Karadeniz Blog 6/6: Rize ve Çevresi (Devamı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Rize il merkezinin doğusundaki görülecek yerlerin listesi (Kaçkar Dağları Milli Parkı ve çevresi):

Şehrin bu bölgesi Kaçkar Dağları Milli Parkı ve çevresindeki yaylalardan oluşuyor. Ormanlar ve doğa bu bölgede herşeyiyle muazzam. Biz size belli başlı yayla isimlerini vermiş olsak da fazlası mevcut.

 • Ağaran Şelalesi, Çayeli
 • Gito Yaylası, Çamlıhemşin
 • Palovit Şelalesi, Çamlıhemşin
 • Pokut Yaylası, Çamlıhemşin
 • Çat Yaylası, Çamlıhemşin
 • Elevit Yaylası, Çamlıhemşin
 • Hazindak Yaylası, Çamlıhemşin
 • Avusor Yaylası, Çamlıhemşin
 • Palakçur Yaylası, Çamlıhemşin
 • Samistal Yaylası, Çamlıhemşin
 • Kavrun Yaylası, Çamlıhemşin
 • Şenyuva Köprüsü, Çamlıhemşin
 • Ayder Yaylası, , Çamlıhemşin
 • Zilkale, Çamlıhemşin
 • Fırtına Deresi

Ayder Yaylası

Ardeşen’den Çamlıhemşin’e giderken yolun kenarında Fırtına Deresi manzarası ile seyahat ediyorsunuz. Çamlıhemşin’de ise hem yol hem de dere ikiye ayrılıyor: Güneybatı yönünde Fırtına Deresi’nin devamı ve Zilkale, güneydoğu yönünde ise Fırtına Deresi’ni besleyen Kavran Deresi ve Ayder Yaylası bulunuyor.

Fırtına Deresi’nden görüntüler

 

Ayder yoluna saptıktan altı kilometre sonra XVIII. yüzyılda inşa edilmiş olan Kale (Hala) Köprüsü sizi karşılıyor.

Kavran Dere üzerindeki tarihi Kale (Hala) Köprüsü

 

Ayder Yaylası’na varmak için ise köprüden on iki kilometre daha ileri gitmeniz gerekiyor. Ayder, Ermenice kökenli bir kelimeymiş ve “tarlalar” demekmiş. Tarlanın hiç bulunmadığı Ayder‘e neden böyle bir isim verilmiş bilmiyoruz ama 1350 rakımlı bu yaylada doğa şahane.

Karadeniz’in simgelerinden biri haline gelmiş olan Ayder Yaylası, bir vadinin yan tarafına kurulmuş. Aşağıda akan Kavran Deresi’nin, karşınızda ise Gelin Tülü Şelalesi’nin sesini duyuyorsunuz. Yayla ve çevresi ise gür ladin ve kayın ormanları ile kaplı. Her yer alabildiğine yeşil ve bu yeşillik insanı hipnotize ediyor.

Ayder’de aynı zamanda kaplıcalar da bulunuyor. Birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen bu kaplıcalar, Osmanlı döneminden beri birçok insanın şifa bulmak için uğradığı bir yer. Anlayacağınız Tanrı burayı özene bezene yaratmış. Sadece Ayder’in adındaki tarlalar eksik o kadar 😊

Yöre halkı turizmle geçimini sağlıyor. Her yer restoranlar, konaklama tesisleri ve hediyelik eşya dükkanları ile dolu. Biz de bu büyülü ortamın havasını daha iyi soluyabilmek için Gelin Tülü Şelalesi manzaralı bir yer seçtik ve yemek siparişlerimizi verdik. Yörenin yemekleriyle de meşhur olduğunu hatırlatalım (Garsonların çok üstüne gitmeyin, hemen sinirleniyorlar😊 ). Sipariş ettiğimiz balık güveçte tereyağında pişmişti, mıhlama şahaneydi ve laz böreği inanılmaz lezzetliydi. Ayder’de yediğimiz yemeklerin tatları damaklarımıza yapıştı diyebiliriz. Trabzon’da da laz böreği denemiştik ama Ayder’de yediğimizle yarışamazdı bile.

Karadeniz’e gelmişken Ayder’e uğramadan geri dönmeyin deriz. Ayder, bizim en favori noktalarımızdan biri oldu.

Ayder’in karşısındaki Gelin Tülü Şelalesi’nden görüntüler

 

Ayder Yaylası manzaraları

 

Zilkale

Çamlıhemşin’den güneybatı yönüne saptığınızda on üç kilometre sonra Zilkale’ye ulaşılıyor. Kale, 1130 metre yükseklikte ve Fırtına Deresi vadisindeki bir geçide hakim olacak şekilde konumlandırılmış. Yaklaşık yüz metre aşağıdan Fırtına Deresi’nin aktığı kale manzarası harika. İster istemez “İnsanlar neden buralara kadar tırmanıp kale inşa etme ihtiyacı duymuşlar” diye düşünmeden edemedik. Kalenin kimler tarafından hangi tarihte inşa edildiği kesin olarak bilinmese de XIV.-XV. yüzyıllarda Trabzon İmparatorluğu döneminde kurulduğu tahmin ediliyor. Günümüzde ise kalenin taştan yapılan dış duvarlarını görebiliyoruz, ahşap olan iç yapılar yüzyıllar içinde çürüyüp kaybolmuş.

 

Zilkale’nin dış görüntüsü

 

Zilkale, Fırtına Deresi vadisindeki bir geçide hakim olacak şekilde konumlandırılmış ve manzarası harika.

 

Zilkale’nin iç görüntüsü

 

Sınırlı olan süremizde Trabzon-Rize bölgesinde en fazla bu kadar yer gezebildik. Bir doğa harikası olan bu coğrafyada daha gezecek çok yer var. Özellikle trekking meraklısıysanız bu coğrafyada çıldırıcağınıza eminiz.

Bu gezdiklerimizin haricinde bir de günübirlik Batum’a geçtik. Gürcistan’ın Türkiye sınır kenti olan Batum da görülmeye değer yerler arasında ve Batum hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz…

 

10651total visits,13visits today

Bir Cevap Yazın