krka Ulusal Parkı’nı anlatacağız.

 

Primošten

Primošten’in hikayesi çok eskiye dayanmıyor. 16.yüzyılda Bosna topraklarına giren Osmanlılar’dan kaçan binlerce kişi buraya gelip sahil kenarına yerleşmiş. Osmanlılar kurulan kasabaya yaklaşınca Primošten halkı karşıdaki ufak adaya taşınmış. Sonradan bu ada, ana karaya bağlanmış. Ama Primošten en büyük darbeyi II.Dünya Savaşı esnasında almış. İtilaf güçlerinden intikam almak isteyen İttifak kuvvetleri, kasabaya saldırı planı yapmış. Bunun kasabada katliama neden olacağını düşünen İtalyan bir komutan, düşman tarafta olduğu halde Primoštenli bir papazı saldırı konusunda uyarmış. Böylece binlerce insan kasabadan ayrılmış ama yine de elliden fazla insan ölmüş, yerleşimin çoğu harabeye dönmüş. Katliamın ucundan dönülen ve 16 Kasım 1942’de gerçekleşen bu olay, yıldönümlerinde hâlâ Şükran Günü olarak kutlanıyor.

Primošten oldukça ufak bir kasaba. Eski Şehir’i bir zamanlar ada olan tombolo (saplı ada) üzerine kurulu (Marmara’daki Kapıdağ Yarımadası, Rodos’taki Prasonisi de bir tombolo). Tombolonun çevresinde ufak bir yürüyüş rotası, anakaraya bağlandığı noktalarda kumsallar ve tepesinde mezarlığıyla birlikte güzel bir kilise bulunuyor.

Bir tombolo üzerine kurulu olan Primošten Eski Şehir’inin yukarıdan görüntüsü. Eski Şehir’in iki yanında kumsallar ve tepesinde kilise görülüyor. Bu görüntüyü tepeden alma imkanımız olmadığı için internetten aldık (Kaynak: www.croatia-times.com/like-croatia/history-of-primosten-revealed).

Primošten Eski Şehir’i ve sokakları

Primošten Eski Şehir’inin çevresindeki yürüyüş yolunda kendimizi Bodrum’da hissettik.

Eski Şehir’in zirvesinde bulunan Sveti Juraj (Saint George) Kilisesi ve çevresindeki mezarlık. Bizde olsa bu mezarlık ne güzel de otel arazisi olurdu değil mi?!

Eski Şehir’in yanındaki kumsal. Hırvatistan’da çoğu kumsalda bir soyunma kabini ve bir de duşluk bulunuyor. Ama buradaki duşluk bizi hayrete düşürdü çünkü duşu 30 saniye çalıştırmak için içine 2 Kuna atmanız gerekiyordu! Yine de deniz tertemizdi ve şahaneydi, bu fotoğrafı çektikten sonra karşıdaki dubalardan size el salladık 😊

 

Šibenik

Adriyatik kıyılarında çoğu yerleşim yeri Yunanlılar, İliryalılar ya da Romalılar tarafından kurulmuştur ama Šibenik, Hırvatlar tarafından kurulan bir şehir. Šibenik, ilk olarak 11.yüzyılda St. Michael Hisarı (Tvrđava sv. Mihovila)’nın olduğu yere kurulmuş. Şehir, tarihi boyunca Bizanslılar, Macarlar, Venedikliler, Avusturyalılar arasında el değiştirmiş ve Osmanlılar hiçbir zaman burayı ele geçirememişler. Zamanla Šibenikliler’e bu hisar yetmemiş, nedense üst üste üç tane daha hisar kurmuşlar: St. Nicholas (Tvrđava sv. Nikole), St. John (Tvrđava sv. Ivana), Barone (Tvrđava Barone ya da Šubićevac).

Šibenik, bizim Hırvatistan’da en çok sevdiğimiz yerlerden biri oldu. Çünkü Eski Şehir’i 15-16.yüzyıllardan günümüze gelen Gotik/Rönesans mimarideki taş binalarla dolu ve bu taş binaların arasındaki daracık sokaklarda yürümek inanılmaz keyifli.

Bu sefer Zadar’da bizi yanıltan Game of Thrones (Taht Oyunları) havası Šibenik’te bizi yanıltmıyor. Çünkü bu güzel şehir, gerçekten de dizide yayımlanmış 😊 Bundan sonraki gezdiğimiz yerlerde ara ara size Game of Thrones’un çekildiği yerlerle ilgili bilgi vereceğiz.

Šibenik’in çok “tatlı” bir coğrafyası bulunuyor. Dağlardan ve Krka Ulusal Parkı’ndan gelen tertemiz sular, bir kanal vasıtasıyla Šibenik’in bulunduğu iç körfeze taşınıyor ve oradan ufak bir boğazla Adriyatik Denizi’ne kavuşuyor. Böylece masmavi sular, yemyeşil dağlara karışıp harika bir yüzey şeklinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Tabii bu güzelliğin idamesinde Hırvatların da etkisi büyük. Çevrede görüntüyü ya da doğayı bozan hiçbir tesis bulunmuyor ve Šibenik’in şehirleşmesi de bu güzel ortamla uyum içinde bulunuyor.

Haritada St. Nicholas Hisarı (Tvrđava sv. Nikole), Krka’nın Adriyatik’e döküldüğü Anthony Kanalı’nın deniz kısmında bulunuyor. Diğer üç hisar ise Šibenik’in merkezinde bulunuyor.

Barone Hisarı’ndan Šibenik ve Šibenik Körfezi’nin panoramik görüntüsü. Önde Krka’nın suları, onun arkasında Anthony Kanalı, onun da arkasında Adriyatik Denizi ve açıklarındaki adalar görülüyor.

Game of Thrones Bilgisi: Dizideki Braavos şehri, Šibenik’in ta kendisi. Braavos’un bazı sahnelerinin Split’te de çekildiğini belirtelim. Split yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Šibenik Eski Şehir’inin sokakları. Hırvatistan’daki favori noktalarımızdan olan bu şehrin sokakları, 15-16.yüzyıllardan günümüze gelen Gotik ve Rönesans mimarideki taş binalarla dolu.

St. Michael Hisarı (Tvrđava sv. Mihovila), Šibenik’in 11.yüzyılda ilk kurulduğu nokta. Hisarın olağanüstü bir konumu ve manzarası var. Eski Şehir’in içinde olan ve 60 metre yüksekliğinde bulunan bu hisara mutlaka tırmanmanızı tavsiye ediyoruz. Giriş biletiyle Barone Hisarı’na da giriş yapabiliyorsunuz. Aşağıda hisardan manzaraları paylaşıyoruz:

Hisardan Doğu yönüne baktığınızda Šibenik’in manzarasını izliyorsunuz.

Hisarın Batı yönünde Krka’nın sularını ve sağda Banj Plajı’nı görüyorsunuz.

Game of Thrones Bilgisi: Sezon 5 Bölüm 2 “The House of Black and White”. Arya Stark’ın Braavos şehrine ufak bir tekneyle giriş sahnesi. Bu sahneler Banj Plajı’ndan Šibenik’e girerken çekilmiş.

Hisarın Batı yönü St. John Hisarı (Tvrđava sv. Ivana). Biz gittiğimizde hisar restorasyon nedeniyle ziyarete kapalıydı.

Game of Thrones Bilgisi: Sezon 5 Bölüm 7 “The Gift”. Meereen şehrinin filmediği bu hisarda Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister, Jorah Mormont oynadı.

Solda görülen kubbeli yapı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan St. James Katedrali (Katedrala sv. Jakova).

Game of Thrones Bilgisi: Sezon 5 Bölüm 9 “The Dance of Dragons”. En güçlü para enstitüsü olan Braavos’taki Demir Banka (Iron Bank), St. James Katedrali (Katedrala sv. Jakova) oluyor. Lannisterlar’ın Demir Banka’ya oldukça yüklü miktarda bir borcu bulunuyordu. Bu bölümde katedralde oynayan karakterler Arya Stark, Meryn Trant, Mace Tyrell ve Tycho Nestoris.

St. Michael Hisarı’nın üstünde oldukça güzel manzaralı bir sahne bulunuyor.

Barone Hisarı (Tvrđava Barone ya da Šubićevac), St. Michael Hisarı’nın biraz daha yukarısında bulunuyor. Diğer hisarlara, şehrin koruyucu azizlerinin isimleri verilirken, bu hisara direkt yaptıran kişinin ismi verilmiş. 17.yüzyılda gelen Osmanlı tehdidini gören Baron Christoph Martin von Degenfeld’in yaptırdığı hisar, sadece 58 günde inşa edilmiş! Bunun için tüm Šibenik halkı kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden seferber olmuş ve el birliğiyle hisar tamamlanıp şehrin savunması güçlendirilmiş. Böylece gelen Osmanlı güçlerinin Šibenik’e girmesine engel olunmuş.

Baron Christoph Martin von Degenfeld

Barone Hisarı’ndan Šibenik, St. Michael Hisarı, Krka ve Anthony Kanalı’nın manzarası

Yazımızın devamı olan “Krka Ulusal Parkı” için buraya tıklayınız…

11308total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın