Blog 23: Boğaz’ın Anadolu Kısmı (2.Köprü-3.Köprü Arası)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız “Boğaz’ın Anadolu Kısmı (1.Köprü-2.Köprü Arası)” için buraya tıklayınız.

 

İstanbul Blog 23: Boğaz’ın Anadolu Kısmı (2.Köprü-3.Köprü Arası)

2.Köprü’den 3.Köprü’ye bir rota izlemeye devam ettiğimizde sırasıyla şu mahallelerden geçiyorsunuz:

 • Kanlıca
 • Çubuklu
 • Paşabahçe
 • Beykoz
 • Anadolu Kavağı

 

Boğaziçi haritası

Kanlıca, Çubuklu

Baltalimanı, Boyacıköy, Emirgan ve İstinye’nin karşısında bulunan Kanlıca ve Çubuklu, oldukça keyifli bir ortama sahip. Özellikle Kanlıca İskelesi’nin çevresi, tam kafa dağıtmalık ve kendinizi İstanbul’da değil de sakin bir sahil kasabasında hissetmenize neden oluyor.

Kanlıca’nın çok meşhur olan yoğurdu ise okuduğumuz kaynaklara göre eskiden bıçakla kesilecek kadar sert üretiliyormuş. Günümüzde “meşhur” adı altında satılan Kanlıca yoğurtlarının ise market yoğurtlarından çok da farkını göremedik ama yoğurdun yanında servis edilen pudra şekeri, yoğurtla ilginç ama güzel bir kombinasyon oluşturuyor.

 • Mihrabat Korusu: yüzyılda I. Mahmut döneminde kurulan koru, ufak bir tepe üzerine kurulu ve iki köprüyü gören şahane bir manzaraya sahip.

210 dönümlük arazi üzerinde bulunan koruda; yürüyüş yolları, çocuk parkları, restoran, kafe, organizasyon alanları bulunuyor.

Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu’ndan şahane bir Boğaz manzarası var.

Mihrabat Korusu, sadece bir yeşil alan değil, aynı zamanda bir etkinlik alanı da.

 • Ethem Pertev Yalısı & Hacı Ahmet Bey Yalısı: Kanlıca ve Çubuklu’da aslında çok sayıda yalı var. Mihrabat Korusu’nun sahil kesiminde yanyana bulunan bu iki yalı, bölgenin en dikkat çekici yalılarından ve 19.yüzyılda inşa edilmişler.
 • Kanlıca Meydanı: Tüm Boğaz kenarındaki meydanlar gibi, Kanlıca’nın mahalle meydanı da iskelesinin önünde bulunuyor. Bu ufak meydanda bulunan Kanlıca Gazi İskender Paşa Cami, 1560 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş ve yanındaki radar kulesiyle tezatlık oluşturuyor. Ama meydandaki hem ortam hem de manzara harika, Boğaz turu yaparken Kanlıca Meydanı’nda soluklanmanızı tavsiye ederiz.

Kanlıca’nın üst mahalleleri

Kanlıca yoğurdu pudra şekeri ile servis edilir.

Kanlıca Meydanı’nda bulunan iskele

Kanlıca Meydanı’nda bulunan ve Mimar Sinan’ın eseri olan Gazi İskender Paşa Cami, radar kulesi ile tezatlık oluşturuyor.

Kanlıca’dan Boğaz manzarası

 • Hıdiv Kasrı: 1907 yılında inşa edilen kasır, son hıdiv (Mısır’ı özerk olarak yöneten kişilere “hıdiv” denirmiş) tarafından İtalyan bir mimara yaptırılmış.

Aracınız yoksa kasra biraz tırmanmanız gerekiyor ama değer. Karşılaşacağınız ortam ve manzara tüm yorgunluğunuzu unutmanıza neden olacak. Kasır, şahane mimarisiyle ve 270 dönüm büyüklüğündeki bakımlı bahçeleriyle günümüzde bir sosyal tesis olarak işletiliyor ve herkese açık.

Hıdiv Kasrı

Hıdiv Kasrı’nın bahçesinden görüntüler

Hıdiv Kasrı’nın içinden görüntüler

 

Paşabahçe, Beykoz

Yüzyılların geleneksel cam üreticiliğini üstlenen Fenerbahçe ve Farsça “Beylerin Köyü” Beykoz, Sarıyer’in Yeniköy, Kalender, Tarabya, Kireçburnu mahallelerinin karşısında bulunuyor. Boğaz’ın Anadolu Yakası boyunca sahil kasabası kıvamında sıralanan mahalleler, Beykoz ilçe merkezinde kesintiye uğrayıp çarpık yapılaşma ön plana çıkmaya başlıyor. Yine de ilçe merkezinde görülecek güzel yerler mevcut.

 • Ayios Konstantinos ve Ayia Eleni Rum Ortodoks Kilisesi (1894)
 • Tevfik Paşa Yalısı
 • Fenerbahçe Cam Fabrikası: 1934 yılında faaliyetine başlayan fabrika, 2002 yılında kapatıldı. Günümüzde fabrika atıl vaziyette değerlendirilmeyi bekliyor.
 • Beykoz Korusu (19. yüzyıl)
 • İshak Ağa Çeşmesi (On Çeşmeler) & Beykoz Cami: Beykoz ilçe merkezinde bulunan 16. yüzyıldan kalma tarihi çeşme ve cami, yanyana bulunuyor. On adet çeşmesi bulunması nedeniyle “On Çeşmeler” olarak isimlendirilen İshak Paşa Çeşmesi ise 1746 yılında tamamen yenilenip günümüzdeki görünümüne kavuşmuş.
 • Ahmet Mithat Efendi Yalısı (1887)
 • Hünkar Kasrı (1866): Yirmi yıl süren restorasyondan sonra kasır, nihayet 2017 yılında halka açıldı.

Beykoz sahilden görüntüler. Alttaki fotoğrafta sonda görülen yeşil alanın içinde Hünkar Kasrı bulunuyor.

Paşabahçe sahil

Paşabahçe sahilinden günbatımı keyfi

 

Anadolu Kavağı

Rumeli Kavağı’na benzer özelliklere sahip Anadolu Kavağı, bir zamanlar Boğaz’ın kontrol noktasıymış ve burası da Rumeli Kavağı gibi balık lokantalarına ev sahipliği yapıyor.

 • Yuşa Hazretleri Tepesi: Burayı, karşısındaki Havantepe Tabyası’nın Anadolu Yakası’ndaki muadili olarak düşünebilirsiniz. Ancak arada bir fark var ki o da Yuşa Hazretleri Tepesi’nin zirvesinde bir cami ve türbe bulunması. Genelde en yüksek tepelere ibadethane kurma geleneği Yunanlılarda olan bir özellik ama buradaki caminin tarihine baktığınızda, bu yapının da bir zamanlar kilise olduğunu öğreniyorsunuz 😊 Yuşa Hazretleri Tepesi’nde de Havantepe Tabyası’nda olduğu gibi manzara harika ve burası, Çamlıca’dan sonra 198 metre yüksekliği ile Boğaz’ın en yüksek ikinci noktası.
 • Midilli Ali Reis Cami: Anadolu Kavağı’nın merkezinde bulunan cami, 1593 tarihli.
 • Yoros Kalesi: Günümüze kalenin görkeminden fazla birşey kalmamış ama Bizans zamanında inşa edildiğinde Rumeli Hisarı’nın iki katı büyüklüğündeymiş.

Yazımızın devamı olan “Kınalıada, Burgazada, Heybeliada” için buraya tıklayınız…

11323total visits,12visits today

Bir Cevap Yazın