İstanbul Blog 26: Anadolu Yakası’nın Diğer İlçeleri

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız “Büyükada” için buraya tıklayınız.

 

İstanbul Blog 26: Anadolu Yakası’nın Diğer İlçeleri

İstanbul ilçe haritasına baktığımızda Anadolu Yakası’nda şu ana kadar sadece Kadıköy, Üsküdar, Beykoz (Boğaz’ın Anadolu kısmı) ve Adalar’dan bahsettik. Diğer ilçeler çok daha yeni, bu nedenle tarihsel birikim çok daha az. Ama bu, gezilmesi görülmesi gereken yerlerin de az olduğu anlamına gelmiyor tabii.

İstanbul’un ilçeleri

İstanbul’un uydu görüntüsü ve bu bölümde bahsi geçen yerler

 

Ümraniye, Ataşehir, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla

Marmara Denizi hattında ya da yakınında olan bu ilçeler, Kadıköy ve Üsküdar’dan sonra yerleşimin en yoğun olduğu kısımlar.

 

Ümraniye: Fazla turistik olmayan Ümraniye, yoğun bir yapılaşmaya sahip. Burası daha çok çarşı alışverişi yapmak isteyenlerin uğradığı bir ilçe. Buyaka AVM ve çevresi, Ümraniye’nin en popüler bölgesi. Ayrıca Ümraniye sınırları içinde bulunan mobilya kenti MODOKO (Avrupa Yakası’ndaki MASKO’nun muadili) da insanların sıklıkla uğradığı bir yer.

Buyaka AVM ve çevresi

 

Ataşehir: Anadolu Yakası’nın gökdelenler merkezi olan Ataşehir, son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Maslak ve Levent’teki gökdelenlerin aksine, buradaki yapılar daha çok yerleşim amaçlı kullanılıyor. Binaların arasında hızla AVM’ler, şık mekânlar türemeye başladı ve hızlı değişimden dolayı her gidişimizde apayrı bir ortamla karşılaşıyoruz. Burada bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi de görülmesi gereken yerler arasında.

 

Maltepe: Aslında Bağdat Caddesi, sadece Kadıköy’ün değil, Maltepe’nin de merkez caddesini oluşturuyor ama fazla turistik olmadığından caddenin bu kısmının fazla bahsi geçmiyor. Çünkü caddenin Maltepe kısmında lüks mağazalar, butikler bulunmuyor. Dolayısıyla daha “halktan” bir Bağdat Caddesi ile karşılaşıyorsunuz.

Maltepe’nin merkezi Maltepe Merkez Cami’nin çevresinde yoğunlaşıyor ama bizce bu ilçenin en keyifli bölgesi, Merkez Cami ile sahil arasında kalan Beş Çeşmeler olarak isimlendirilen alan. Bu alanda birçok kafe, balık restoranı bulunuyor ve akşamları fasıllar eşliğinde eğlenebiliyorsunuz.

Beş Çeşmeler, bize göre Maltepe’nin en keyifli yeri.

Maltepe’nin sahili de yürüyüş yapmak için oldukça uygun. Yalnız, geçtiğimiz yıllarda Ataşehir’den çıkan hafriyatın konulabileceği bir yer bulunamayınca bu hafriyatla Maltepe’de sahil doldurma çalışması yapılmasına karar verildi ve genişliği 500 metre, uzunluğu 3000 metrelik yeni bir kara parçası yaratıldı. Neyse ki bu alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesine karar verildi ve burada kurulan etkinlik alanında izin alınarak mitinglerin yapılmasına müsaade edildi. Böylece miting esnasında denize bağırarak insanların stresinin atılması düşünüldü.. Aynı tip bir miting alanı yine deniz doldurularak bir de Yenikapı’da oluşturuldu.

 

Kartal: İlçe sınırları üçgeni anımsatan Kartal’ın taban kısmı deniz tarafında, uç kısmı ise kara tarafında sonlanıyor. Dolayısıyla bu ilçede yapılacaklar hem denizle hem de karayla ilgili oluyor. Sahilde yürüyüş yapabilir, sahilde ufak bir tepede bulunan Dragos’un çevresindeki betonarmeye inat yeşil kalabilmesine hayretle izleyebilir, iskeleden Adalar’a geçebilir ya da burada bulunan balıkçılarda karnınızı doyurabilirsiniz.

Merkezinde haksızlıklara baş kaldıran Neyzen Tevfik’in bir heykelinin bulunduğu Kartal çarşısı da vakit öldürmek ve alışveriş yapmak için oldukça keyifli bir yer.

2013 yılında çektiğimiz bu fotoğraflardan bu yana Kartal çok fazla değişime uğradı.

Kartal’ın kara kısmındaki Aydos Ormanı’nın eteklerinde bulunan Yakacık, “İstanbul’un balkonu” olarak biliniyor. Ayazma olarak isimlendirilen bu “balkon”da oturup çayınızı yudumlayabilir, Anadolu Yakası manzarası izleyebilirsiniz.

Yakacık’ın biraz daha üst kısımlarında bulunan Uğur Mumcu ise apayrı bir ortama sahip. Yeşillikler içindeki yapılaşma ise zorunluluktan kaynaklanıyor! Çünkü eskiden bu mahalle, İstanbul’un çöplük alanıymış ve 1992 yılında metan gazı sıkışması nedeniyle gerçekleşen patlamada birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş. Böylece imara açılan mahallede, metan gazı birikimini engellemek için binalar arasında geniş park alanları ve ferah ortamlar oluşturulmuş. Günümüzde bu mahalle de “kentsel dönüşüm”den nasibini almak üzere ve metan gazı faciasının yavaş yavaş unutulduğunu görüyoruz. Kışın sürekli kar yağan, yazın ortasında insanı üşüten ve şehir merkezinden farklı bir iklime sahip olan Uğur Mumcu, Aydos Ormanı’nın “tırtıklanması” nedeniyle eski cazibesini kaybetmek üzere. Aydos Ormanı içinde bulunan göl alanı ise şehrin ortasında yeşilliği deneyimlemek için ideal bir nokta.

Sadece 200 metre yüksekliğinde olmasına rağmen “mikro iklim”e sahip olan Uğur Mumcu, yazın serin, kışın karlı oluyor. Bu iki fotoğraf aynı gün, iki saat arayla çekildi, üstteki Uğur Mumcu, alttaki ise Ataköy!

İki yıl yaşadığımız Uğur Mumcu’dan yaz ve kış manzaraları. Hiç boşuna burada yaşamak için heveslenmeyin, çünkü kentsel dönüşüm buraları da silip süpürmek üzere… Altta görünen bisiklet fotoğrafının bir benzerini ise Turku, Finlandiya yazımızda paylaşmıştık 😊

Manzaralar şahane olsa da işe zar zor gidebildiğim ve giderken rezillik çektiğim bu sabahı asla unutmayağım 😊

 

Pendik: Kadıköy’den başlayan ve Maltepe ile Kartal boyunca devam eden 24 kilometrelik sahil hattı, Pendik-Tuzla arasında son buluyor. Sahildeki yat marinası ve arkasındaki AVM, kendinizi Fenerbahçe-Kalamış bölgesinde hissetmenize neden oluyor. Aslında Pendik’teki marina daha keyifli çünkü denizle daha iç içe bir deneyim yaşıyorsunuz.

Pendik yat marinası

Pendik’te bulunan Gözdağı Tepesi ise yürüyüş yapmak, manzara izlemek için oldukça keyifli bir yer. Tepesinde bulunan sosyal tesislerde ise birşeyler yiyip içebilirsiniz.

Gözdağı’ndan görüntüler. Alttaki fotoğrafta Aydos Ormanı görülüyor. Yapılaşma bu şekilde devam ederse bu ormanı da kaybedeceğiz.

Pendik, aynı zamanda Sabiha Gökçen Havalimanı’na ev sahipliği yapan ilçe. Havalimanının çevresindeki Kurtköy ise inanılmaz bir hızla yapılaşıyor ve şimdiden her yer AVM’lerle, rezidanslarla doldu.

 

Tuzla: İstanbul’un köşesinde, Kocaeli il sınırında bulunan Tuzla, daha birkaç yıl öncesine kadar yerleşim için çok tercih edilen bir yer değildi. Daha çok tersanesi ve Deniz Harp Okulu ile biliniyordu. Ulaşım imkanlarının gelişmesi, havalimanının gelmesi ve Tuzla’nın bakirliğinin keşfedilmesi üzerine burada da yapılaşma patlaması görmeye başladık. Eskiden Selanik göçmenlerinin yerleşkesi olan ilçe, günümüzde artık kozmopolit bir hâl aldı.

Tuzla sahili, yürüyüş yapmak ve oturmak için oldukça keyifli bir yer. Sahilin devamında denizin doldurulması ile oluşturulan Viaport Marina AVM ise geniş bir alanı kaplıyor. Deniz Harp Okulu’nun yakınlarında bulunan Mercan isimli bölge ise, lüks villalara, keyifle düzenlenmiş bahçelere ev sahipliği yapıyor.

Mercan’dan görüntüler

 

Diğer Anadolu Yakası İlçeleri

Bu başlık altındaki yerlerin henüz hiçbirini görmedik. Gördükçe ekleyeceğimiz bu yerleri liste halinde yazıyoruz:

  • Poyrazköy, Anadolu Feneri (Beykoz): 3. Köprü’nin Anadolu ayağında Poyrazköy bulunuyor. Anadolu Feneri’nde bulunan 30 metre yüksekliğindeki fenerin birebir aynısı Rumeli Feneri’nde de bulunuyor.
  • Riva: Semalarında bir Ceneviz kalesinin yükseldiği Riva, kumsalıyla yazın İstanbul halkının kaçış noktalarından biri.
  • Şile: Dikkatli yüzülmesi gereken upuzun kumsalları yazın tıklım tıklım oluyor. Şile’de bulunan fener, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük feneri. Şile Kalesi ise ilk olarak Bizanslılar tarafından inşa edilmiş, Osmanlılar tarafından yenilenmiş.
  • Ağva: Ağva-Şile arası bir sürü güzellikle dolu. Ağva’nın kendisi ise nehirlerin Karadeniz’le buluştuğu yerde bulunuyor ve huzurlu bir ortamı var.
  • Polonezköy: Bir zamanlar buralarda Polonyalılar yaşadığı için bu ismi alan Polonezköy, restoranlarıyla ve piknik yerleriyle İstanbulluların mesire bölgelerinden biri.
  • Alemdağ Ormanı
  • Ömerli Barajı

 

Kaynakça

Bu yazımızı yazarken ana kaynak olarak Saffet Emre Tonguç’un ve Pat Yale’ın “İstanbul Hakkında Her Şey” rehberini kullandık. Oldukça kapsamlı olan bu rehber, belki de şu ana kadar yazılmış en iyi İstanbul rehberi. Kendilerine bu eser için çok teşekkür ediyoruz ve kitabı almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

SON

22297total visits,16visits today

Bir Cevap Yazın