Kapadokya Blog 8/21: 1. Bölge – Göreme-Uçhisar Vadileri

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

 

Önceki yazımız olan “Uçhisar” için buraya tıklayınız.

Kapadokya Blog 8/21: 1. Bölge – Göreme-Uçhisar Vadileri

3. Göreme-Uçhisar Vadileri

Göreme-Uçhisar vadilerinin uydu görünümleri. Vadiler, uydu görüntülerinde damar gibi ince çizgilerin içinde ve çevresinde yer alıyor. Haritanın üzerindeki işaretlerin anlamını öğrenmek için yazımızın devamını okuyunuz.

 

Önemli Not: Vadileri gezmeden Kapadokya’yı gezmiş sayılmazsınız!

 

Aslında vadiler bu şekilde sınıflandırılmıyor ama okuduğumuz kaynaklarda Kapadokya yöresindeki vadiler o kadar dağınık anlatılmışlardı ki en sonunda biz bu vadileri organize bir şekilde sınıflandırma ihtiyacı duyduk.

Kapadokya’nın çekirdeğinde bulunan alanda en çok bilinen vadileri iki gruba ayırdık: Göreme-Uçhisar Vadileri ve Çavuşin Vadileri. Geniş anlamda Kapadokya bölgesini incelediğinizde (Beş ilimize dağılan büyük bölgeden bahsediyoruz), başka birçok vadi de var ama onların bulunduğu yerler bu alanın dışında kalıyor ve sonraki bölümlerde bu vadilerin yerlerinden de bahsedeceğiz.

Şimdi haritamızı inceleyelim çünkü ilk bakışta birkaç okun bulunduğu anlamsız bir haritaymış gibi görülüyor. Turuncu renkli yazılar yerleşim yerlerini, açık mavi renkli yazılar ise vadilerin bulunduğu yerleri gösteriyor. Oklar ise vadilerin giriş-çıkış yerlerini işaretliyor, şimdi bu okların anlamını açıklayalım:

Göreme’den Bağlıdere hariç diğer tüm vadilere direkt geçiş sağlayabiliyorsunuz. Göreme yazımızı okuduysanız Tourist Hotel’in konumundan bahsetmiştik. Otelin bu konumu önemli çünkü bu noktadan kuzey yönünde Kılıçlar Vadisi’ne, güney yönünden ise Görkündere ve Zemi vadilerine giriş noktaları bulunuyor. Görkündere ve Zemi vadilerinin giriş yerleri aynı yerden bulunuyor ki bu giriş yerini Göreme’nin doğusunda bulunan okla işaretledik (Tourist Hotel’in yanındaki patika girişi). Uçhisar-Ortahisar anayolu üzerinde bulunan ok ise Zemi vadisinin diğer giriş noktasını işaretliyor.

Göreme’nin batısında bulunan ok, Avcılar ve Güvercinlik vadilerinin giriş yerini gösteriyor. Güvercinlik vadisinin diğer yöndeki  girişi de Uçhisar’ın doğusunda belirttiğimiz ok yönünde bulunuyor.

Uçhisar-Göreme arasında bulunan yıldızdan hem Güvercinlik hem de Bağlıdere vadilerine giriş yapabiliyorsunuz. Bağlıdere’nin diğer yöndeki girişi ise Göreme-Uçhisar anayolundan sapan Nevşehir yolu üzerinde bulunuyor. Bu yola yakın bulunan yıldızdan da Bağlıdere’yi panoramik olarak izleyebiliyorsunuz.

Kafanız biraz karıştı dimi 😊 Hiç karışmasın, herşey aslında basit ve sade. Vadileri tek tek anlatırken daha iyi anlayacaksınız.

 

Kılıçlar Vadisi

Kılıçlar’a ulaşmak kolay çünkü Göreme’nin doğusunda bulunan düzlük alanın arkasında bulunuyor ve neredeyse her yerden bu vadiye giriş yapabiliyorsunuz. Bu vadi, ATV, Jeep Safari ve at turlarının merkezinde bulunuyor. Dolayısıyla bu vadide yürüyüş yapmayı çok tavsiye etmiyoruz çünkü sürekli yanımızdan geçenlerden dolayı toz yutabilirsiniz. Biz de bu etkinliklere katılmadığımız için Kılıçlar Vadisi’nde gezinmedik.

Okuduğumuz kaynaklara göre vadide iki tane kilise bulunuyormuş. Biri Tokalı Kilise’nin arkasındaki sırtta, 250 metre uzağındaki Meryem Ana (Kılıçlar Kuşluk) Kilisesi (XI. yüzyıl), diğeri Kılıçlar Kilisesi (IX. yüzyıl).

Kılıçlar Vadisi’nin uzaktan görüntüsünü Göreme yazımızda paylaştık ve buraya tıklayarak o sayfaya ulaşabilirsiniz.

 

Kılıçlar Vadisi yürüyüş rotası önerileri:

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/kiliclar-vadisi-kiliclar-valley-cappadocia-kapadokya-turkey-9492202

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/trekinturkey-cappadocia-kapadokya-kiliclar-vadisi-hiking-29-3-2016-12748040

 

Görkündere ve Zemi Vadileri

Göreme’den Göreme Açık Hava Müzesi yönüne giderken karşılaşacağınız Tourist Hotel’in yanında bir patika bulunuyor. Bu patikadan hem Görkündere hem de Zemi vadilerine giriş yapabiliyorsunuz (Haritada bu girişi, Göreme’nin doğusunda bulunan okla işaretledik). Vadilere araç girişinin yasak olması nedeniyle patika girişine aracınızı park etmeniz gerekiyor.

Görkündere Vadisi, Kapadokya’nın en kısa vadilerinden biri ve Zemi vadisiyle birleşiyor.  Zemi vadisi ise tam aksine Kapadokya’nın en uzun vadilerinden biri (5600 metre).

Yalnız vadi isimleri hakkında yerel halkta bir isimlendirme karmaşası var. Yerel halk, hem Görkündere hem de Bağlıdere vadilerini “Aşk Vadisi” olarak isimlendiriyor. Resmi olarak böyle bir vadi ismi yok ama yabancılar Bağlıdere Vadisi’ne “Aşk vadisi” anlamındaki “Love Valley” ismini takmışlar. Her iki vadiye de “aşk” adının takılmasının nedeni ise bu iki yerdeki peribacalarının şekilleri 😊 Nasıl Efes Antik Kenti’ndeki genelevin ismi yumuşatılarak “Aşk Evi”ne dönüştüyse, yerel halk arasındaki vadi isimleri de “Aşk vadisi” olarak yumuşatılmış 😊 Dolayısıyla tabelalarda “Aşk vadisi” diye bir yer aramayın, öyle bir yer yok.

Görkündere Vadisi’nin kısa bir rota olması nedeniyle burada yürüyüş yaptık ama Zemi Vadisi’ne diğer vadileri yürümekten ve görülecek yerleri gezmekten ne enerjimiz ne de vaktimiz kaldı. Yine de Zemi Vadisi’nin girişindeki El Nazar Kilisesi’ni ziyaret etme fırsatı bulabildik (Göreme haritasında El Nazar Kilisesi’nin yerini işaretledik)

Görkündere Vadisi’ne Göreme tarafından giriş yaptıktan sonra istediğiniz kadar ilerleyip geri dönebilirsiniz ya da biraz daha ilerleyip Zemi Vadisi’ne çıkabilirsiniz.

Zemi Vadisi’ni ise yürümek istiyorsanız, rota önerilerine göre Uçhisar-Ortahisar anayolu üzerinden giriş yapmak daha mantıklı (Haritada bu girişi, en altta bulunan okla işaretledik). Böylece Göreme yönünde daha çok yokuş aşağı inebilirsiniz. Tabii yanınıza bol miktarda su almayı ve şapka takmayı ihmal etmeyin.

Aşağıdaki haritalara tıklarsanız vadilerin giriş noktalarına ulaşabilirsiniz:

Görkündere-Zemi vadilerinin Göreme yönündeki giriş noktası:

Zemi Vadisi’nin Uçhisar-Ortahisar anayolu üzerindeki giriş noktası:

 

Aydın Kırağı / Aşıklar Tepesi’nden Görkündere Vadisi’nin görünümü

Görkündere Vadisi

Her yerde olduğu gibi Görkündere’de de yok olmak üzere olan peribacaları var.

Görkündere Vadisi’nde çok sayıda at çiftliği bulunuyor.

Zemi Vadisi

Zemi Vadisi’nde bulunan El Nazar Kilisesi (X. yüzyıl). Kilisenin içini görmek istiyorsanız kapıda bulunan görevliye Müzekart’ınızı göstermeniz yeterli, boşuna para vermeyin.

 

Kendi yürüyüş rotamız:

tr.wikiloc.com/outdoor-rotalari/kapadokya-gorkundere-vadisi-24722847

 

Görkündere Vadisi için yürüyüş rotası önerileri:

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/gorkundere-vadisi-goreme-5458404

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/gorkundere-16846203

 

Zemi Vadisi için yürüyüş rotası önerileri:

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/zemi-vadisi-zemi-valley-4797844

tr.wikiloc.com/yuruyus-rotalari/zemi-vadisi-9508189

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/zemi-vadisi-13120345

 

Avcılar Vadisi

Avcılar Vadisi’nde yürümedik ama Göreme Panorama’dan vadinin şahane manzarasını izledik. Göreme merkezden yürüyerek bu vadiye de rahatlıkla ulaşabilirsiniz (Haritada, vadi girişini Göreme’nin batısındaki okla işaretledik).

 

Avcılar Vadisi için yürüyüş rotası önerisi:

tr.wikiloc.com/yuruyus-rotalari/avcilar-vadisi-9725331

 

Devam etmeden önce ufak bir not: Güvercinlik ve Bağlıdere vadilerini anlatmaya başlamadan önce haritada Uçhisar-Göreme arasında bulunan mavi yıldızın konumundan bahsetmek istiyoruz. Burada Özler Centre Artısanal (Daha çok turistlere hitap eden bu yerde takılar, hediyelik eşyalar, mücevherler satılıyor ama fiyatlar uçuk) isimli bir yer bulunuyor. Uçhisar’a iki kilometre, Göreme’ye üç kilometre uzaklıkta bulunan bu yerin yanından Bağlıdere Vadisi’ne, karşısından ise Güvercinlik Vadisi’ne giriş yapabiliyorsunuz. Her iki vadi girişinin bulunduğu bu konumu aşağıdaki haritada işaretledik.

 

Güvercinlik Vadisi

Yüzyıllar önce insanlar Kapadokya’da tarım yapabilmek için verimsiz olan topraklarını güvercin gübresi ile verimli hale getirmişler. Bu amaçla kayalara güvercinlerin yaşaması için güvercinlikler oymuşlar. Vadinin ismi de bu güvercinliklerden geliyor.

Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’nın en popüler yürüyüş rotalarından biri. Günümüzde vadide pek güvercinlik kalmamış olsa da burada bulunan peribacalarının ilginç şekilleri insanları hâlâ cezbediyor. Şirinler’in evlerini anımsatan bu peribacalarında sanki her an bir şirin fırlayacakmış gibi göründü bize, bu nedenle kendi aramızda buraya “Şirinler Vadisi” demeye karar verdik 😊

Güvercinlik Vadisi’ne kendi aramızda “Şirinler Vadisi” adını koyduk 😊

 

Güvercinlik Vadisi, Uçhisar’la Göreme arasında bulunuyor ve dört tane giriş noktası var:

  • Uçhisar’da bulunan Kocabağ Şarapçılık’ın bulunduğu yerden (Bu noktadan vadinin manzarasının izlenebildiğini paylaşmıştık ve haritadaki yerini Uçhisar’ın yanındaki okla işaretledik..),
  • Uçhisar Kalesi’nin yakınlarından,
  • Özler Centre Artısanal’ın karşısından (Haritada, ortada bulunan yıldızın yanındaki ok),
  • Göreme merkezden (Haritada Göreme’nin batısındaki ok).

 

Güvercinlik Vadisi’nin uzunluğu 4100 metre. Vadinin tamamını yürümek isterseniz Uçhisar’dan başlamanızı önereceğiz. Böylece çıkıştan çok, iniş yapacağınız için daha az yorulmuş olursunuz. Mesafeyi biraz kısaltmak istiyorsanız Uçhisar Kalesi’nin yakınlarından da vadiye inen bir patika var. Ama bizim gibi hem vaktiniz hem de enerjiniz azsa Özler Centre Artısanal’dan Göreme’ye kısa vadi turu da yapabilirsiniz. Kısa turda Özler Centre’a sırtınızı verin ve karşınızda bulunan sokağı takip edin. Sokağın sonunda sizi vadiye yönlendiren bir tabela ve güvercin biblolarının bulunduğu bir giriş göreceksiniz.

Vadi çok güzeldi ancak hem giriş hem de çıkış kısmında Uçhisar ve Göreme’yle biraz fazla içiçe olduğuna şahit olduk. İleride bu iki yerleşim yeri de büyürse vadi tehlikeye girebilir diye düşünüyoruz.

Okuduğumuz bir yazıda vadide bir şelale bulunduğu yazıyordu ama biz bulamadık (Gizli bir köşede olabilme ihtimali yüksek). Başka bir yazıda vadide içme suyu yok diyordu. Evet, tüm vadilerde yanınızda su götürmenizde fayda var ama vadi boyunca iki tane kafe ile karşılaştık. Yine başka bir yazıda vadiyi bisikletle gezebileceğiniz yazıyordu, buna inanmayın işte, bisikleti unutun tabanvaydan başka bir gezi şekli yok burada 😊

Güvercinlik Vadisi’nden görüntüler

 

Güvercinlik Vadisi için yürüyüş rotası önerileri:

Kendi rotamız: tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/kapadokya-guvercinlik-vadisi-kisa-tur-24722772

Kısa Tur: tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/guvercinlik-vadisi-kisa-9544034

Uzun Tur: tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/guvercinlik-vadisi-peagon-valley-4811956

 

Bağlıdere Vadisi

Bağlıdere Vadisi de Kapadokya’nın popüler yürüyüş rotalarından biri. Görkündere gibi buraya da “Aşk Vadisi” deniliyor, hatta vadinin “aşk” adının düşman iki köyden birbirine aşık olan bir çiftin hikayesinden geldiği iddia edilse de biz inanmıyoruz ve yerel halktan “aşk” isminin vadideki peribacalarının şekillerinden kaynaklandığını öğreniyoruz. Tabii isim yumuşatılmış olarak kullanılıyor 😊 Yabancılar da buraya “Love Valley” diyorlar ama resmiyette sadece “Bağlıdere” ismi var. Hatta bazı tabelalarda “Bağıldere” de yazıyor. Artık “Bağıldere” mi daha doğru “Bağlıdere” mi bunu bilemiyoruz ama vadinin isminin “Aşk” olmadığı kesin.

Bağlıdere Vadisi, gerçekten de Görkündere Vadisi’ni anımsatıyor ama daha geniş bir alandaki versiyonu gibi. Ayrıca Görkündere’de at çiftlikleri gibi medeniyetten ufak parçalar görürken, Bağıldere’de medeniyetten neredeyse hiç eser yok. Bu nedenle yanınıza su almayı ihmal etmeyin.

Toplam uzunluğu 4900 metre olan vadinin iki tane giriş noktası bulunuyor:

  • Özler Centre Artısanal’ın yanından (Haritada bu girişi, ortadaki yıldızın yanındaki okla gösterdik),
  • Göreme-Çavuşin anayolundan ayrılan Nevşehir yoluna saptığınızda 200 metre sonra (Haritada bu girişi, üstteki yıldızın yanındaki okla gösterdik).

Daha çok yokuş aşağı inmek istiyorsanız, rotanıza Özler Centre Artısanal’dan başlamanız sizin için daha az yorucu olacaktır. Burada da peribacalarına oyulmuş çok sayıda oda göreceksiniz ama hiçbirinle ilgili tarihi bir bilgi mevcut değil.

Bağledere/Aşk Vadisi’nden görüntüler

Bağıldere Vadisi yazımız bitmedi. Bir de vadinin seyir tepesi var. Burayı da haritada üstteki yıldızla işaretledik. Buraya ulaşmak için Bağıldere Vadisi’nin girişinden Nevşehir yönüne 1.3 kilometre ilerleyip yukarı doğru tırmanan toprak yola girmeniz gerekiyor. Yol oldukça kötü ama biraz sabredin çünkü bu toprak yola girdikten yaklaşık bir kilometre sonra vadiyi panoramik olarak izleyebileceğiniz bir alana geleceksiniz. Şu an burada “Ağa Dayının Yeri” diye bir mekan bulunuyor. Ama ileride adının değişme ihtimaline karşı konumunu da paylaşıyoruz:

Seyir yerinden Bağlıdere Vadisi

 

Bağlıdere Vadisi için yürüyüş rotası önerisi:

tr.wikiloc.com/yuruyus-rotalari/baglidere-ask-vadisi-9046070

Bağlıdere Vadisi’nde kendi rotamız:

tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/kapadokya-baglidere-ask-vadisi-24723077

 

Yazımızın devamı olan “Ortahisar-Ürgüp-Çavuşin” için buraya tıklayınız…

 

 

10991total visits,13visits today

Bir Cevap Yazın