Kos Blog 2/5: Kos Şehri

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Kos Blog 2: Kos Şehri

Kos şehri haritası

Kos şehri, Kos adasının en büyük şehri. Kafa karışıklığına neden olmamak için “Kos” ve “Kos şehri” dediğimizde, ilkinde adanın kendisinden, ikincisinde ise adanın en büyük şehrinden bahsediyor olacağız.

Kos şehrine limandan giriş yaptığınızı varsayıyoruz. Feribot yolculuğu çok keyifli ve bol manzaralı. Arkada Bodrum yarımadasına el sallarken, Akyarlar’ın aslında Yunanistan’a ne kadar yakın olduğunu daha iyi algılıyorsunuz. Akyarlar, özellikle 2015 yılında Suriyeli mültecilerin Türkiye-Yunanistan arasındaki önemli kaçış noktalarından biriydi.

Pasaport kontrolünden geçtikten sonra bir süre limandan merkeze yürümeniz gerekecek ama çok değil. Çok güzel bir rota ve yolda inanılmaz güzellikte bir ağaç göreceksiniz. Dalları o kadar büyümüş ki dallardan bir tanesinin altına kırılmasın diye beton bir destek bile koymuşlar ve bu ulu ağacın dibinde “For All The Animals” (Bütün Hayvanlar İçin) yazan bir yardım kutusu ve bu kutuyu bekleyen bir sürü kedi göreceksiniz 😊

Not: Bu yazıyı, Temmuz 2017’de yaşadığımız 6.8 büyüklüğündeki depremden önce yazmıştık. Deprem merkezi Bodrum’dan 15 kilometre, Kos’tan 5 kilometre uzaklıkta Gökova Körfezi’nde bir noktadaydı. Bodrum, kayalık bir zeminde bulunduğu için ve en önemlisi üç kattan yüksek yapılaşmanın yasak olmasından dolayı çok fazla zarar görmedi. Ayrıca Bodrum’un açıklarında bulunan Karaada, depremin yarattığı tsunami etkisini büyük oranda kesti. Ancak, Kos şehir merkezi bir ovaya kurulduğu için, deprem merkezine çok daha yakın olduğu için ciddi zarar gördü.  Bu nedenle yazıyı ara ara kesip, depremin Kos’ta verdiği zararlanmaları da paylaştık ve depremle ilgili yazıları koyu renkle yazdık.

Depremden sonra Kos limanının görüntüsü. Aslında bu fotoğrafta çok anlaşılmasa da Kos’un en çok zarar gören yerlerinden biri liman oldu. Şu an limana sadece ülke içi seferleri yapan feribotlar tek bir noktadan yanaşabiliyor. Önümüzdeki yıllarda liman komple yıkılıp en baştan inşa edilecek.

Üstte, Kos şehri limanından Bodrum yarımadasının görünümü. Altta, limandan merkeze yürürken göreceğiniz ulu ağaç (Depremden sonra ağaç bir miktar öne doğru eğildi).

Limandan çıktığınızda zaten şehir merkezindesiniz. Kordon boyunca birçok kafe, restoran, bar göreceksiniz. Merkez, buradan başlayıp haritada Centrum olarak işaretlediğimiz arka sokaklara doğru uzanıyor. Bu dar ara sokaklarda da her türlü mekan var ve çok renkli.

Kos şehir merkezinin sahili

Kos şehrinin sahilinde gezerken dikkatinizi ilk çekecek sokaklardan biri

        

Kos sahili Eleftheria Meydanı’na bağlayan en işlek sokak.

Depremden sonra sahil bandı çok fazla zarar gördü ve şu an çoğu yeri erişime kapalı. Sahilden bandından görüntüleri paylaşıyoruz:

Depremden sonra Kos şehrinin sahil bandında meydana gelen zararlanmalar

 

Eleftheria (Özgürlük) Meydanı

Merkezdeki bütün ara sokaklar Eleftheria Meydanı’na çıkar. Bu meydanın merkezinde Defterdar Cami bulunuyor. Caminin çevresinde birçok kafe bulunuyor ve şehrin en hareketli bölgesi bu alan denilebilir. Eleftheria Meydanı’nda dikkatinizi çekecek diğer yapı, üzerinde ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ” (Dimotiki Agora) yazan belediye pazarı. Bu binada yöresel birçok ürün bulabilirsiniz. Meydandaki başka bir yapı ise Arkeoloji Müzesi ve bu bina, İtalyanların yönetimde bulunduğu dönem yapılmış.

Meydanın bir sokak arkasında Agia Paraskevi Kilisesi’ni göreceksiniz. Bütün Hristiyan Ortodoks kiliselerinde olduğu gibi, buranın da iç mimarisinde altın rengi bol miktarda kullanılmış.

Eleftheria Meydanı ve Defterdar Cami

Eleftheria Meydanı ve Dimotiki Agora (Belediye Pazarı)

Eleftheria Meydanı’nın çevresindeki sokaklar.

Agia Paraskevi Kilisesi’nin dış ve iç görünümü.

Eleftheria Meydanı’ndaki Kos Arkeoloji Müzesi

Kos Arkeoloji Müzesi’nden görüntüler

Kos Arkeoloji Müzesi’nden Kos ve Bodrum manzarası

Depremden sonra Eleftheria Meydanı’nın durumu:

Depremden sonrsa Defterdar Cami’nin karşısındaki tarihi bir kapı


Depremden sonra Defterdar Cami. Deprem esnasında minare yıkılıyor ve altındaki şadırvana çarptıktan sonra caminin altındaki kafede oturanların üzerine düşüyor. Bu noktada biri Türk biri İsveçli iki kişi hayatını kaybediyor. Hayatını kaybedenlerden birinin İzmir’deki diş hekimi meslektaşlarımızından birinin oğlu olduğu öğrendiğimizde çok üzüldük. Ailesine buradan başlığı ve sabır diliyoruz.   

Depremden sonra Agia Paraskevi Kilisesi’nin tüm duvarları eğilip büküldü ve kilise kullanılmaz hâle geldi.

 

Neratzia Kalesi

“Ortaçağ Kalesi” olarak da bilinen bu kalenin ismi “neraciya” diye okunur ve bizdeki anlamı “narenciye”dir 🙂 Antik çağlarda şehirlerin neredeyse tamamı surların içine alınırken, Ortaçağ’da sadece şehrin merkezi surlarla koruma altına alınırmış. Neratzia Kalesi, XIV. yüzyılda Malta Şövalyeleri tarafından, eski Bizans ve Antik Yunan surlarının üzerine inşa edilmiş. Bu nedenle kale içinde Bizans ve Antik Yunan’dan kalan parçalar da gözlemlenmekte.

Neratzia Kalesi

Neratzia Kalesi’nde iç içe iki tane kare şeklinde sur var ve kale, XX. yüzyıla kadar bir adaymış.  Kale, şehre (Platanou Meydanı’na) bir köprüyle bağlanırmış/bağlanıyor. Günümüzde bu köprü, Foinikes (Palmiye ağaçları) sokağının üstünden geçiyor ve burası Kos şehrinin en güzel sokaklarından biri.

Foinikes sokağı ve Neratzia Kalesi’ni Platanou Meydanı’na bağlayan köprü.

Neratzia Kalesi’nden Kos şehri çok güzel görünüyor. Birkaç panoramik fotoğraf almayı da ihmal etmeyin 😊

Neratzia Kalesi’nden Kos şehrinin manzarası

Neratzia Kalesi’nden doğu yönüne doğru ilerlerseniz güzel bir sahın bandı göreceksiniz. Hava güzelse bu sahilde yürümenizi ve çevre sokakları da keşfetmenizi öneririz.

Merkezin doğusundan görüntüler

Merkezin doğu sahilinden görüntüler. Arka planda Türkiye görünüyor.

Şehir merkezinin doğu kısmından depremden sonra görüntüler:

Depremden sonra adada binlerce bina zarar gördü ve binaların üzerine, hasarın derecesine göre kırmızı-sarı-yeşil çarpılar konuldu. Kırmızı çarpılar ağır hasarlı ve yıkılacak olan binaları, sarı çarpılar hasarlı ve ağır bakımdan geçecek binaları, yeşil çarpılar az hasarlı ve tamir edilecek binaları belirtiyor. Fotoğrafta görülen binanın giriş kısmında işaretlediğimiz yere dikkatlice bakarsanız sarı bir çarpıyı göreceksiniz.

Kos’ta ilginç şekilde depremden en çok hasar gören binalar ibadethaneler oldu.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

5452total visits,5visits today

Bir Cevap Yazın