Kos Blog 5/5: Kos Adası’nın Ortası ve Batısı

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Kos Blog 5: Kos Adası’nın Ortası ve Batısı

Bu bölümde 5., 6. ve 7. bölgeleri inceledik.

5. Bölge – Kos’un Kuzey Kıyıları: Lambi, Tingaki, Marmari, Mastichari

Kos şehrine Lambi 1,5 kilometre, Tingaki 11 kilometre, Marmari 15 kilometre, Mastichari 21 kilometre uzaklıkta. Dördünde de deniz çok güzel ve temiz. Kos’un kuzey kıyılarının ortak özelliği, buradaki denizin adanın güneyine göre daha rüzgarlı olmasıymış (Komşusu Bodrum yarımadasının kuzeyi için de aynı şey geçerli). Dolayısıyla yazın kavurucu sıcaklarını birazcık daha az hissediyorsunuz.

Kos şehrinden Mastichari’ye kadar bütün bu sahil bandı boyunca yüzebiliyorsunuz (Bu, 25 kilometre civarında bir sahil bandı demek) ve bu sahillerin çoğu mavi bayraklı.

Kos’un kuzey kıyıları: Lambi, Tingaki, Marmari, Mastichari

Tingaki’nin denizine bayıldık. Altın rengi kumlar, kristalimsi suyla bir akvaryum ortamı oluşturuyor. Tingaki denizinin biraz sığ olması bazı kişilerin hoşuna gitmeyebilir ama bizce muhteşem bir denizdi. Tam karşınızda da Pserimos Adası bulunuyor.

Tingaki kumsalı ayrıca inanılmaz derecede geniş ve bütün tesisler, kumsalın doğal olarak bittiği son sınırdan sonra başlıyor. Aynı bizim anlayışımız değil mi! Yunanlılar’ın bu anlayışı ise sadece Tingaki için geçerli değil, bütün sahillerinde aynı anlayışı izliyorlar.

Zia’dan manzara: Deniz kenarında Tingaki, yanıbaşında Alikes Gölü. Yakındaki ada Pserimos, uzaktaki ada Kalimnos.

Tingaki sahili ve karşıda Pserimos Adası

Tingaki’nin hemen yanıbaşında Alikes Gölü (Alikes, “tuzla” demek) var. Sezonluk bir göl, yani kışın doluyor, kışın kuruyormuş. Göl kuruyunca ortaya çıkan tuzlar işleniyormuş. Yaz sonu gittiğimiz için çok ilginç bir ortamla karşılaştık. Kurumuş gölün üstündeki tuzlara basmak, kurumuş deniz canlılarını gözlemlemek çok ilginçti.

Alikes (Tuzla) Gölü:  Kışın doluyor, yazın kuruyor.

Tingaki’nin 4 kilometre ilerisindeki Marmari’nin denizinin karakteri ise çok farklıydı. Su daha derin, daha dalgalı ve bol derecede yosun kıyıya vuruyor. Yosun ve dalga, suyu bulandırıyor ama deniz gene de tertemiz.

Marmari sahili

Mastichari, yeni bir yerleşim yeri. 1933 yılında çok büyük bir deprem olmuş ve evsiz kalan birçok Antimachia’lı, kıyıya inip burada yeni bir yerleşim kurmuşlar: Mastichari.

6. Bölge – Kos’un Ortası: Antimachia ve Kardamena Bölgesi

Antimachia ve Kardamena Bölgesi

Antimachia, Kos’un havalimanı olan “Hipokrat Havalimanı”na ev sahipliği yapan kasaba. Antimachia, adanın merkezi bir konumunda bulunuyor ve 4 kilometre güneydoğusunda Venedikliler’den kalma Antimachia Kalesi var.

 

Hippocrates Garden Cultural Centre (Hipokrat Bahçesi Kültür Merkezi)

Kos şehrine 28 kilometre, Antimachia’ya 8 kilometre uzaklıkta bulunan Hipokrat Bahçesi Kültür Merkezi, antik Yunan yerleşimini ilk taklit eden yer özelliğini barındırıyor.

Hipokrat Bahçesi, Kyparissos bölgesinde bulunuyor ve bu bölge, şifalı bitkileriyle meşhurmuş. Tıp ilminin atası kabul edilen Hipokrat, öğrenci adaylarına Kyparissos’ta bir tören düzenliyormuş ve bu tören sonrasında öğrenciliklerini başlatıyormuş.

Hipokrat Bahçesi’nin oluşturulmasındaki amaç, MÖ V. yüzyılda Hipokrat’ın yaşadığı yıllarda, bir antik Yunan yerleşim yeri nasıl olur bunu yansıtmak.

Hipokrat Bahçesi projesini işleten ve oluşturan kişi Yulie. Dünya tatlısı bir insan ve çok sıcakkanlı. Yunanistan hükümeti Yulie’ye yardım etmemiş ve AB’nin yardımlarıyla bu bahçeyi oluşturmuş. Maalesef bahçeye giden yol kötü olduğundan, tur otobüsleri buraya uğramak istemiyorlarmış (Yol kötü ama yavaş gittiğiniz sürece sorun çıkartacak bir yol değil). Yulie, kendi başına bu işletmeyi yaşatmaya ve kalkındırmaya çalışan savaşçı bir kadın. Biz de Yulie’ye, bu iyi niyetli oluşumu için destek olmalıyız diye düşünüyoruz.

http://www.hippocratesgarden.gr/ websitesinden bahçeye ait aktivitelere ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hipokrat Bahçesi Kültür Merkezi (Hippocrates Garden Cultural Centre)’nden görüntüler

Kardamena

Kos şehrine 28 kilometre uzaklıkta olan Kardemena, oldukça sevimli bir kasaba. Hem dinginliği hem de renkliliği bir arada yaşamak isteyenler için Kardemana çok uygun bir yer. Kalabalık bir kasaba değil ve 6 kilometre uzunluğunda bir kumsalı var. Sahil kenarındaki mekânlar, merkezdeki dükkanlar ise çok renkli.

Kardamena

7. Bölge – Kos’un Doğusu: Kefalos Bölgesi

Kefalos Bölgesi

Antimachia’dan Kefalos’a giderken güney sahilleri boyunca birçok sahil bulunuyor. Biz Paradise ve Agios Stefanos sahillerine gitmeyi tercih ettik (Kos şehri-Paradise 38 kilometre, Kos şehri-Agios Stefanos 41 kilometre).

Paradise kumsalının “kristal” gibi bir denizi var. Yunanistan hakkında en çok sevdiğim şeylerden bir tanesi, denizin direkt kenarında hiçbir tesisin bulunmayışı. Bütün oteller ve tesisler deniz kıyısının uzağında bulunuyorlar ve deniz kıyısına asla dokunmuyorlar.

Bulunduğunuz sahili herhangi bir kurum işletebilir ama siz o kurumun şezlonglarını kullanmadığınız sürece havlunuzu kenara atıp istediğiniz gibi o denizde yüzebilirsiniz. Kimse size “Burada yüzüyorsanız işletmeye para ödeyeceksiniz” demiyor.

Burada özeleştiri yapmak istiyoruz çünkü maalesef Bodrum’da ve Türkiye’de sistem az önce anlattığımın tam tersi şeklinde işlemekte. Bodrum’un coğrafyasının Kos’un coğrafyasından hiçbir fark yok. Ama arada önemli bir fark var: Anlayış.

Bodrum da sayısız koyla dolu ama denizin hemen dibinde “denize sıfır” (!) evler, oteller ve pansiyonlar bulunuyor. Öncelikle bu bir doğa ve turizm katliamı! Yunanistan’da ise denize sıfır yerlerde sadece kantine çevrilmiş karavanlar (pahalı değiller), soyunma kabinleri ve duş yerleri var. Yani hepsi kolaylıkla kaldırılabilecek yapılar ve hiçbiri de beton değil. Bizdeki bu beton takıntısını anlamıyoruz, anlamayacağız da. “Modernizm betondan gelmiyor, betonla gidiyor” bunu biz hâlâ anlayamadık.

Bodrum’da bir “beach”e gittiğinizde fahiş fiyatlarla karşılaşırsınız. Doğanın denizini size parayla satarlar ki yasal olarak bunu yapmaya hakları yok ama bizim ülkemizde her zamanki gibi kimse yasaları umursamıyor. Hele hele o sahili tellerle kapatıp dışarıdan girişleri tamamen engellemenin hiçbir anlaşılır yanı bulunmamakta.

Yunanistan’da bir tesis ve kumsal varsa, o kumsala gidenler isterse o tesisten faydalanıyor. O tesisten faydalanmak istemeyenlere de kimse gelip hesap sormuyor.

Bu nedenle Bodrum’da hiçbir zaman “beach”e gitmeyeceğiz, bu bozuk düzeni desteklemiyoruz. Tesis, kumsalı korumakla sorumlu olmalıdır, sahiplenmemelidir.

Sahil kenarı ve en az 100 metre gerisinde hiçbir beton yapı da bulunmamalıdır (Tabii sahil daha genişse betonarme yapılar daha da geriye yapılmalı). Tabii ki bu söz ülkemizin işine gelmeyecektir, çünkü taze para bazılarına hep tatlı gelecektir, ama kısa vadede kâr getiren bu anlayış, uzun vadede ciddi zararlar verecektir.

Yunanlılar da bilirdi denize sıfır beş yıldızlı oteller yapmayı, kumsalları tesislere ve lüks sitelere pazarlamayı ama yapmıyorlar. Neden acaba? Bunu biraz düşünmek lazım…

Paradise kumsalı

Paradise kumsalından 3 kilometre ilerideki Agios Stefanos kumsalı da ayrı büyüleyiciydi. Hatta birçoklarına göre Agios Stefanos, Kos’un en güzel kumsallarından biridir.

Aşağıdaki resimde Agios Stefanos’tan panoramik bir görüntü almaya çalıştık. Solda, V. ve VI. yüzyıldan kalma iki tane kilise var. 1932 yılında İtalyan bir arkeolojist tarafından bulunup restore edilmişler. Kumsalın tam karşısında ise minik Kastri Adası ve üzerinde sevimli Saint Antonios Kilisesi bulunuyor. Yüzerek karşıya geçip kiliseyi ziyaret edebilirsiniz ama böyle bir niyetiniz varsa yanınıza terlik almanızda fayda var. Agios Stefanos için de cennet gibi bir yer diyebiliriz…

Agios Stefanos kumsalı. Solda kilise kalıntıları ve karşıda Kastri Adası.

Kefalos’un batısındaki yarımadada yerleşim yok. Ama yarımada boyunca birçok kumsal bulunuyor ve bunların çoğuna ulaşmak için jip tarzı yüksek araçlar gerekiyormuş.

Dipnot: Kos’ta çok fazla kumsal ve görülecek yer var ama biz rehber kitaplarında en çok karşılaştıklarımızı ziyaret ettik. Hepsini yazmaya kalksak bu yazı bitmez. Bu nedenle atladığımız yerler olduysa, ki mutlaka olmuştur, affola.

Kos yazımızı bitirmeden önce son bir fotoğraf daha paylaşalım ve Kos’la vedalaşalım:

Evimize dönerken gün batımı: Solda Kos, sağda Bodrum.

Aşağıdaki web sitelerinde Yunanistan ile ilgili herşey var. Gezilecek yerler, ören yerleri, anıtlar ve müzeler hakkında çok daha detaylı bilgiler mevcut. Ayrıca bilgisayarınıza indirmek isterseniz ücretsiz rehberler de bulunuyor:

http://www.visitgreece.gr/en/downloads/guides

http://odysseus.culture.gr/a/map/emap.jsp

SON

16440total visits,11visits today

Bir Cevap Yazın