Kapadokya Blog 19/21: 4. Bölge – Hacıbektaş Hariç 4.Bölge

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız “Ihlara Vadisi ve çevresi” için buraya tıklayınız.

Kapadokya Blog 19/21: 4. Bölge – Hacıbektaş Hariç 4.Bölge

4. Bölge – Kapadokya’nın Kuzeyi

Kapadokya’daki bölgeleri hatırlayalım

Şimdi de 4. Bölge – Kapadokya’nın Kuzeyi’ni detaylandıralım:

4. Bölge – Kapadokya’nın Kuzeyi’nin detaylı haritası

Haritada gösterilen numaralar:

  1. Çat Vadisi
  2. Gülşehir
  3. Özkonak Yeraltı Şehri
  4. Yunus Emre Türbesi
  5. Hacıbektaş

Turlar maalesef Kapadokya’nın kuzeyi ile pek ilgilenmiyorlar. Biz de bu bölgedeki değerlerimizi ayrı bir başlık altında toplayıp size sunmayı tercih ettik.

1. Çat Vadisi

Çat Kasabası’ndan başlayan vadi, Gülşehir’e 4 kilometre uzaklıkta bulunan Açık Saray Örenyeri’nde sonlanıyor. Gezimizin sonuna geldiğimiz için ve yorgunluktan öldüğümüzden, bu 9 kilometrelik parkuru yürümeyi gözümüz yemedi açıkçası 😊 Ama bir daha Kapadokya’ya gidersek görmek istediğimiz yerlerden biri olacak.

Çat Vadisi için yürüyüş rotası önerileri:

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/cat-vadisi-cat-valley-nevsehir-4561600

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/cat-vadisi-18456316

2. Gülşehir

Gülşehir’de görülecek üç yer saptadık: Açık Saray Örenyeri, Aziz Jean Kilisesi, Aziz Dimitris Rum Kilisesi. Ancak Hacıbektaş’ı çok sevdiğimiz için ve orada çok vakit harcadığımızdan Aziz Dimitris hariç diğerlerinin kapanış saatine yetişemedik. Yine de teorik bilgi olarak göremediğimiz bu iki yerden de bahsedeceğiz.

Açık Saray Örenyeri, Çat Vadisi’nin son noktasında bulunuyor. Anladığımız kadarıyla burası Göreme Açık Hava Müzesi’ni andıran bir yer. İçeride IX. ve X. yüzyıla ait çok sayıda kaya kilisesi bulunuyormuş ve burası bir dönem piskoposluk merkeziymiş. Örenyerinde bulunan mağaralar ve yeraltı yerleşimleri, bölgenin çok daha eskiden beri yerleşim olduğunu gösteriyormuş. Bir sonraki Kapadokya ziyaretimizde, Açık Saray Örenyeri ilk göreceğimiz yerlerden biri olacak.

Aziz Jean Kilisesi’ne gittik ama ziyaret saati sona erdiğinden sadece dışarıdan görebildik. Kilise 1212 yılında inşa edilmiş ve içerideki freskler oldukça iyi durumdaymış.

Aziz Jean Kilisesi

Aziz Dimitris Kilisesi, 1902 yılında bölgede yaşayan Rumlar tarafından inşa edilmiş. Kapadokya’daki kiliselerden farklı olarak burası peribacasına ya da kayaya oyulmamış. Bildiğimiz taştan betondan güzel bir yapı. Kiliseye giriş ise çok enteresan bir şekilde oluyor: Çevredeki esnaftan kilisenin anahtarını rica ediyorsunuz 😊

Aziz Dimitris Kilisesi

Aziz Jean Kilisesi’nin haritadaki konumu:

Aziz Dimitris Kilisesi’nin haritadaki konumu:

3. Özkonak Yeraltı Şehri

Avanos’un 14 kilometre kuzeyinde bulunan Özkonak Yeraltı Şehri’ne de gitmeye vakit bulamadık. Bu yeraltı şehrinin henüz dört katı temizlenip ziyarete açılabilmiş. Özkonak’ı diğer yeraltı şehirlerinden ayıran iki özelliği bulunuyormuş:

  • Havalandırmayı ve katlar arası haberleşmeyi sağlayan 5 santimetre çapında çok dar ve uzun tüneller. Ki bu tünellerin nasıl hesaplanarak oluşturulduğu, günümüzde bile sırrını koruyormuş.
  • Sürgü taşlarının yanında bulunan ve düşmana kızgın yağ dökmek için hazırlanan ufak delikler.

Yeraltı şehirleri hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Yunus Emre Türbesi

Türbede Yunus Emre’nin mezarı bulunmuyor ve konumu, Kapadokya’da bulunan diğer yerlere biraz uzak. Bu nedenle rutin bir Kapadokya gezisinde ziyaret için çok tercih edilen bir yer değil. Ama türbe güzel bir amaca hizmet ediyor. Her yıl Kırşehir ve Aksaray valilikleri, Yunus Emre’yi anmak için burada ortak tören düzenliyormuş ve insanlar türbenin çevresine her yıl binlerce ağaç dikerek bozkır olan bu bölgeyi yeşillendirmeye çalışıyorlarmış.

Yazımızın devamı olan “Hacıbektaş ve Hacı Bektaş-ı Veli” için buraya tıklayınız…

6098total visits,6visits today

Bir Cevap Yazın