Kapadokya Blog 6/21: 1. Bölge – Göreme (Devamı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Kapadokya Blog 6/21: 1. Bölge – Göreme (Devamı)

 

Göreme Açık Hava Müzesi: Göreme-Ortahisar yolundan Ortahisar yönüne doğru biraz daha ilerlediğinizde Göreme’nin hatta tüm Kapadokya’nın en çok turist çeken ve 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren yerine geleceksiniz: Göreme Açık Hava Müzesi.

Kapadokya, Manastır Yaşamı ve Aziz Büyük Basil başlığında da yazdığımız gibi Kapadokya’daki manastır yaşamı günümüz Hristiyanlığını bile şekillendirmiş.  Göreme Açık Hava Müzesi, dinde bu reform hareketinin başlatıldığı ilk yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Sonra bu hareket Soğanlı, Ihlara ve Açıksaray’a da yayılmış. Dolayısıyla içeride manastır yaşamına ait çok sayıda mekân ve kilise göreceksiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi’ne girmeden önce girişin hemen 150 metre aşağısında Tokalı Kilise bulunuyor. Kapadokya’daki tarihi yerlerin neredeyse hiçbiri bildiğimiz anlamda tuğladan, betondan yapılar değil. Dolayısıyla bu tarihi yerleri bulabilmek için peribacalarına yoğunlaşmanız gerekiyor. Tokalı Kilise, yörenin en eski kaya kilisesi ve X. yüzyılın başlarına tarihleniyor (Müzekart geçerli). İçeride koyu mavi renkler hâkim ve fresklerde hem İsa’nın hem de Vaftizci Yahya’nın hayatlarından birçok sahnenin resmedildiği bir döngü bulunuyor. Fresklerde aynı zamanda ilk Hristiyan imparator olan Büyük Konstantin ve azizler de resmedilmiş. Bu kilisedeki fresklerin, Bizans sanatı için de oldukça önemli olduğu kabul ediliyor.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin girişinin 150 aşağısında bulunan Tokalı Kilise’nin içinden görüntüler.

Tokalı Kilise’yi gördükten sonra artık Göreme Açık Hava Müzesi’ne giriş yapabiliriz. Müzekart’ınız ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz, içeride bulunan Karanlık Kilise’de ise Müzekart geçerli değil, buraya giriş için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin haritası

Rahibeler Manastırı: Müzeye girer girmez solunuzda ilk göreceğiniz yedi katlı yapı Rahibeler Manastırı. Önceden kısmen de olsa manastırın içine giriş serbestmiş ama şu an sadece uzaktan bakabiliyorsunuz. Yapının içinde yemekhane, mutfak, birkaç oda, şapel ve kilise bulunuyormuş.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin girişi ve sağda yedi katlı Rahibeler Manastırı

Aziz Basil Şapeli: Girişte, Rahibeler Manastırı’nın karşısında bulunuyor. XI. yüzyılda inşa edilmiş ve içerisinde mezarlar bulunuyor. Bu mezarların ya şapelin donörüne ya yakınlarına ya da saygın din adamlarına ait olduğu düşünülüyor.

Aziz Basil Şapeli’nin çevresinden görüntüler. Bu yerlere geçiş serbest değil ama tüm peribacalarının oyulduğunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Aziz Basil Şapeli

Azize Barbara Şapeli & Elmalı Kilise: Aziz Basil Şapeli’nin yanındaki patikadan devam ettiğinizde büyükçe bir peribacasının içerisinde iki tane kilise ile karşılaşacaksınız. Bu peribacasının üst katında Azize Barbara Şapeli, alt katında Elmalı Kilise bulunuyor. Her iki kilise de XI. yüzyılda oyulmuş. Elmalı’da freskler, Azize Barbara’da ise geometrik motifler bulunuyor.

Üst kat Azize Barbara Şapeli, alt kat Elmalı Kilise.

Elmalı Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi’nin sonunda içinde dev bir kompleksin bulunduğu dev bir kaya kütlesi ile karşılaşıyorsunuz. Karşıdan baktığınızda bu kaya kütlesinde sağdan sola Yılanlı kilise (Aziz Onuphrius) Kilise, Pantokrator Kilisesi, Yemekhane, Malta Haçlı Kilise, Karanlık Kilise, Azize Katerine Şapeli ve Çarıklı Kilise bulunuyor.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin sonunda içinde dev bir kompleksin bulunduğu dev bir kaya kütlesi ile karşılaşıyorsunuz. Bu kaya kütlesinin tamamını kadraja sığdıramadık ama fotoğrafta sağdan sola şu yapılar görülüyor: Pantokrator Kilisesi, Yemekhane, Malta Haçlı Kilise, Karanlık Kilise, Azize Katerine Şapeli.

Yılanlı (Aziz Onuphrius) Kilise & Pantokrator Kilisesi:  Karşıdan baktığınızda dev kaya kütlesinin sağında bulunan Yılanlı Kilise, XI. yüzyılda inşa edilmiş. Kilise tamamlanmadan bırakılmış ve içerisinde Kapadokya’daki saygın azizler resmedilmiş. Pantokrator Kilisesi ise Yılanlı Kilise’ye göre daha yüksek bir tavana sahip ama içinde fresk bulunmuyor.

Yılanlı (Aziz Onuphrius) Kilise

Yemekhane & Malta Haçlı Kilise: Bu bölümde sadece yemekhane değil, kiler ve mutfak da var. Bu üç mekan yanyana ve birbiriyle bağlantılı. Kilerde erzakları toplamak için oyuklar, yemekhanede 40-50 kişinin yemek yiyebileceği taştan sıra ve masa, masanın sağında üzüm ezmek için şırahane bulunuyor.

Yemekhane, kiler ve mutfak birbiriyle bağlantılı mekanlar. Yemekhanede 40-50 kişinin yemek yiyebileceği taştan sıra ve masa bulunuyor. Masanın yanında ise üzüm ezmek için kullanılan şırahane görülüyor.

Malta Haçlı Kilise

Karanlık Kilise: Karanlık Kilise’de Müzekart geçerli değil, ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Küçük bir kilise ama Kapadokya’da gördüğümüz en güzel freskler bu kilisede bulunuyordu. Fresklerin bu kadar canlı kalmasının sebebi, küçük bir pencereden çok az ışık almasıymış. Bu nedenle kiliseye “Karanlık” ismi verilmiş.

İçeride fotoğraf çekmek yasak. Görevliden blog sitemizden bahsedip flaşsız çekim yapmayı rica ettim ama kabul etmedi ve “İnternette kilisenin resimleri” var diyerek bizi başından savdı 😊 Bu arada tarihi mekanlarda içerisi karanlık bile olsa, içerideki eserlerin ışıktan zarar görmemesi için flaşsız çekim yaptığımızı belirtmek isteriz. Işığın eserlere ne kadar zarar verdiğini anlamanın en güzel yollarından biri de Karanlık Kilise’yi ziyaret etmek. Kilise, XI. yüzyıldan kalmış olsa bile sırf ışık çok zayıf olduğu için freskler harika bir şekilde neredeyse aynen duruyorlar.

Karanlık Kilise’nin dışı

Karanlık Kilise’nin içi (Kaynak: commons.wikimedia.org)

Azize Katerine Şapeli: Kilise, XI. oyulmuş ve içinde mezarlar bulunuyor. Aziz Katerine Şapeli ve içindeki mezarlardan biri

Çarıklı Kilise: Kiliseye “Çarıklı” denmesinin sebebi, içeride bulunan “İsa’nın Göğe Yükselişi” sahnesinin altında bulunan iki derin ayak iziymiş. Kilise, XI. yüzyılın sonlarına tarihleniyor ve alt katında yemekhanesi bulunuyor.

Çarıklı Kilise

Dev kaya kütlesi kompleksinin görüntüleri

Dev kaya kütlesi kompleksinden Göreme Açık Hava Müzesi’nin görüntüsü

Göreme Açık Hava Müzesi’nden 1.2 kilometre Ortahisar yönüne doğru ilerlerseniz sağda Aynalı (Fırkatan) Kilisesi bulunuyor. Vaktiniz varsa göz atmanızı tavsiye ederiz. Biz bu kiliseyi gezmeye bir türlü fırsat bulamadık ama kilisede çok sayıda gizli geçitlerin ve tünellerin bulunduğunu okuduk.

 

Göreme Panorama: Aydın Kırağı / Aşıklar Tepesi haricinde Göreme’de gitmeniz gereken bir seyir terası daha var, o da Göreme Panorama olarak isimlendirilen alan. Buraya “Salkım Tepesi” de deniliyor. İnternette Kapadokya ile ilgili gezilecek yerleri araştırdığınızda karşınıza sürekli “O Ağacın Altı” diye bir yer çıkıyor. Aslında burası, Göreme Panorama’da bulunan çok sayıdaki mekândan sadece biri. Bu seyir tepesinde birçok kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanı bulunuyor ve ulaşmak için Göreme’den Uçhisar yönüne iki kilometre gitmeniz gerekiyor.

Avcılar Vadisi’nin yanında bulunan bu seyir terasının manzarası şahane. Avcılar’ın Göreme’nin eski ismi olduğunu hatırlatalım. Ama siz terastan Uçhisar-Erciyes Dağı-Avanos arasındaki çok geniş br alanı aslında izleyebiliyorsunuz. Seyir terası diyoruz ama insan eliyle yapılmış bir teras değil. Oldukça büyük bir alanı kaplayan ve doğanın şekillendirdiği bir terastan bahsediyoruz.

Göreme Panorama’daki seyir terası doğa tarafından şekillendirmiş ve şahane bir manzarası bulunuyor: Avcılar Vadisi, Göreme, Çavuşin, Erciyes Dağı

Göreme Panorama’dan Avcılar Vadisi’nin panoramik görüntüsü

Göreme Panorama’dan Göreme ve arkada Erciyes Dağı

Göreme Panorama’da insanların nazarlı, incikli boncuklu ağaçlarla fotoğraf çekilmesi gelenek haline gelmiş. Biz de bu geleneği devam ettirelim dedik 😊

Göreme Panorama’dan Erciyes Dağı

Avcılar Vadisi’nde çok sayıda ilginç peribacası bulunuyor ve bunların çoğu insanlar tarafından oyulmuş durumda.

Göreme Panorama’dan Uçhisar yönü

Yazımızın devamı olan “Uçhisar” için buraya tıklayınız…

11926total visits,11visits today

Bir Cevap Yazın