Kapadokya Blog 12/21: 1. Bölge – Avanos

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız olan “Paşabağ-Zelve-Devrent Vadileri” için buraya tıklayınız.

 

Kapadokya Blog 12/21: 1. Bölge – Avanos

8. Avanos

  

Avanos’ta görülecek yerler haritası

 En az 5000 yıllık tarihi bulunan ve antik dönemde adı “Venessa” olan Avanos’un halkı, Hititlerden süregelen bir geleneği günümüzde de devam ettiriyorlar: Seramik yapımı. Tarihi boyunca Avanos’ta yaşayan halklar değişse de buraya yerleşenler bu geleneği sürdürmeye devam etmişler. Bu amaçla Kızılırmak’tan çıkan toprak işlenmiş ve birçok çanak-çömlek yapılmıştır.

Günümüzde de Avanos’ta adım başı çanak-çömlek atölyesi bulunuyor. Bu atölyelerde hem alışveriş yapabilir, hem çanak-çömlek yapımını izleyebilir, hem de ufak bir ücret karşılığında siz de bir kalıp çamurdan birşeyler yapabilirsiniz. Seramik yapımında çamur kalıbı kullanılır ve bu çamurun şekillendirilebilmesi için dönen bir tabla üzerinde bulunması gerekir. Günümüzde altı otomatik dönen tablalar kullanılsa da geleneksel seramik yapımında bu tablayı ayağınızla döndürürsünüz.

Biz de kendi çanağımızı ellerimizle işleyelim dedik ve çamur kalıbının başına oturduk. Tabii ki elimize yüzümüze bulaştırdık ama bizi yönlendiren kişi ufak dokunuşlarla bize bir çanak bir de vazo oluşturdu 😊 Oluşturulan bu kalıbı direkt götürebilirsiniz ama mutfakta kullanabilmeniz için mutlaka kalıbın fırınlanması gerekiyor. Dilerseniz yine ufak bir ücret verip bu kalıbı fırınlattırıyorsunuz ve firma da size birkaç gün sonra hazır olan bu kalıbı adresinize kargo yapıyor. Bizim için oldukça eğlenceli bir deneyimdi, sizin de yapmanızı tavsiye ederiz 😊

 

Avanos ya da Çavuşin’de bulunan seramik dükkanlarında hem alışveriş yapabilir, hem çanak-çömlek yapımını izleyebilir, hem de ufak bir ücret karşılığında siz de bir kalıp çamurdan birşeyler yapabilirsiniz. Ortadaki fotoğrafta olduğu gibi, geleneksel olarak bir çamur kalıbı ayakla döndürülen bir tabla üzerinde şekillendiriliyor. Alttaki fotoğrafta ise tablası kendi dönen bir sistem var ve tablanın üzerinde kendi prematür çalışmamızı görüyorsunuz 😊

Kapadokya’da çanak-çömlek atölyeleri en yoğun olarak Avanos’ta görülüyor. Ama Çavuşin’de de bu konu üzerinde birçok yer bulunuyor. Kim nereden nasıl çıkardı bu geleneği bilmiyoruz ama çoğu çanak-çömlekçinin adı “Chez” ile başlıyordu. “Chez Ahmet”, “Chez Mehmet” gibi… Fransızca kökenli olan bu kelimenin gerçek anlamı “-in yeri, -in evi” anlamına geliyor. Biz ise seramikleri görmeye, içinde müze de olduğu için adında “chez” geçmeyen az sayıdaki yerden birine gittik: Güray Müze & Seramik Evi.

 

Güray Müze, yeraltında bulunan bir seramik müzesi. Müze oluşturulurken kayalar oyulup yerin 20 metre aşağısına inilmiş ve 1600 m2’lik bir alan oluşturulmuş.  Müze üç ana bölümden oluşuyor: Antik Eserler Salonu, Modern Eserler Salonu ve Güzel Sanatlar Salonu. Müzenin içi çeşitli etkinliklere de hizmet verebilecek şekilde dizayn edilmiş. Biz müzenin hem ortamını hem de müzede sergilenen eserleri çok sevdik. Avanos’a geldiğinizde burayı ziyaret etmenizi öneririz. Ama özel bir müze olduğu için Müzekart geçerli değil.

 Güray Müze – Antik ve Modern Eserler Salonları

Güray Müze – Güzel Sanatlar Salonu

Avanos, Ürgüp gibi biraz şehir havasında olan bir yer ama içinden geçen Kızılırmak buraya ayrı bir hava katıyor. Nehrin çevresi güzel düzenlenmiş ve yürüyüş yapmak için harika bir yer. Nehir kenarında yürüyüş yaparken medeniyetten kopup suyla, ağaçlarla, kazlarla, ördeklerle, kuşlarla başbaşa kalıyorsunuz. Nehir üzerinde bulunan Asma Köprü, 1973 yılında inşa edilmiş ve 180 metre uzunluğunda. Bu köprü sadece yayaların geçişi için kullanılıyor ve yürürken sallanması sizi ilk anda biraz heyecanlandırıyor 😊 Dilerseniz nehirde gondolla ya da jet boat turlarıyla da gezinti yapabiliyorsunuz.

Avanos’un içinden geçen Kızılırmak, yerleşime ayrı bir hava katıyor. Nehrin çevresinde yürümek ise oldukça keyifli.

Avanos’ta Kızılırmak üzerinde bulunan ve sadece yayaların geçişi için kullanılan Asma Köprü

Avanos’un merkezi, Kızılırmak’ın iki yakasını bağlayan köprünün kuzey tarafında bulunuyor. Bu bölgede Selçuklular tarafından XIII. yüzyılda inşa edilen Alaaddin Cami ve çok sayıda çanak-çömlekçi bulunuyor. Merkezde en çok dikkat çeken çanak-çömlekçilerden biri “Chez Galip”. Burayı diğer “chez”lerden ayıran özelliği ise içindeki Saç Müzesi. Bu yerin sahibi zamanında yabancı bir kadına aşık olmuş. Ama kadının bir nedenden dolayı Avanos’tan ayrılması gerekmiş. O da hatıra olarak yerin sahibine saçından bir tutam keserek bırakmış. Gel zaman git zaman kadınlar buraya saçlarından bir tutam bırakmayı gelenek haline getirmişler ve böylece bu müze oluşmuş. Dünyanın en ilginç müzelerinden biri olarak geçen bu yere, tüm ziyaretçiler dilerse saçlarından bir tutam bırakabiliyorlar. Her yerde onbinlerce belki yüzbinlerce saç tutamı var. Bize bu müze biraz tuhaf geldi ama görmeseydik içimizde kalacaktı. İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğu için biz de internetten bir fotoğrafı sizlerle paylaşacağız.

Saç Müzesi, Avanos merkezde Chez Galip’in içinde bulunuyor.

Saç Müzesi’nin içinde fotoğraf çekmek yasak olduğundan internetten bir fotoğrafını bulup paylaştık (Kaynak: www.flickr.com/photos/fiftyfeet/2808316808)

Chez Galip’in iki tane yeri var. Biri Avanos’un biraz dışında, Meryem Ana Kilisesi’nin yakınlarında; Saç Müzesi’ni barındıran ve haritadaki yeri yanlış olan diğeri de aşağıdaki noktada bulunuyor:

Saruhan (Sarıhan) Kervansarayı, Avanos merkezin 10 kilometre doğusunda bulunuyor ve 1249 yılına tarihleniyor (Anadolu’da bulunan 200 civarındaki kervansarayın 134’ü Anadolu Selçukluları tarafından inşa edilmiş). Saruhan Kervansaray’ı ise günümüze gelen güzel kervansaray örneklerinden bir tanesi. Çoğu kervansarayda olduğu gibi bu kervansarayda da güzel bir giriş kapısı, arkasında bir avlu ve avlunun çevresinde odalar, avlunun arkasında ise büyük bir hol bulunuyor. Kervansaray özel bir işletme tarafından kullanılıyor. Gündüzleri burayı müze gibi gezebilir, akşamları da buraya semazen gösterisi izlemek için gelebilirsiniz.

 

 Saruhan (Sarıhan) Kervansarayı, 1249 yılında Anadolu Selçukluları tarafından inşa edilmiş.

 

Saruhan (Sarıhan) Kervansarayı’nın avlu ve hol kısmından görüntüler. Avludaki Türk bayrağı ise çok güzel dalgalanıyordu 😊

Saruhan (Sarıhan) Kervansarayı’nın haritadaki konumu:

Yazımızın devamı olan “Mustafapaşa & İbrahimpaşa” için buraya tıklayınız…

 

 

9340total visits,3visits today

Bir Cevap Yazın