Kapadokya Blog 5/21: 1. Bölge – Göreme

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Kapadokya Blog 5/21: 1. Bölge – Göreme

1. Bölge – Kırmızı Bölge: Kapadokya’nın Merkezi

Kapadokya bölgesinin çekirdeğini oluşturan bu kısımda altı tane yerleşim yeri ve on üç tane vadi bulunuyor. Yerleşim yerlerinden tek tek bahsedeceğiz, vadileri ise iki ana gruba ayırarak anlatacağız.

Kapadokya’nın Kırmızı Bölgesi’nde bulunan yerleşim yerleri ve vadiler

Koyu renkli yazılar yerleşimleri, açık renkli yazılar vadileri belirtiyor. Vadileri kesikli çizgiyle iki gruba ayırdık: Güneyde kalan vadileri Göreme-Uçhisar Vadileri başlığı altında, kuzeyde kalanları ise Çavuşin Vadileri başlığı altında inceleyeceğiz.

 

Dolayısıyla başlıklarımız şu şekilde olacak:

 1. Göreme
 2. Uçhisar
 3. Göreme-Uçhisar Vadileri
 4. Ortahisar
 5. Ürgüp
 6. Çavuşin
 7. Çavuşin Vadileri
 8. Avanos

 Kırmızı bölgede en çok ziyaret edilen yerler:

 • Göreme Açık Hava Müzesi
 • Göreme Panorama
 • Uçhisar Kalesi
 • Üç Güzeller
 • Paşabağ Vadisi
 • Zelve Ören Yeri
 • Avanos’ta çanak-çömlek

Yeterli mi? Tabii ki de değil ama buraları gezerek bölge hakkında genel bir fikir sahibi olabilirsiniz.

 

1. Göreme

Göreme’de görülecek yerlerin haritası

Tarihteki ilk adı Korama olan ve aynı zamanda Avcılar olarak da isimlendirilen Göreme, Kapadokya’nın en merkezi yerinde bulunuyor. Burası aynı zamanda Kapadokya’ya gelen turistlerin en çok konakladığı yer. Neredeyse tüm belde otellerden, pansiyonlardan, restoranlardan, kafelerden, hediyelik eşya dükkanlarından ve tur acentalarından oluşuyor. Hava karardıktan sonra Kapadokya bölgesinde diğer yerler inzivaya çekilirken, Göreme’deki mekanlar hareketlenmeye başlıyor. Ama bu mekanlar sadece akşamları açık, sahil kasabalarında olduğu gibi bir gece hayatı bulunmuyor. Şık bir mekanda yemek yemek, birşeyler içmek ya da canlı müzik dinlemek isterseniz Göreme size diğer Kapadokya yerleşimlerine göre daha fazla seçenek sunuyor.

Aydın Kırağı / Aşıklar Tepesi’nden Göreme

Göreme’nin merkezinde görülecek fazla birşey yok. Her yerde peribacaları var ama bunların çok büyük bir kısmı oteller tarafından parsellenmiş durumda. Ama Kapadokya’da akşam vakit geçirecek bir yerler arıyorsanız en güzel yer de Göreme.

Göreme’de peribacalarının içinde çok sayıda otel bulunuyor.

Göreme’den beş vadiye direkt geçiş bulunuyor: Avcılar, Güvercinlik, Görkündere, Zemi ve Kılıçlar vadileri. Göreme’de konaklıyorsanız bunların hepsine yayan ulaşabilirsiniz yalnız çoğunda yokuş yukarı tırmanmanız gerekiyor. Bu yokuşlar genelde çok yorucu değiller ama daha rahat bir vadi yürüyüşü istiyorsanız, vadilerin diğer uçlarına gidip Göreme yönüne yürümenizi tavsiye ederiz. Ama vadi konusuna daha sonra değineceğiz (Göreme-Uçhisar vadilerini okumak için buraya tıklayınız).

Navigasyondan baktığınızda Göreme’nin merkezinde çok sayıda tarihi kilise varmış gibi görülüyor ama birçoğunun yeri yanlış bilginiz olsun. Bunlardan sadece Yusuf Koç Kilisesi (IX. yüzyıl) merkeze yakın konumlanmış durumda. Diğerlerinin büyük bir kısmı Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde ve çevresinde bulunuyor. Aslında Göreme’nin merkezinde peribacalarının içinde eskiden çok sayıda kilise varmış ama bunların neredeyse tamamı tahrip edilmiş. Bu arada, Yusuf Koç Kilisesi’nin isminin Koç ailesiyle bir ilgisi yok, kilise adını, mülk sahibinden almış.

 

Aydın Kırağı /Aşıklar Tepesi: Göreme merkezde turistik olarak görülebilecek en güzel yer Aydın Kırağı / Aşıklar Tepesi. Bu tepe, hem günbatımında hem de balon seyrinde size harika manzaralar sunuyor. İnsanlar, güneş batmadan ve doğmadan önce bu tepeye akın ediyorlar. Siz de üşenmeyin ve mutlaka bu saatlerde Aşıklar Tepesi’ne gelin.

Aydın Kırağı / Aşıklar Tepesi, hem günbatımını hem de balonları izlemek için Kapadokya’daki belki de en iyi yer.

Aydın Kırağı / Aşıklar Tepesi’nden önde Göreme, arkada Uçhisar manzarası

Aydın Kırağı / Aşıklar Tepesi’nden panoramik bir görüntü

 

Günbatımında manzara şahane oluyor ama gün doğumunda balonları seyretmek tarifsiz güzellikte bir deneyim. Özellikle balon seyri yapacaksanız çevrenizde bir sürü insanın bu anlar için özenli bir şekilde giyindiklerini göreceksiniz. Bu kişilerin bir kısmının sırf balonlarla güzel bir fotoğraf çekilmek için, bir kısmının düğün fotoğrafları için, bir kısmının dergi/magazin çekimleri için hazırlanmış olduklarını farkedeceksiniz. Hatta bizim gibi şanslıysanız bir klip çekimine bile denk gelebilirsiniz 😊 Biz Kore’de meşhur bir müzik grubunun “Road to Ithaca” isimli programları için yaptıkları çekime denk geldik. YB isimli bu grubun üyeleri Yoon Do Hyun, Hyun Woo Hyun, Lee Hong Gi’miş. Biz kendilerini hiç duymamıştık ama bu sayede kendilerini tanımış olduk 😊 Kore’de meşhur olduklarını ise Koreli bir arkadaşımızdan teyit ettik. Onların kayıt esnasında videosunu aldık, bir de onların sosyal medyada paylaştığı Kapadokya videosunu sizlerle paylaştık. Biz şarkılarını çok sevdik, umarım siz de seversiniz 😊 (Aşağıda hem balonların hem de YB grubunun çekim esnasında kaydettiğimiz videoları da bulunuyor)

Gün ağarmadan balonlar şişirilir.

Günün ilk ışıklarıyla balonların çoğu artık havalanmıştır ve ortaya çıkan manzara büyüleyicidir 😊 (Karşıda Çavuşin ve vadileri ile Aktepe görülüyor)

Görkündere Vadisi yönünde balon manzarası

Uçhisar yönünde balon manzarası

Aydın Kırağı / Aşıklar Tepesi’nden balon videoları:

 

Koreli YB Grubu’nun çekimleri. Hem bizim kayıt ettiğimiz videoyu hem de grubun paylaştığı kaydı sizlerle paylaştık:

Orijinal videonun açıklamasında şunlar yazıyor: [Ithaca Fourth Day – From Cappadocia] Five Fingers – Balloon COVER by Yoon Do Hyun, Hyun Woo Hyun, Lee Hong Gi

Bu videonun orijinal linki: /www.youtube.com/watch?v=j6kurJo7nHY&feature=share
 

Tourist Hotel’in çevresi: Haritamızda Göreme-Ortahisar yolu üzerinde bulunan Tourist Hotel’i özellikle işaretledik çünkü bu otelin konumu, kilit bir noktada bulunuyor. Otelin yanındaki patikadan hem Görkündere hem de Zemi vadilerine giriş yapabiliyorsunuz. Otelin az ilerisinde Saklı Kilise (XI. yüzyıl) bulunuyor. Bu kilisenin gerçekten de yerini bulmak, adı gibi zor. Ana yol üzerinde tek bir tabela bulunuyor, biz o tabeladan içeri girdik, biraz yukarı tırmandık ama başka bir yönlendirme tabelası olmadığı için kiliseyi bulamadık. Zaten yörede en son bulunan kiliselerden biriymiş ve girişi yıkılmış olduğundan anca 1957 yılında keşfedilebilmiş.

Yönlendirme tabelası bulunmadığından Saklı Kilise’nin tam yerini bulamadık ama çevresindeki görüntüler bu şekildeydi.

 

Otelin karşısındaki düzlük alanda ise at çiftlikleri bulunuyor. Bu düzlük alan, oldukça geniş bir yeri kapsadığından ve hemen arkasında Kılıçlar Vadisi’nin bulunmasından dolayı bölge, ATV ve at turu yapanların da uğrak noktası. Aynı zamanda bu bölgeden sabah saatlerinde çok sayıda balonun da kalkış yaptığına şahit olduk. İleride otelin adının değişmesi ihtimaline karşı yerini haritada işaretledik, aşağıdaki haritaya tıkladığınızda bahsettiğimiz konuma ulaşabilirsiniz.

Kılıçlar Vadisi – Göreme arasında bulunan alan ve at çiftlikleri

Otelin bulunduğu konum:

Göreme yazımızın devamında bulunan Göreme Açık Hava Müzesi ve Göreme Panorama hakkında okumak için buraya tıklayınız…

 

5965total visits,17visits today

Bir Cevap Yazın