İstanbul Blog 20: Bağdat Caddesi ve Çevresi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız “Kadıköy Merkez” için buraya tıklayınız.

 

İstanbul Blog 20: Bağdat Caddesi ve Çevresi

2. Bağdat Caddesi ve Çevresi

 

Kadıköy-Üsküdar haritası

Bağdat Caddesi ve çevresindeki mahalleler, Anadolu Yakası’nın en popüler bölgelerinden biri. Lüks mağazaların, butiklerin, şık restoranların ve kafelerin sıralandığı Bağdat Caddesi, denize paralel bir şekilde ilerliyor. Bu nedenle hem sahil keyfi yapmak hem de cadde boyunca volta atıp alışveriş yapmak isteyenler Bağdat Caddesi’ne gelmeyi tercih ediyorlar.

Bağdat Caddesi

Bilinen tarihe göre Bağdat Caddesi, Bizanslılar döneminden beri varmış, hatta Anadolu Yakası’nın ana caddesiymiş ve caddenin çevresi şehrin sayfiye yeriymiş. Osmanlı döneminde de caddenin çevresine çok sayıda köşk yapılmış. 1638 yılında IV. Murat, Bağdat’ı aldığında olayı kutlamak için caddenin adını “Bağdat” koymuş ve tüm caddeyi çeşmelerle donatmış. Günümüzde bu çeşmelerin neredeyse hiçbiri yok ama isimleri yaşamaya devam ediyor: Söğütlüçeşme, Selamiçeşme, Çatalçeşme.

İşin ironik tarafı Irak kökenli arkadaşımızı Bağdat Caddesi’nde gezdirirken bize savaştan önce Bağdat’ın en lüks caddesinin buraya çok benzediğini söylemesiydi ve bunu söylerken caddenin adını bilmemesiydi! Kendisi için hem güzel hem de kötü bir anı olmuştu çünkü hem geri dönemediği ülkesini görüp özlem gidermişti hem de savaşı hatırlayıp hüzünlenmişti… Böylece savaşın hiçbir türlüsünün iyi olmadığı ve savaşta kazanan tarafın bulunmadığı da bize hatırlatılmıştı…

Bağdat Caddesi’ne geri dönersek. Kadıköy’deki kısmı yedi kilometre olan bu cadde Söğütlüçeşme’den başlıyor, Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın arkasından devam ediyor, Zühtüpaşa, Kızıltoprak (Zühtüpaşa), Fenerbahçe, Feneryolu, Selamiçeşme (Göztepe), Göztepe, Çiftehavuzlar (Göztepe), Caddebostan, Erenköy, Şaşkınbakkal (Suadiye), Suadiye, Çatalçeşme (Bostancı) derken Bostancı’da sonlanıyor. Şimdi rotamızı Zühtüpaşa’dan başlatıp Bostancı’da sonlandıralım:

 • Zühtü Paşa Cami (1885): II. Abdülhamit’in zamanında Eğitim Bakanı Ahmet Zühtü Paşa tarafından yaptırılmış ve cami, çevresindeki mahalleye ismini vermiş.
 • Kalamış & Fenerbahçe: İstanbul’un en büyük yat limanı bu bölgede yer alıyor. Yalnız bu bölgede sahilde yürüyüş yapmak isterseniz hayal kırıklığına uğruyorsunuz çünkü Kalamış Atatürk Parkı haricinde tüm sahil, dolayısıyla marina güvenlik telleriyle çevrili. Dolayısıyla size de marinanın arkasında kalan yerlerde oturmak kalıyor.

Fenerbahçe Marina

 • Fenerbahçe Parkı: Eskiler işini bilir. Bizans imparatorları ve Osmanlı padişahları zamanında bu ufak yarımadaya birçok saray inşa ettirmişler. Parka geldiğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Parkın büyük bir kısmı kulüpler tarafından parsellenmiş olsa da ufak bir kısım dışarıdan gelenlere açık.

Güzel bir fotoğraf değil ama fikir veriyor. Fenerbahçe Parkı’ndan akşam manzarası.

 • Selami Çeşme: Bağdat Caddesi’nde geçmişten günümüze ulaşabilen az sayıdaki çeşmeden biri.
 • Özgürlük Parkı ve Filizi Köşk: Göztepe’nin içindeki bu ufak ama güzel park, içinde 19. yüzyılda inşa edilmiş ve yazlık olarak kullanılmış bir köşk barındırıyor.
 • Cercle d’Orient (Büyük Kulüp): Halka açık olmayan köşk, 1900 yılında inşa edilmiş.
 • Göztepe 60. Yıl Parkı: Anadolu Yakası’nın en popüler ve en güzel düzenlenmiş park alanlarından biri olan Göztepe 60. Yıl Parkı, şehrin ortasında bir vaha gibi her yaştan insanları kendine çekiyor, özellikle de çocukları. Yaz aylarında parktaki fıskiyeler saat başı devreye giriyor ve özellikle çocuklar bu fıskiyelerin altında ıslanmaya bayılıyorlar. Parka Nisan ayı boyunca tüm İstanbul’da düzenlenen Lale Festivali döneminde giderseniz, açık hava botanik bahçesini anımsatıyor.

Göztepe 60. Yıl Parkı’ndaki fıskiyeler, her saat başı devreye girip insanlara eğlenceli anlar yaşatıyor.

Nisan ayında gerçekleştirilen Geleneksel Lale Festivali’nde Göztepe 60. Yıl Parkı bir ayrı güzel oluyor.

 • Caddebostan & Suadiye: Caddebostan ve Suadiye, her açıdan Bağdat Caddesi’nin en “afilli” bölgesini oluşturuyor. Hem en lüks mağazalar burada hem de geçmişten günümüze gelen sınırlı sayıdaki köşkler yine bu bölgede yer alıyor.
 • Caddebostan Kültür Merkezi
 • Dalyan Parkı: Caddebostan’ın sahilinde bulunan Dalyan Parkı da Caddebostan’ın kendisi gibi popüler yürüyüş rotalarından biri. Parkın arka tarafı, Bağdat Caddesi’nin son kalan eski köşklerine ev sahipliği yapıyor. Bu köşklerin en bilinenleri; Sabiha Hanım Korusu ve Köşkü, Hüseyin Avni Paşa Köşkü, Tevhide Hanım Köşkü, Ragıp Paşa Köşkü.
 • Galip Paşa Cami (1898)
 • İstanbul Oyuncak Müzesi: Bağdat Caddesi’nin bir kilometre kadar iç kısmında bulunan müze, bize göre İstanbul’un en keyifli yerlerinden biri oldu. Şair ve Yazar Sunay Akın tarafından yirmi yıl boyunca toplanan binlerce oyuncak, tarihi bir köşkte sergileniyor. Sunay Akın, 18. yüzyıldan günümüze birçok oyuncağı toplamış ve onları temalara ayırarak sergilemiş.

Müzenin çocuklardan çok, yetişkinlere hitap ettiğini söylemek isteriz! Çünkü bu oyuncaklar yetişkinlerde anıları canlandırıyor ve bu anılar, insanların yüzünde gülümseye neden oluyor. İstanbul’un olmazsa olmazlarından biri diyebiliriz İstanbul Oyuncak Müzesi için…

Tarihi bir köşkte bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin girişinde zürafa şeklinde sokak lambaları bulunuyor.

Sunay Akın’ın oluşturduğu ve düzenlediği İstanbul Oyuncak Müzesi’nde oyuncaklar temalarına göre sergileniyor ve yetişkinler bu müzeyi çocuklardan daha çok seviyor!

Müzenin girişinde bir an gerçek bir adamla göz göze geldik sandık 😊

80’li yıllarda çocuk olanlar bu kağıtları hatırlar belki 😊 Tabii bunlar çook daha eski versiyonları.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde çeşitli aktivitelere de katılabilirsiniz.

Müzede bulunan kafe de oldukça keyifli bir ortama sahip.

 • Çatal Çeşme: Selami Çeşme gibi Bağdat Caddesi’ndeki az sayıdaki tarihi çeşmelerden biri.
 • Bostancı Lunaparkı
 • Bostancı İskelesi: Bostancı İskelesi, İstanbul’un en önemli iskelelerinden biri. İskelenin çevresi ise oldukça renkli ve hareketli.

3. Kadıköy’ün Kuzey Sınırları

Koşuyolu’na kadar Kadıköy’ün kuzey sınırlarını çizen E-5 (D-100) anayolu, ilçeyi Ataşehir ve Üsküdar’dan ayırıyor. Bölge çok turistik değil ancak anayol üzerinde Optimum, Akasya gibi büyük AVM’ler, hastaneler, üniversite kampüsleri, rezidanslar ve oteller bulunuyor. Bu hat üzerinde aynı zamanda Kadıköy-Pendik Metro Hattı da geçiyor. Metro hattı, Ünalan’da Metrobüs ile, Ayrılıkçeşmesi’nde ise Marmaray ile birleşiyor (Haritada yıldızlı yerler). Koşuyolu’nda Boğaz’ın altında geçen ve karşı tarafta Küçük Ayasofya’da sonlanan Avrasya Tüneli’nin girişi de bulunuyor. Fikirtepe ise İstanbul’un Kentsel Dönüşüm Projesi için ilk seçilen mahalle. Bu amaçla mahalle komple yıkıldı, en baştan yapılıyor. Mahalleden çıkan tarihi eserler MÖ 5500’lü yıllara kadar uzanıyor ve bu parçalar İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergileniyorlar.

Ünalan/Uzunçayır’da Akasya AVM’nin karşısında kurulan Tarihi Salı Pazarı ise özellikle tekstil alışverişi yapmak isteyenler tarafından oldukça rağbet görüyor.

Kozyatağı’ndan bir görüntü

Tarihi Salı Pazarı’nın karşısında bulunan Akasya AVM

Yazımızın devamı olan “Üsküdar” için buraya tıklayınız…

12816total visits,2visits today

Bir Cevap Yazın