Kapadokya Blog 15/21: 2. Bölge – Soğanlı Vadisi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Kapadokya Blog 15/21: 2. Bölge – Soğanlı Vadisi

6. Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi’nin uydu görüntüsü

Soğanlı Vadisi’nde görülecek yerler:

  1. Tokalı Kilise
  2. Geyikli Kilise
  3. Tahtalı (Azize Barbara) Kilise
  4. Karabaş Kilise
  5. Yılanlı (Saint George) Kilise
  6. Bahçe Restaurant
  7. Kubbeli Kilise
  8. Saklı Kilise

Soğanlı Vadisi yolunda Erciyes Dağı’nın görüntüsü. Erciyes kelimesi, Antik Yunanca’daki Αργαίος-Argeos kelimesinden geliyormuş ve “Beyaz, ışıltılı dağ” demekmiş. Görkemli dağları kutsal kabul etmek tarihsel bir gelenektir. Japonya’daki Fuji Dağı, Bali’de Agung Dağı, dünyadaki yüzlerce kutsal dağ arasında sadece iki örnek. Antik Yunanlılar da Erciyes’in zirvesinin tanrı-tanrıçalarla aynı seviyede olduğunu düşünürlermiş ve bu nedenle burayı kutsal kabul ederlermiş.

 

Soğanlı Vadisi, 2. Bölge – Mavi Bölge’nin en güzel ve en ilginç yerlerinden biri. Eski insanlar, vadinin yamaçlarını Kapadokya’nın çoğu yerinde olduğu gibi yine “köstebek” misali oyup içlerinde yüzyıllarca yaşamışlar. Romalılar bu oyuklara birçok mezarlık yerleştirmiş, Bizanslılar döneminde ise bölgeye çok sayıda kilise kurulmuş. Soğanlı Vadisi’ndeki kiliseler de peribacalarının ve kayaların içinde ama buradaki kiliselerin tarzları, Kapadokya’nın geri kalanından biraz daha farklı. İnsanlar bu kiliseleri oluştururlarken hayal güçlerini bir hayli zorlamışlar ve çok değişik görüntüler ortaya çıkarmışlar. Günümüzde vadide elli tane kilise keşfedilmiş ama gerçek kilise sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Turistik olarak gezebileceğiniz kilise sayısı ise çok daha az. Birçoğu çökmüş, girişi kapanmış, yıkılmış. Elimize birkaç tane kilise kalmış ama onlar da risk altında. Biraz daha bakımsız kalırlarsa onlar da çökecek ve Soğanlı Vadisi’ni cazip kılan bu eserleri de kaybedeceğiz.

Soğanlı Vadisi’nin girişi. Her yer eski insanlar tarafından “köstebek” misali oyulmuş ve böylece çok ilginç görüntüler ortaya çıkmış.

Vadi ismini, yakınındaki Soğanlı Köyü’nden alıyor. Köy, bez bebekleri ile meşhur ve Kapadokya yöresinin tamamında hediyelik eşya dükkanlarında Soğanlı bebeklerinden satılıyor. Köyün merkezi, Soğanlı Vadisi’nin girişinden iki kilometre geride bulunsa da, köyün bir kısmı vadinin içinde bulunuyor. Zaten vadiyi de ilginç kılan şeylerden biri de bu. Çünkü yöre halkının evleri, peribacalarıyla yanyana ve ev ahalileri, eski insanların oyduğu bu peribacalarını kullanmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla Soğanlı Vadisi derken, sadece tarihsel bir yerden değil, yaşanılan bir alandan da bahsediyoruz.

Kapadokya’nın her yerinde görebileceğiniz Soğanlı bebeklerinin merkezi, Soğanlı Köyü’nde bulunuyor (Kaynak: kapadokyasoganlibezbebekleri.blogspot.com.tr/2014/01/soganl-koyu-bez-bebekleri-soganli-soganl.html).

1. Tokalı Kilise: Soğanlı Köyü ile Soğanlı Vadisi Ören Yeri’nin girişi arasında acele etmemenizi öneririz çünkü arada birkaç tarihi kilise bulunuyor. Bunlardan en bilinenleri Ballık Kilise ve Tokalı Kilise. Köyde bir etkinlik olduğundan Ballık Kilise’nin çevresi kalabalıktı, bu nedenle içeri girmekten vazgeçtik ama Tokalı Kilise’ye girebildik. Kilisenin girişindeki basamaklar çok tuhaftı. Bir insan evladı kiliseye girişi neden bu kadar zorlaştırır bilemiyoruz. Resmen “yusuf yusuf” modunda basamakları tırmanıp indik 😊

Tokalı Kilise ve çevresi

Tokalı Kilise’nin basamakları. Bu basamaklar zorlaşarak fotoğrafın ilerisine doğru devam ediyor.

Artık şimdi Soğanlı Vadisi’ne girebiliriz. Ören yerine girişte Müzekart’ın geçerli olduğunu da belirtelim. İçeri girdikten 200 metre sonra yolun ikiye ayrıldığı yerde, peribacalarıyla bir arada yaşayan köy halkı bulunuyor.

Ören yerinin içinde bulunan, peribacalarıyla bir arada yaşayan Soğanlı Köyü’nün devamı.

2. Geyikli Kilise: Biz şimdilik, hazır enerjiniz varken soldaki yolu takip etmenizi önereceğiz. Çünkü en güzelini en sona bırakıyoruz 😊 Sola saptıktan yaklaşık 450 metre sonra sol tarafınızda Geyikli Kilise bulunuyor.

Geyikli Kilise’nin çevresi

3. Tahtalı (Azize Barbara) Kilise: Geyikli Kilise’den 300 metre daha ilerlediğinizde yolun sonuna geleceksiniz ve Tahtalı Kilise de burada bulunuyor. Navigasyonda burada bir tesis görülse de bilgi yanlış. Burada hiçbir tesis bulunmuyor. Tahtalı Kilise’nin V. ya da VI. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor ve içi fresklerle süslü. Soğanlı Vadisi yazımızın sonunda Güzelöz’e kadar bir yürüyüş rotası önerdik. Dilerseniz o rotayı bu kilisenin yanından da başlatıp mesafeyi iki kilometre daha arttırabilirsiniz.

Tahtalı (Azize Barbara) Kilise

4. Karabaş Kilise: Vadi yolunun ikiye ayrıldığı yoldan şimdi sağa dönebilirsiniz. Dönüşü yaptıktan 400 metre sonra sağ tarafta Karabaş Kilisesi karşınıza çıkacak. Kilise, VI. yüzyıla tarihleniyor ve sanatsal değer açısından vadinin en önemli kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor.

Karabaş Kilisesi

Karabaş Kilisesi’nin karşısında Kubbeli ve Saklı kiliseler bulunuyor.

5. Yılanlı (Saint George) Kilise: Karabaş Kilisesi’nden 450 metre sonra yolun sonuna geliyorsunuz. Burada Yılanlı Kilise bulunuyor. Kilisenin yapılış tarihi bilinmiyor ama içindeki fresklerin XIV. yüzyılda yapıldığı tespit edilmiş.

Yılanlı Kilise

6. Bahçe Restaurant: Yolun sonunda, Yılanlı Kilise’nin yanında bulunan bu tesis dinlenmek için harika bir nokta. Zaten ören yerinde buradan başka bir tesis de bulunmuyor. Trekking meraklıları için söyleyelim, restoranın yanından devam eden patika, sizi Güzelöz’e ulaştırıyor. Ayrıca ören yerinin girişindeki yol ayrımında köyden başlayan ve sağdaki yola paralel giden Kubbeli Kilise-Saklı Kilise patikası da bu noktada sonlanıyor.

Ören yerinin sonundaki tesisten hem Güzelöz’e hem de Kubbeli Kilise’ye patikalar bulunuyor.

7 & 8. Kubbeli Kilise & Saklı Kilise: İki kiliseyi de aynı başlıkta topladık çünkü yanyanalar. Buraya ulaşmak için ören yerinin yol ayrımında bulunan köy yerinden ya da sağdaki yolun sonunda bulunan restorandan, yola paralel olan patikaya girmeniz gerekiyor (Araçla girebileceğiniz bir patika değil). Bu patikanın uzunluğu yaklaşık 800 metre ve kiliseler tam ortada bulunuyor.

Kubbeli Kilise, Soğanlı Vadisi’nin en ilginç kilisesi. Kiliseyi inşa edenler, insanı hayrete düşüren birşey yapmışlar ve dev bir kaya bloğundan apartman oluşturmuşlar. O dönemde kayayı bu şekilde oymayı nasıl becerdiler insanın aklı almıyor. Neticede ortaya muhteşem bir yapı çıkmış. Saklı Kilise ise Kubbeli Kilise’nin hemen yanında bulunuyor.

Kubbeli Kilise, Soğanlı Vadisi’ndeki en ilginç yapı. Dev bir kaya bloğu oluşturularak apartman oluşturulmuş.

Saklı Kilise, Kubbeli Kilise’nin yanında bulunuyor ve tam karşılarında Karabaş Kilisesi görülüyor.

Kubbeli ve Saklı kiliselerin önünden geçen patikada bulunan tüm kayalar ve peribacaları oyulmuş.

Kısa tur – Soğanlı Vadisi için yürüyüş rotası:

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/soganli-vadisi-16235056

Uzun tur – Soğanlı Vadisi ile Güzelöz arasında bulunan yürüyüş rotası (Yürüyüşe Tahtalı Kilise’den başlarsanız rota iki kilometre daha uzuyor):

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/kayseri-parkurlari-guzeloz-soganli-vadisi-12042544

 

7. Sultansazlığı Milli Parkı

Çok istememize rağmen buraya gidemedik. Çünkü takip ettiğimiz rota çok uzayacaktı ve hava kararıyordu. Ama fazladan bir gününüz varsa Mavi Bölge’nin 1 numaralı yerinde bulunan Aziz Theodore (Tağar) Kilisesi’ni gördükten sonra anayolları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Göreme’ye mesafesi ise 77 kilometre.

Sultansazlığı Milli Parkı’na ulaşmak için Ovaçiftlikköy’e gelmeniz gerekiyor. Yay Gölü’nde bulunan milli park, sahip olduğu bitki örtüsü ve kuş çeşitliliği açısından Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin en önemli ikinci kuş cenneti olarak kabul ediliyor. Özellikle doğa fotoğrafçılarının burayla ilgileneceğini düşünüyoruz.

8. Gümüşler Manastırı

Göreme’ye 86, Niğde’ye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Gümüşler Manastırı, rotamızın çok dışındaydı. Ama burasının Kapadokya bölgesinde, günümüze iyi korunarak gelmiş en büyük manastırlarından biri olduğu kabul ediliyor.

Yazımızın devamı olan “Yeraltı Şehirleri” için buraya tıklayınız…

 

10668total visits,13visits today

Bir Cevap Yazın