Kapadokya Blog 7/21: 1. Bölge – Uçhisar

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız olan “Göreme” için buraya tıklayınız.

Kapadokya Blog 7/21: 1. Bölge – Uçhisar

2. Uçhisar

 

Uçhisar’da görülecek yerler haritası

Göreme’ye beş kilometre uzaklıkta bulunan Uçhisar, Kapadokya’nın en yüksekte bulunan yerleşim yeri. Bu nedenle belde, çok sayıda butik otele ev sahipliği yapıyor. Tabii butik otel demek aynı zamanda fiyatların yükselmesi de demek ama belli de olmaz, belki de bütçenize uygun bir yer de bulabilirsiniz. Biz özellikle Uçhisar’da kalmak istedik çünkü Göreme’nin popülerliğinden biraz daha uzakta ama aynı zamanda Kapadokya’nın merkezi bir konumunda bulunuyor.

Uçhisar Kalesi’nden Uçhisar’ın görüntüsü

Uçhisar’ın uzaktan görünümü. Uçhisar Kalesi, beldenin en çok dikkat çeken yapısı.

Uçhisar, yüksek bir konumda bulunduğundan manzarası oldukça güzel. Okuduğumuz yazılarda günbatımında peribacalarının renk değiştirdiği yazıyordu. Kapadokya’da bulunduğumuz neredeyse her gün bu renk değişimlerini görebilmek için bir seyir noktasına tırmandık ama peribacalarında hiç renk değişimi göremedik. Son günümüzde günbatımında Uçhisar’daydık ama bu sefer amacımız peribacalarını izlemek değildi. Birden peribacalarının renklerinin değişmeye başladığını gördük ama biz fotoğraf makinesini çıkartana kadar renkler istediğimiz canlılığını kaybetti. Fotoğrafta renklerin biraz solmuş halini görebiliyorsunuz 😊 Ayrıca altta yüksekçe bir peribacası daha görülüyor. Altı peribacasından oluşan ve sekiz katlı olan bu yapı, yerel halk tarafından Tiraz Kalesi olarak isimlendiriliyor.

 

Uçhisar’ın tartışmasız en çok ilgi çeken yeri Uçhisar Kalesi. Kale deyince aklınıza surlardan oluşan, içinde süslü mobilyaların, portrelerin, heykellerin olduğu mimari bir yapı gelmesin. Burası iki dev peribacasından oluşan düzensiz şekilli bir yapı. İnsanlar bu dev peribacalarını oymuşlar ve içlerinde odalar, tüneller, koridorlar, mezarlıklar ve kiliseler kazmışlar. Hatta 1950’li yıllara kadar buranın içinde insanlar yaşamlarını sürdürüyorlarmış!

Uçhisar Kalesi. Kale deyince aklınıza klasik bir kale görüntüsü gelmesin, burası iki dev peribacasından oluşan bir yapı.

 

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’ya gelinmişken mutlaka tırmanılması gereken bir yer çünkü Kapadokya sınırları içinde buradan daha yüksek bir noktadan manzara izleyemezsiniz. Basamaklar çok yorucu olmadığından tırmanılması zor olan bir yer değil. Kaleye girdikten sonra önce içinden geçiyorsunuz, burada birkaç tane oda görüyorsunuz ama bu odalardan peribacalarının iç kısımlarına çökmeler nedeniyle gidilemiyor. Sonra basamaklar kalenin dışına çıkıyor ve yavaş yavaş yukarıya tırmanıyorsunuz. Yükseklik korkusu olanlar basamakları tırmanırken biraz endişelenebilir ama tepedeki manzara o kadar güzel ki buna değeceğine emin olun. Kalenin Uçhisar’a bakan tarafı elli metre yüksekliğinde ama Kapadokya yönüne bakan kısmında bir uçurum var ve yükseklik yüz metreye ulaşıyor.

Uçhisar Kalesi’nin içinden görüntüler

 

Tepeye vardığınızda neredeyse yirmi kilometre çapında herşey ayaklarınızın altında, hatta hava açıksa Erciyes Dağı ve Hasandağ’ı bile izleyebiliyorsunuz. Kalenin kapanış saati de her gün değişiyor ve günbatımına göre ayarlanıyor, bu nedenle insanlar güneş batmadan önce kalenin zirvesine akın edip bu doyumsuz manzaranın tadını çıkartıyorlar. Kalenin zirvesinde ise birkaç ufak oyuk alan göreceksiniz, bunlarda bir zamanlar mezarlıklar bulunuyormuş ama yağmalandıkları için geriye oyuklardan başka birşey kalmamış. Şu an bu oyuklar, günbatımında ani soğuyan havadan ve rüzgardan korunmak isteyen ama manzarayı da inatla izlemek isteyenlerin sığınak noktaları haline gelmiş 😊

Uçhisar Kalesi’nin zirvesinden manzara. Bu fotoğafta Çavuşin, Çavuşin Vadileri, Göreme, Ürgüp görülüyor. Erciyes Dağı da izleniyor ama hava biraz puslu olduğundan fotoğrafa biraz daha dikkatli bakmanız gerekiyor.

Uçhisar Kalesi’nin zirvesinden Uçhisar ve Güvercinlik Vadisi

 

Uçhisar’ın merkezi de kalenin çevresinde bulunuyor. Buradaki harabe halindeki evler restoranlara, butik otellere, dükkanlara dönüştürülüyor. Ufak bir merkezi var ama Arnavut kaldırımlı sokaklardan, taş binalardan oluşan güzel bir mahalle oluşturulmuş.

Uçhisar Kalesi’nin sırtlarında birçok peribacası bulunuyor. Bu sırttan aşağıya doğru 400 metre yürüyerek Göreme-Uçhisar ana caddesindeki hediyelik eşya dükkanlarının sıralandığı alana gelebilirsiniz. Bu dükkanların Uçhisar’a karayoluyla uzaklığı ise iki kilometre. Ama mümkünse bu sırtları yürüyün ve peribacalarını keşfedin. Sadece aşağıya inerken zemine dikkat edin, tüm Kapadokya coğrafyasında olduğu gibi burada da tüften oluşan zemin biraz kaygan.

Uçhisar Kalesi’nden kale sırtlarındaki peribacalarının ve hediyelik eşya dükkanlarının sıralandığı alanın görüntüsü.

Uçhisar Kalesi’nin sırtlarında çektiğimiz fotoğraflar

 

Uçhisar’da kaldığımız yer ise Hermes Cave Hotel’di (Haritada burayı “Otel” olarak işaretledik). Uçhisar Kalesi’nin tam karşısında bulunan bu otelin konumu şahaneydi. Bol yıldızlı bir otel değil ama gönlümüzde bol yıldıza sahip oldu çünkü konumu ve manzarası haricinde otel personeli çok ilgili ve güleryüzlüydü.

Hermes Cave Otel ve çevresinden görüntüler. Bu otelde konaklamıyorsanız, sırf manzarası için çevresindeki kafelere gelmenizi tavsiye ederiz.

Uçhisar Kalesi günbatımı için ideal bir nokta ama balon seyri için değil. Çünkü balonların hareket etmeye başladığı sabah saatlerinde kale kapalı oluyor. Onun yerine kalenin çevresindeki alanlardan balonları izleyebilirsiniz. Her ne kadar balonlar Uçhisar’a göre biraz uzaktan hareket etseler de oluşan manzara muhteşem.

 

Uçhisar’dan balonları izlemek

Uçhisar’dan balonları izlerken çektiğimiz video:

Yazımızın devamı olan “Göreme-Uçhisar Vadileri” için buraya tıklayınız…

9247total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın