Kapadokya Blog 21/21: Sonsöz, Gezi Rotası Önerileri, Kaynaklar

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız “Hacıbektaş ve Hacı Bektaş-ı Veli” için buraya tıklayınız.

 

Kapadokya Blog 21/21: Sonsöz, Gezi Rotası Önerileri, Kaynaklar

Sonsöz, Gezi Rotası Önerileri, Kaynaklar

Kapadokya, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yer ve şans o ki, bu eşsiz yer bizim topraklarımızda. Burası, bünyesinde inanılmaz bir kültür ve tarih birikimi bulunduran bir coğrafya. Medeniyetlerin beşiği olan bu coğrafya, Doğa Ana’nın “güzel dokunuşları”yla birleşince ortaya kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir yer karşımıza çıkmış. Ama maalesef Kapadokya’ya gerekli değer verilmiyor. Gerekli düzenlemeler ve restorasyonlar yapılmazsa elimize son kalan kültürel ve tarihsel eserleri de bir bir kaybetmeye devam edeceğiz. Ve buranın alternatifi başka bir yer yok, oluşturulamaz da. Bu sözümüzü unutmayın.

 

Gezi Rotası Önerileri

Kapadokya’ya üç günden daha kısa süreliğine gitmeyin. Bölge hakkında fikir sahibi olmanız için dolu dolu en az üç gününüzün olması gerekiyor. Kaldığınız gün sayısına göre gezi rotası önerilerinde bulunacağız. Artık uyup uymamak size kalmış ama uyabilirseniz bize teşekkür edeceksiniz 😊

Rotada önerdiğimiz yerlere ulaşmak için üzerilerine tıklamanız yeterli. Yerlerin hangi bölgede olduğunu belitmek için renklendirdik. Kırmızı yazılar 1. Bölge’yi, mavi yazılar 2. Bölge’yi, yeşil yazılar 3. Bölge’yi, gri yazılar ise 4.Bölge’yi belirtiyor.

1. Gün:

2. Gün:

3. Gün:

İlk üç günde yükleme yaptık. Biraz hızlı gezerek bu yerlerin hepsini görebilirsiniz ama zamanınız daha bolsa biraz daha ağırdan almanızı öneririz. Üç günden fazla zamanınız varsa görebileceğiniz yerler:

4. Gün:

5. Gün:

6. Gün:

7.Gün:

8.Gün:

9.Gün:

10.Gün:

Gördüğünüz gibi size on günlük plan yaptık ve görülecek yerler hâlâ bitmedi. Özellikle yürüyüş meraklısıysanız vadileri uzun uzun programınıza yayabilirsiniz. Yürüyüş yerine ata binmek, ATV sürmek, Jeep Safari yapmak, semazen izlemek, Türk Gecesi’ne katılmak gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Balona binmek ve balonları izlemek ise apayrı bir konu ve bu konu hakkında bildiklerimizi yazımızın başında uzun uzun yazdık. Buraya tıklayarak o sayfaya ulaşabilirsiniz.

Kapadokya’ya gittiğinizde sıklıkla bu harita ile karşılaşacaksınız. Bu haritadaki yerlerin bizim yazımızdaki karşılıklarını da işaretledik:

1.Bölge hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

2.Bölge hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

3.Bölge hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

4.Bölge hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

Anlayacağınız, Kapadokya’da yapılacak şeyler çok. Programınızı zevkinize, fiziksel durumunuza, yorgunluğunuza göre düzenleyebilirsiniz. Umarım Kapadokya hakkında sizi yeterince bilgilendirebilmişizdir. Hatamız olduysa affola, sevgiler 😊

 

Yararlandığımız Kaynaklar:

SON

41572total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın