Riga Blog 2/3: Eski Şehir (Vecrīga, Old Town), Riga, Letonya

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Riga Blog 2: Eski Şehir (Vecrīga, Old Town), Riga, Letonya

Riga’yı anlatırken üç kısımda inceleyeceğim: Eski Şehir, Yeni Şehir, Nehrin Karşısı

Riga’nın en turistik bölgesi. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda ve 600 metre genişliğinde bir alan. Eski Şehir’de kendimi sürekli Stockholm, İsveç’te hissettim. Ama Stockholm’un mini versiyonu gibi. Eski Şehrin aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olduğunu da hatırlamamız gerekiyor. Bu bölgedeki binalar buram buram tarih kokuyor ve kendinizi Orta Çağ’da hissediyorsunuz.

 

Riga Eski Şehir’de aldığım görüntüler

Riga Eski Şehir (Vecrīga) Bölgesi

 1. Riga Kalesi (Rīgas pils, Riga Castle)
 2. İsveç Kapısı (Zviedru vārti, Swedish Gate)
 3. Letonya Savaş Müzesi (Latvijas Kara muzejs, Latvian War Museum) & Barut Kulesi (Pulvertornis, Powder Tower)
 4. Letonya Mimarlık Müzesi (Latvijas Arhitektūras muzejs, Latvian Architectural Museum) & Üç Kardeş (Tre Fratelli, Three Brothers)
 5. “Riga Borsa” Sanat Müzesi (Mākslas muzejs “Rīgas Birža”, Art Museum “Riga Bourse”)
 6. Riga Katedrali (Rīgas Doms, Riga Dome Cathedral) & Riga Tarih Müzesi (Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, Riga History and Navigation Museum)
 7. Riga Belediye Binası (Rīgas dome, Riga City Hall)
 8. Siyah Kafalıların Evi (Melngalvju Nams, House of Blackheads)
 9. Peter Kilisesi (Sv. Pētera baznīca, St. Peter Church)
 10. John Kilisesi (Svētā Jāņa baznīca, St. John’s Church

Eski Şehir’in bir kısmının ve nehrin karşı tarafının görüntüsü (Fotoğraf, St. Peter Kilisesi’nden)

 

 1. Riga Kalesi (Rīgas pils, Riga Castle): Kale deyince aklımıza genelde büyük bir yapı gelir ama bu kale oldukça “minnak” 😊 1330 yılında Riga’yı ikiye bölen Daugava Nehri’nin kenarına kurulmuş. 1497-1515 yılları arasında ise baştan inşa edilmiş. Günümüzde Başkanlık Ofisi olarak kullanılıyor.

Riga Kalesi (Kaynak: www.president.lv)

 1. İsveç Kapısı (Zviedru vārti, Swedish Gate): Kapı 1698’de açılmış. O yıllarda şehri İsveçliler yönetiyormuş.

İsveç Kapısı (Kaynak: www.meros.org)

 1. Letonya Savaş Müzesi (Latvijas Kara muzejs, Latvian War Museum) & Barut Kulesi (Pulvertornis, Powder Tower): Barut Kulesi, Letonya Savaş Müzesi’nin bir parçası ve eskiden, kalenin savunmasında kullanılıyormuş.

Letonya Savaş Müzesi ve Barut Kulesi (Kaynak: Wikipedia)

 1. Letonya Mimarlık Müzesi (Latvijas Arhitektūras muzejs, Latvian Architectural Museum) & Üç Kardeş (Tre Fratelli, Three Brothers): Üç Kardeş Binaları, Letonya Mimarlık Müzesi’nin bir parçası ve birbirinden sevimli bu üç ev, farklı zamanlarda inşa edilmiş (XV.-XVII. Yüzyıllar arası).

Letonya Mimarlık Müzesi & Üç Kardeş (Kaynak: www.bestourism.com)

 1. “Riga Borsa” Sanat Müzesi (Mākslas muzejs “Rīgas Birža”, Art Museum “Riga Bourse”): “Riga Borsa” Sanat Müzesi’nde, yurtdışından Letonya’ya getirilen parçalar sergileniyor. Bu parçalar ülkeye, XIX. yüzyılda meclis üyeleri, belediye başkanları ve tüccarlar tarafından getirilmiş. Sergide dört daimi sergi bulunuyor: Antik Mısır Sanatı, Kuzey Avrupa Tabloları, Porselen Koleksiyonu, Uzak Doğu ve Orta Doğu Sanatı.

“Riga Borsa” Sanat Müzesi (Kaynak: www.dreamstime.com)

 1. Riga Katedrali (Rīgas Doms, Riga Dome Cathedral) & Riga Tarih Müzesi (Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, Riga History and Navigation Museum): Riga Katedrali, 1211 yılında kurulmuş ve Baltık Ülkeleri içinde en büyük Orta Çağ kilisesi olarak biliniyor. Günümüzde bu katedral, şehrin en bilinen yapılarından biri ve Riga Başpiskoposluğu burada bulunuyor. müzenin bünyesinde bulunan Riga Tarih Müzesi ise Avrupa’nın en eski müzelerinden biri (1773).

Riga Katedrali ve iç avlusu (Kaynak: Ben)

 1. Riga Belediye Binası (Rīgas dome, Riga City Hall): Keşke bütün kamu binalarımız bu tarz estetik ögeler içerse…

Riga Belediye Binası

 1. Siyah Kafalıların Evi (Melngalvju Nams, House of Blackheads): “Siyah Kafalılar”, XIV. yüzyılda tüccarları ve zanaatkârları birleştiren bir loncaymış. Binanın kuruluşu da bu dönemde olmuş. Riga’nın en güzel binalarından biri olan bu bina, 1941 yılında Almanlar tarafından bombalanmış, kalan kısım da 1948 yılında Ruslar tarafından yıkılmış. 1995-1999 yılları arasında yapılan çalışmalarla bina, orijinaline sadık kalınarak tekrardan inşa edilmiş.

Siyah Kafalıların Evi (Kaynak: Wikipedia & commons.wikimedia.org)

 1. Peter Kilisesi (Sv. Pētera baznīca, St. Peter Church): Riga’nın en eski yapılarından biri, geçmişi 1209 yılına dayanıyor. Kilisenin inşaatı üç ayrı dönemde gerçekleşmiş: XIII.-XV.-XVII. yüzyıllar. Bu nedenle St. Peter Kilisesi’nde üç farklı Avrupa mimarisi bulunuyor: X-XII. yüzyıllar arasında kullanılan ve yerini Gotik mimariye bırakan Romanesk mimarisi, zamanla yerini Rönesans mimarisine bırakan Gotik mimari, XVI.-XVIII. yüzyıllar arasında kendine önemli bir yer edinen Barok mimarisi (Paris’teki Versay Sarayı, Barok mimarisinin en bilinen örneklerinden). Bu nedenle üç mimari akımı tek binada görebileceğiniz nadir yapılardan biri.

St. Peter Kilisesi (Kaynak: Ben)

St. Peter Kilisesi (Kaynak: letonyarehberi.com)

Kilise kulesinin üstünde bir seyir terası bulunuyor. Kilise içinden bir asansörle tepeye çıkabiliyorsunuz (Tarihi bir kilisede asansörün bulunması bana garip geldi bu arada). Asansördeyken Türklerin gerçekten her yerde olduğunu bir kez daha deneyimledim. Asansöre dört kişi bindik ve ikisi Türk çıktı. Önce Türkçe konuşulduğunu algılayamadım çünkü “Kışın ortasında, bu aşırı soğukta, Riga gibi fazla turistik olmayan bu şehirdeki bir kilisenin ufacık asansöründe Türkün ne işi var” dedim kendi kendime, sonra bir daha kulak kabarttım gerçekten de fısır fısır Türkçe konuşuyorlardı 😊 Hemen sohbet muhabbet başladı tabii ki de “Nereden geldin? Burada ne işin var?” diye devam ederken manzarayı görünce birbirimizi unuttuk ve görüntüye daldık 😊 Manzara şahaneydi. Eğer bir gün yolunuz Riga’ya düşerse bu kilisenin tepesinden şehrin manzarasını izlemeden geri dönmeyin derim. Keşke harici belleğim bozulmasaydı da daha fazlasını paylaşabilseydim…

St. Peter Kilisesi’nden Riga manzarası (Kaynak: Ben)

 1. John Kilisesi (Svētā Jāņa baznīca, St. John’s Church): XIII. yüzyıldan günümüze gelen tarihi kiliselerden biri.

St. John Kilisesi (Kaynak: www.liveriga.com)

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

 

 

4214total visits,3visits today

Bir Cevap Yazın