Kos Blog 3/5: Kos Şehri (Devamı)

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Kos Blog 3: Kos Şehri (Devamı)

Kos şehri haritası

Not: Bu yazıyı, Temmuz 2017’de yaşadığımız 6.8 büyüklüğündeki depremden önce yazmıştık. Bu nedenle yazıyı ara ara kesip, depremin Kos’ta verdiği zararlanmaları da paylaştık ve depremle ilgili yazıları koyu renkle yazdık.

Platanou Meydanı

Platanou Meydanı, Kos şehrinin en turistik yerlerinden biri. Platanou, “çınar ağacı” demek. Meydana çınar ağacı denmesinin nedeni, burada bulunan “Hipokrat Ağacı”.

Hipokrat’ın heykeli (MÖ IV. yüzyıl). Heykel, Roma Odeon’unda bulunmuş ve Kos Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Hipokrat aslen Koslu ve MÖ 460 yılında doğmuştur. Ölüm zamanı ise biraz tartışmalı çünkü bir kaynak 80 yaşında, başka bir kaynak 108 yaşında öldü diyor.

Hipokrat’ın babası da doktormuş ve ona ilk tıp eğitimini kendisi vermiş. Peloponez Savaşı esnasında çıkan salgında birçok Atinalı’yı ölümden kurtarmış ve Hipokrat’ın ünü bu şekilde baya büyümüş.

Hipokrat, tarihte dinle sağlığı birbirinden ayıran, hastalıkları sınıflandıran, hastalıkların teşhis ve tanısını sistematik hale getiren ve sağlıkta etik değerleri tanımlayan ilk kişidir.

Hipokrat Andı, sağlıktaki etik değerleri açıklar ve günümüzde de etik kurallar açısından dünyadaki bütün sağlıkçılar bu And’a bağlıdır.

Algılanıldığının aksine Hipokrat, sağlık konusunda ilk kişi değildir. Hipokrat’tan yüzyıllar öncesinde de tıp bilgisi vardı ve insanlar tedavi ediliyordu. Hipokrat’ı bu birikimin bir ürünü olduğunu düşünebilirsiniz.

Hipokrat dönemin önemli kişileri tarafından eğitilmiş, sonra kendisi de eğitmen olunca, öğrencilerine “Hipokrat Ağacı”nın altında tıp eğitimi vermeye başlamış.

Platanou Meydanı’ndaki çınar ağacı aslında 500 yaşında ama orijinal ağacın torunudur 🙂 Bu ağacın tohumları ve dalları, başta ABD olmak üzere dünyadaki birçok üniversiteye yollanmış ve dünyanın her tarafında birçok “Yavru Hipokrat Ağaçları” oluşturulmuş 🙂

Anlayacağınız, sağlıkçılar bu meydana geldiğinde “medikal hacı” olmaktadırlar 🙂

Ağacın çevresinde Osmanlılardan kalma bir çeşme ve 1778 yılında antik şehrin parçalarından inşa edilmiş Gazi Hasan Paşa Camisi bulunuyor. Ayrıca meydanın çevresinde çok sayıda şık mekân da göreceksiniz.

Platanou Meydanı: Hipokrat Ağacı ve Gazi Hasan Paşa Camisi

Burası da Platanou Meydanı ve Neratzia Kalesi’nin arasında bulunan tarihi Osmanlı hamamlarından biri:

Osmanlı hamamı

Depremde maalesef bu bölge en çok zarar gören yerlerden biri oldu. İşte fotoğrafları:

Hipokrat Ağacı zarar gördü ve dalları eksildi.


Depremden sonra Gazi Hasan Paşa Cami ve altındaki şadırvan ciddi zarar gördü.

Depremden sonra Platanou Meydanı’nın çevresindeki binalar

Kos antik şehri

Kos şehri MÖ IV. yüzyılda kurulmuş. Dört kilometre çapında olan bu antik şehir, güçlü duvarlarla çevriliymiş ve şehir oldukça planlıymış. Izgara tarzı planlama (Birbirini kesen dik caddeler ve sokaklar) yapılmış olan bu antik kentte tapınaklar, gymnasium’lar (spor kompleksleri), kanalizasyon sistemleri, kamu binaları, odeon’lar (müzik ve şiir aktiviteleri yapılan tiyatrolar), hamamlar, pazar yerleri varmış. Şehir çok gelişmiş ve çok zenginleşmiş.

Antik Kos şehri, günümüzdeki sınırlarından daha geniş bir alana yayılmış ve günümüzdeki şehir, bu antik şehrin tam üstüne inşa edilmiş. Koslular da bu durumun farkındalar ve “Zararın neresinden dönersek kârdır” diyerek şehrin birçok yerini yerleşime kapatmışlar.

Kos şehri haritasında Centrum’un hemen batısındaki kırmızı kare yerler ve Hipokrat Ağacının güneyindeki Agora bölgesi, antik şehirden kalan kalıntılardır. Bu alanlar, açık hava müzeleridir ve giriş ücretleri yoktur. Özgürce aralarında dolanabilirsiniz.

Kos antik şehrinden kalan kalıntılar, şehrin birçok yerinde ara ara karşınıza çıkacak.

 

Roma Odeon’u ve Casa Romana (Rome Evi)

Odeon, MS II. yüzyılda Romalılar tarafından, şehrin aristokratik bir kesimine kurulmuş (Odeon, şarkı ve şiir etkinlikleri için kullanılan tiyatro anlamına gelmektedir). İtalyanların yönetimde olduğu dönem keşfedilmiş ve müzeye dönüştürülmüş. 30 metre çapında, 12 metre yüksekliğinde ve 750 kişilik bir yapıdır.

Roma Odeon’u

Casa Romana da Odeon’un yan sokağında bulunan bir Roma malikanesi. MS II. yüzyılda antik bir Yunan evinin harabelerinin üstüne tekrardan inşa edilmiş. Ancak depremlerden dolayı sürekli zarar görmüş ve terkedilmiş. 2400 m2 alan üzerine inşa edilen bu malikane, müzeye çevrilip çok güzel düzenlenmiş, görmenizi tavsiye ederiz.

Casa Romana’nın müze girişindeki maketi

Casa Romana’dan görüntüler

Casa Romana’dan panoramik bir görüntü alalım dedik, eline yüzüne bulaştırdık ve sütunlar yamuk çıktı ama olsun, avlularının biri hakkında bir fikir veriyor 😊

 

Kos şehri hakkında diğer bilgiler

Kos, ufak bir şehir. Şehri yürüyerek rahatlıkla turlayabilirsiniz. Kos şehrini sahilden bisikletle turlamak da mümkün. Limanın özellikle doğu kıyılarında yeterli sayıda bisiklet kiralayan firma var ve sahil bandı, uzun kilometreler boyunca bisiklet sürmeye müsait.

Kos’ta yemek yerken genelde işletmelerin el ayarı yok 😊 Onların bir porsiyonu, genelde bizim iki ya da üç porsiyon büyüklüğünde geliyor haberiniz olsun. Başta yemek fiyatları biraz yüksekmiş gibi gelse de, porsiyon büyüklüğünü görünce aslında Türkiye’den (Bodrum’dan demek daha doğru olur) daha az para ödediğinizi farkediyorsunuz.

Limanın batısındaki yolu takip ederseniz sıra sıra birkaç meşhur balık restoranı göreceksiniz. İki tanesini denedik, az önce bahsettiğimiz büyük porsiyon olayı buralarda yok (Eskiden varmış, evet). Bence ada şartlarına göre anlamsız derecede pahalı, bir daha Kos’ta bu balık restoranlarına oturmayı düşünmüyoruz (En azından şehir merkezinde). Onun yerine Türkiye’dekinin yarı fiyatına dondurulmuş balık alın, götürün evinizde pişirin.

Bütün Yunanlılar gibi Kosluların da çalışma saatleri ilginç. “Dünyaca bilinen kurumsal bir firma, kesin öğlen saatlerinde de çalışıyorlardır” demeyin çünkü bu dediğiniz Yunanlılara sökmez 😊 Kosluların da öğlen saatleri o kadar uzun ki arada yemek yiyorlar, uyuyorlar, denize giriyorlar…vs. Bunları yaptıktan sonra bir daha işe gelme zahmetinde bulunuyorlar 😊

Kosluların ilginç çalışma saatleri

Bu genel “çalışmak istemiyorum” hali, belediye otobüsü seferlerine de yansıyormuş. Bazen canları istemiyormuş, sefer düzenlenmiyormuş. Taksi de çok pahalı bir seçenek olduğu için biz de adayı gezmek için araba kiralama kararı verdik.

Yazının en başında ada sahilinin çoğunda yüzebildiğinizi yazmıştık (Bkz. Kos Blog 1: Kos Adası (İstanköy), Yunanistan). Limanın batı sahilini takip ederseniz Lambi kumsalına ulaşabilirsiniz (yaklaşık 1,5 kilometre). Limanın doğu sahilinde 300 metre ilerlerseniz yine denize girecek 800 metrelik bir sahil bandıyla karşılaşacaksınız (Marinaya kadar). Bu sahillerden bol bol Türkiye’ye el sallayabilirsiniz  😊

Üstte, Lambi kumsalı. Altta, limanın doğu sahili. Her iki fotoğrafta da arka planda Bodrum yarımadası görülüyor.

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

7542total visits,1visits today

Bir Cevap Yazın