Kapadokya Blog 4/21: Kapadokya’da Gezme Rehberi

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Kapadokya Blog 4/21: Kapadokya’da Gezme Rehberi

Kapadokya’da Gezme Rehberi

Gezmek için oldukça geniş bir coğrafyadan bahsediyoruz. Dolayısıyla Kapadokya’yı deneyimlemek için ya bir tura dahil olmanız ya da bir aracınızın olması gerekiyor. Toplu taşıma araçlarıyla çok fazla sınırlanacaksınız ve görmeniz gereken yerlerin çoğunu göremeyeceksiniz. Tur konusunda endişelenmeyin, adım başı turlarla karşılaşacaksınız. Biz hareket özgürlüğümüzü arttırmak için araçla gezmeyi tercih ettik ama bazı yerlere araçla giremeyeceğinizi ve yürümeniz gerektiğini hatırlatalım.

Turlar, Kapadokya’yı üç bölgeye ayırıyor:

  1. Kırmızı tur: Kapadokya’nın merkezini oluşturan bölge.
  2. Mavi tur: Yeraltı şehirleri ve Soğanlı vadisi.
  3. Yeşil Tur: Ihlara Vadisi ve çevresi.

 

Kapadokya’da üç gününüz varsa her tura bir gün ayırarak Kapadokya hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz. Üç günden daha fazla süreniz varsa bu turları detaylandırmanız gerekiyor. Bizim altı günümüz vardı ve ilk üç gün, sırasıyla Kırmızı-Mavi-Yeşil turları uyguladık. Sonraki üç gün ise daha detaylı gezdik. Ama Kapadokya’da yapılacak ve görülecek o kadar çok şey var ki hepsini birkaç günde yetiştirmeniz mümkün değil. Özellikle trekking yapmayı seviyorsanız ve tarihe meraklıysanız, Kapadokya bölgesini anca bir ayda bitirebilirsiniz.

Biz de size anlatımımızı yaparken kafanızın karışmaması için Kapadokya’yı bu üç ana bölgeye ayıracağız. Bu üç grup dışında kalan yerleri ise dördüncü bölge adı altında toplayacağız.

Kapadokya’daki turlar bölgeyi üç ana gruba ayırıyor. Biz bu ana grupları size genişleterek anlatacağız ve bu üç grup dışında kalan yerleri dördüncü grup altında toplayacağız.

 

Kapadokya’yı anlatırken şehirlerden hiç bahsetmeyeceğiz. Aslında hem Nevşehir’e hem de Kayseri’ye gitmeye niyetlendik ama Kapadokya bölgesinde yapılacak şeyler o kadar çoktu ki şehirlere vakit bulamadık.

Bu arada navigasyon programlarında, Kapadokya’daki birçok yerin konumunun yanlış işaretlendiğini farkettik. Bu nedenle ara ara sizle bahsettiğimiz yerlerin konumunu da paylaşacağız.

Şimdi Kapadokya’yı detaylandırmaya başlayalım:

 

Yazımızın devamı olan “1.Bölge – Göreme” için buraya tıklayınız…

2176total visits,4visits today

Bir Cevap Yazın