Kapadokya Blog 17/21: 3. Bölge – Ihlara Hariç 3.Bölge

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız “Yeraltı Şehirleri” için buraya tıklayınız.

 

Kapadokya Blog 17/21: 3. Bölge – Ihlara Hariç 3.Bölge

3. Bölge – Yeşil Bölge: Ihlara Vadisi ve Çevresi

Kapadokya’daki bölgeleri hatırlayalım

Şimdi de 3. Bölge – Yeşil Bölge’yi detaylandıralım:

3. Bölge – Yeşil Bölge’nin detaylı haritası

Haritada gösterilen numaralar:

 1. Narlıgöl Krater Gölü
 2. Gaziemir Yeraltı Şehri
 3. Güzelyurt Yeraltı Şehri
 4. Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri
 5. Tepesi Delik Han
 6. Ağzıkarahan Kervansarayı
 7. Sultanhanı Kervansarayı
 8. Aşıklı Höyük
 9. Ihlara Vadisi ve Çevresi (Acentalar yeşil turda genelde sadece burayı ziyaret ediyorlar)

 1. Narlıgöl Krater Gölü

Narlıgöl, Kapadokya’nın tek krater gölü. Çevresinde sıcak sular ve kaya yerleşimleri bulunuyormuş. Rotamızda bulunmayan bir yerdi ama vaktimiz olsaydı mutlaka uğramak isterdik.

2. Gaziemir Yeraltı Şehri

3. Güzelyurt Yeraltı Şehri

4. Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Yeraltı şehirleri hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 3.Bölge’de bulunan yeraltı şehirlerinin en bilinenleri Gaziemir, Güzelyurt ve Kırkgöz Saratlı. Gaziemir Yeraltı Şehri biraz daha farklı bir tarza sahipmiş ve Selçuklular tarafından burası kervansaray olarak kullanılmış.

5. Tepesi Delik Han

6. Ağzıkarahan Kervansarayı

7. Sultanhanı Kervansarayı

Avanos yakınlarında bulunan Saruhan (Sarıhan) Kervansarayından bahsederken, Selçukluların Anadolu’nun birçok yerine kervansaray inşa ettiğini yazmıştık. Bu üç han da bu dönemden kalma (XIII. yüzyıl) eserler. Tüm kervansarayların mimarisi birbirine benziyor: Gösterişli bir kapı, avlu, avluyu çevreleyen odalar ve en geride hol alanı. Şu an Ağzıkarahan hariç diğer kervansaraylar faal. Ağzıkarahan Kervansarayı’nın da restore edilmesini umuyoruz.

Ağzıkarahan Kervansarayı, Aksaray’ın 19 kilometre doğusunda bulunuyor. Gittiğimizde kervansaray kapalıydı ve restore edilmemişti.

Sultanhanı Kervansarayı, Aksaray’ın 46 kilometre doğusunda bulunuyor.

8. Aşıklı Höyük

Aşıklı Höyük, Ihlara Vadisi’ne yakın konumu nedeniyle  mutlaka gitmek istediğimiz bir yerdi ama Ihlara Vadisi ve çevresi o kadar geniş bir alanı kapsıyordu ki tek bir günde bırakın vadi dışına çıkmayı, vadiyi bile bitiremedik, dolayısıyla Aşıklı Höyük’ü de ziyaret etmeye vakit bulamadık.

Aşıklı Höyük, Kapadokya bölgesinin en eski yerleşimi. Geçmişi 11.000 yıl öncesine dayanıyor. Buradaki kazı çalışmaları 1989 yılında başlamış ve çıkan arkeolojik buluntular, araştırmacıları sürekli şaşırtmış. Çünkü o yıllarda insanlar avcı, toplayıcı ve göçebe olarak yaşarlarken, Aşıklı’da insanlar yerleşik düzendeymiş ve buranın, ilk tarım topluluklarından biri olduğu düşünülüyor. Aşıklı’daki evlerin, Anadolu’nun geleneksel kerpiç mimarisinin ilk örnekleri olduğu tespit edilmiş ve kazı çalışmalarında ortaya çıkan bir kadın kafatası tüm arkeoloji dünyasını şok etmiş. Çünkü bu kafatasında, dünyanın ilk beyin operasyonunun izleri rastlanmış!

Teorik bilgi olarak sunmak istersek, Anadolu’da ve Kapadokya’da yaşayan insanlar şu çağlardan geçmiş (Bilgiler, Ürgüp Müzesi’nden alındı):

 • Paleolitik ve Epipaleolitik Devirler: MÖ 600.000 – MÖ 8.000 yılları arası. Bu dönemde insanoğlu göçebe olarak yaşamış, mağaralarda barınmış ve ateş yakmayı öğrenmiş. En bilinen örnek Antalya’daki Karain Mağarası.
 • Neolitik Devir: MÖ 8000 – MÖ 5500. İnsanlar yerleşik düzene geçmeye başlamışlar. Tarım yaygınlaşmış ve hayvanlar evcilleştirilmiş. En bilinen örnekler Aşıklı Höyük, Konya’da Çatalhöyük, Niğde’de Köşk Höyük ve Diyarbakır Ergani’deki Çayönü.
 • Bakır (Kalkolitik) Devri: MÖ 5500 – MÖ 3000. Yerleşimler genişlemiş ve surlarla çevrilmeye başlamış. Örnekler: Burdur’da Hacılar.
 • Tunç Devri: MÖ 3000 – MÖ 1200. Bakırın kalayla karıştırılması ile daha dayanıklı olan tunç keşfedilmiş. Madencilik, ticaret, seramik yapımı başlamış. Örnekler; Çorum’da Alacahöyük ve Hattuşaş, Çanakkale’de Troya, Kayseri’de Kültepe. Bu dönem, Hint-Avrupalı kavimler Anadolu’ya göç etmişler ve burada Asur ve Hitit devletlerini kurmuşlar. Kapadokya’daki yeraltı şehirlerinin ilk olarak bu dönemde inşa edildiği düşünülüyor.
 • Karanlık (Geometrik) Çağ: MÖ 1200 – 700. Bu dönem Balkan kavimlerinin baskısıyla Anadolu’ya Ege Göçleri başlamış ve Hititler yıkılmış.
 • Uygarlıklar Dönemi (Arkaik ve Klasik Dönemler): MÖ 800 – MÖ 330. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Urartu Uygarlığı, İç-Batı Anadolu’da Frig Uygarlığı, Orta Anadolu’nun batısında Lidya – Karya – Likya uygarlıkları. Batı Anadolu’da İyonya gibi Antik Yunan uygarlıkları.
 • Hellenistik Dönem: MÖ 330 – MÖ 30. Bu dönem Büyük İskender ile Doğu-Batı kültür sentezi gerçekleşmiş ve İskender’in ölümü ile ortaya çıkan Ptolemaios, Seleukos, Pergamon, Kapadokya gibi krallıklarla bu sentez pekişmiş. Kapadokya Krallığı’nın en çok bilinen kralı ise Ariarathes olmuş.
 • Roma Çağı: MÖ 30 – MS 395.
 • Bizans Çağı: 395 – 1299 (Kapadokya bölgesi için).
 • Karamanoğulları Beyliği: 1256 – 1483 (Kapadokya bölgesi için).
 • Osmanlılar: 1299 – 1923.

Yazımızın devamı olan “Ihlara Vadisi ve Çevresi” için buraya tıklayınız…

20342total visits,7visits today

Bir Cevap Yazın