Kapadokya Blog 14/21: 2. Bölge – Mustafapaşa – Soğanlı Arası

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız “Mustafapaşa & İbrahimpaşa Bölgesi” için buraya tıklayınız.

Kapadokya Blog 14/21: 2. Bölge – Mustafapaşa – Soğanlı Arası

3. Damsa Barajı

Damsa Baraj Gölü, Mustafapaşa’nın beş kilometre güneyinde bulunuyor. Aslında gölün çevresi, mesire yeri olarak kullanılabilecek kapasitede ama iyi bakılmadığı ve halkımız çöple doldurduğu için şu anda gezilmesini çok tavsiye etmiyoruz.

Damsa Barajı

4. Keşlik Manastırı

Keşlik Manastırı, Cemil köyünün 1,5 kilometre uzağında bulunuyor. Yolda dikkatli olun çünkü manastırın tabelasını kaçırabilirsiniz. Ama navigasyonda yer doğru işaretlenmiş. Aracınızı anayola park ettikten sonra, patikadan 100 metre kadar içeri yürüyorsunuz.

Keşlik Manastırı’nı “gayrimüslim bir külliye” olarak düşünebilirsiniz. Birçok peribacasının içine farklı işleve sahip birçok yapı oyulmuş: Kiliseler, ayazma, sığınak, yemekhane – okul, mutfak, şarap atölyesi, evler… İnsanlar yüzyıllarca bu peribacalarının içinde izole bir hayat yaşamışlar ve aynı zamanda ibadetlerini gerçekleştirmişler. Manastırda iki tane kilise bulunuyor: Biri XIII. yüzyıldan Başmelek Mikail (Archangelos) Kilisesi, diğeri IX. yüzyıldan Aziz Stephanos Kilisesi. Başmelek Mikail (Archangelos) Kilisesi’nde freskler var ama çoğu tahrip edilmiş ya da üzerileri isle kapatılmış. Aziz Stephanos Kilisesinde ise freskler yok. İkonoklastik etkiden dolayı içinde geometrik desenler bulunuyor (Yazımızın başında İkonoklasm’dan bahsetmiştik). Fresklerin tahribi sadece bizim tarafımızdan gerçekleşmemiş. Bir dönem bölgede yaşayan Rumlar arasında saçma bir inanış varmış. Bu inanışa göre fresklerin boyalarının şifalı olduğu düşünülüyormuş. Bu nedenle bölge Rumları, freskleri “tırtıklaya tırtıklaya” büyük oranda yoketmişler. Biz de kalanların üzerilerine isimler yazıp bu yokedilişi daha kötü hale getirmişiz.

 Keşlik Manastırı’ndan görüntüler

Başmelek Mikail (Archangelos) Kilisesi. Fotoğrafa dikkatli bakarsanız isin altında freskler görebilirsiniz.

Aziz Stephanos Kilisesi. İkonoklastik etki nedeniyle içinde freskler yerine geometrik desenler bulunuyor.

Keşlik Manastırı’nın haritadaki yeri:

 

5. Sobesos Antik Kenti

Romalılardan kaldığı tahmin edilen bu antik kent, 2002 yılında şans eseri bulunmuş. Hakkında henüz fazla birşey bilinmiyor ama kazı çalışmaları devam ediyor. Antik kentle ilgili sadece kentin toplantı salonu ve hamam kompleksi açığa çıkartılabilmiş. Kazılar devam ettikçe daha da ilgi çekici bir yer haline geleceğine eminiz.

 Sobesos Antik Kenti

Sobesos’ta bulunan hamam kompleksi

Yazımızın devamı olan “Soğanlı Vadisi” için buraya tıklayınız…

 

9026total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın