Riga Blog 3/3: Yeni Şehir & Nehrin Karşısı, Riga, Letonya

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Riga Blog 3: Yeni Şehir & Nehrin Karşısı, Riga, Letonya

Riga’yı anlatırken üç kısımda inceleyeceğim: Eski Şehir, Yeni Şehir, Nehrin Karşısı

Riga’nın Eski Şehir dışında kalan turistik bölgeleri

 1. Art Nouveau Bölgesi (Jugendstila rajons)
 2. Gertrude Protestan Kilisesi (Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskā baznīca)
 3. Esplanāde Parkı
 4. Riga Kongre Merkezi (Rīgas Kongresu nams, Riga Congress Center)
 5. Letonya Ulusal Tiyatrosu (Latvijas Nacionālais teātris, Latvian National Theater)
 6. Burç Tepesi (Bastejkalns, Bastion Hill)
 7. Laima Saati (“Laimas” pulkstenis, Laima Clock)
 8. Letonya Ulusal Opera ve Balesi (Latvijas Nacionālā opera un balets, Latvian National Opera and Ballet)
 9. Özgürlük Anıtı (Brīvības piemineklis, The Freedom Monument)
 10. Vērmanes Bahçesi (Vērmanes dārzs)
 11. Stockmann
 12. Riga Merkez Pazarı (Rīgas centrāltirgus, Riga Central Market)
 13. Vanšu Tilts (Asma Köprü)
 14. Akmens Tilts (Taş Köprü)
 15. Dzelzceļa Tilts (Demiryolu Köprüsü)
 16. Saules Akmens (Güneş Taşı)
 17. AB Dambis
 18. Letonya Milli Kütüphanesi (Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvian National Library)
 19. Uzvaras (Zafer) Parkı

Bu bölümde bahsedilen yerlerin bir kısmının St. Peter Kilisesi’nden görüntüsü

 

Yeni Şehir

Şehrin bu bölgesi de vakit geçirmek için oldukça keyifli. Parklarda dolaşmak, binaların mimarisine bakmak bile insana yetiyor. Her yer çok düzenli, temiz ve insanı sıkan bir kalabalık yok.

Pilsētas Kanāls (Şehir Kanalı), eski şehrin tamamını, yeni şehrin ise bir kısmını adaya dönüştüren bir su kanalı. Ben gittiğimde hava buz gibi olduğu için kanaldaki su tamamen donmuştu ama yazın, bu kanalın çevresi, piknik yapmak ya da kanalda tekneyle gezmek için çok uygun oluyormuş.

Üstte, Pilsētas Kanāls’ın tarafımdan çekilen donmuş görüntüsü ve altta, internetten aldığım donmamış görüntüsü 😊 (Kaynak: foto.lu.lv)

 1. Art Nouveau Bölgesi (Jugendstila rajons): Riga şehir merkezindeki binaların üçte biri Art Nouveau mimarisinde inşa edilmiş. XX. yüzyılın başında oldukça popüler olan bu mimarinin özellikle yoğunlaştığı bölge, haritada 1 ile işaretli olan yer.

Art Nouveau Bölgesi (Kaynak: www.liveriga.com & www.citariga.lv)

 1. Gertrude Protestan Kilisesi (Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskā baznīca): Şehrin eski kiliselerinden biri. Kurulduğu yüzyıllarda Eski Şehir surları dışında kalan bütün kiliselere “St. Gertrude” adı verilmiş ve bu kiliselerin tamamı kuşatmalar esnasında savunmasız kalmış. Haritada işaretlediğim kilise ise “Eski St. Gertrude Kilisesi” olarak biliniyor ve mimarisiyle dikkat çekiyor.

St. Gertrude Kilisesi

 1. Esplanāde Parkı: Dokuz hektarlık alanıyla şehir merkezindeki en büyük park. Parkın içinde birkaç önemli yapı bulunuyor:
 • Letonya Sanat Akademisi (Latvijas Mākslas akadēmija, Art Academy of Latvia)
 • Letonya Ulusal Sanat Müzesi (Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvian National Museum of Art)
 • Riga Ortodoks Katedrali (Rīgas pareizticīgo katedrāle, Riga Orthodox Cathedral)

Esplanāde Parkı, normalde çeşmelerin aktığı, yürüyüş yolların bulunduğu yemyeşil bir parkmış ama ben gittiğimde böyleydi 😊 (Kaynak: Ben)

Esplanāde Parkı’nın Wikipedia’dan aldığım yaz görüntüsü

Letonya Sanat Akademisi

Riga Ortodoks Katedrali

 1. Letonya Ulusal Tiyatrosu (Latvijas Nacionālais teātris, Latvian National Theater): 1899-1902 yılları arasında inşa edilmiş ve 1918 bağımsızlık bildirgesi burada okunmuş.

Letonya Ulusal Tiyatrosu (Kaynak: commons.wikimedia.org)

 1. Burç Tepesi (Bastejkalns, Bastion Hill): 1857 Kırım Savaşı’ndan sonra öneminin kalmadığı düşünülerek Riga’nın surları yıkılmış ve çıkan molozlarla on beş metre yüksekliğinde bir tepe oluşturulmuş. Sonradan bu tepe, çeşmeleriyle, renkli çiçekleriyle, heykelleriyle güzel bir parka dönüştürülmüş.

Bastejkalns (Kaynak: www.liveriga.com & www.citariga.lv)

 1. Laima Saati (“Laimas” pulkstenis, Laima Clock): Turistik noktalardan biri olarak görünse de bana göre görmek için çok gerekli bir yer değil. 1924 yılında Özgürlük Anıtı’nın ön kısmına ufak bir saat kurulmuş ve on yıllarca bölgenin en bilinen çikolata fabrikası “Laima”nın reklamını yapmış. Bu nedenle “Laima” ismi saate yapışmış 😊
 2. Letonya Ulusal Opera ve Balesi (Latvijas Nacionālā opera un balets, Latvian National Opera and Ballet): “Riga’nın Beyaz Saray”ı olarak da anılan bu bina, 1863 yılından geliyor ve iç düzenlemesi Rus tiyatrolarını anımsatıyor.

Letonya Ulusal Opera ve Balesi (Kaynak: www.liveriga.com & www.latvia.travel)

 1. Özgürlük Anıtı (Brīvības piemineklis, The Freedom Monument): 1918-1920 Letonya Bağımsızlık Savaşı’nda ölen askerler anısına 1935 yılında dikilen ve ülkenin simgelerinden biri olarak kabul edilen anıt. 42 metre yüksekliğindeki bu anıtın en üstünde özgürlük figürü bulunuyor.

Özgürlük Anıtı (Kaynak: Ben)

 1. Vērmanes Bahçesi (Vērmanes dārzs): Esplanāde Parkı’na çok yakın bir noktada bulunan güzel bir park yeri.
 2. Stockmann: Finlilere ait olan bu AVM zincirinin bir şubesi de Riga’da bulunuyor ve şehir merkezinde bulunan en büyük alışveriş yeri.
 3. Riga Merkez Pazarı (Rīgas centrāltirgus, Riga Central Market): Riga’nin en büyük pazaryeri. Pazarlar, bir ülkenin kültürünü incelemek için en güzel yerlerdir ve ben de gittiğimde bol bol fotoğraf çekmiştim ama hepsi gitti. Bize de internetten aldığım bu fotoğraflar kaldı:

Riga Merkez Pazarı (Kaynak: www.latvia.travel & Wikipedia)

Nehrin Karşısı

 1. Vanšu Tilts (Asma Köprü)
 2. Akmens Tilts (Taş Köprü)
 3. Dzelzceļa Tilts (Demiryolu Köprüsü)
 4. Saules Akmens (Güneş Taşı)
 5. Letonya Milli Kütüphanesi (Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvian National Library)

 

Şehir merkezini, Daugava Nehri’nin karşı tarafına bağlayan Vanšu Tilts ve Akmens Tilts köprüleri, güzel yürüyüş parkurları olarak düşünülebilir. Dzelzceļa Tilts köprüsünü ise sadece trenler kullanabiliyor. Vanšu Tilts köprüsünün bittiği noktada bulunan Saules Akmens binası günümüzde Swedebank’a ait (Binanın bir kısmının halka açık olduğunu okudum ama bu bilgiden çok emin değilim). Binanın dış cephesi, gökyüzünün ve nehrin rengini yansıtacak şekilde yapılmış. Hava karanlık olduğunda da ışıklandırılarak şehre renk katıyor. Akmens Tilts köprünün bittiği noktada ise Letonya Milli Kütüphanesi bulunuyor. Kütüphanede dört buçuk milyon kitap bulunuyormuş.

Ben Riga’da bulunurken -200’nin altında bulunan aşırı soğuk nedeniyle nehir tamamen donmuştu, hatta nehrin üzerinde insanlar yürüyordu! Aşağıdaki fotoğraflara dikkatli bakarsanız yürüyen birkaç kişi görebilirsiniz. Ben de nehir üzerinde yürüme deneyimini yaşamak istedim ama bastığım noktadan çatır çutur sesler gelince bu hevesimden vazgeçtim 😊 Aslında buz tabakası güvenle yürünebilecek kalınlıktaydı ama çevremde pek insan yoktu, yalnızdım ve hava kararıyordu, yani başıma birşey gelse beni muhtemelen kimse görüp yardım etmeyecekti. “Sadece manzaranın tadını çıkarmakla yetin” dedim ve yoluma devam ettim 😊

İlk fotoğrafta, Vanšu Tilts köprüsü ve Saules Akmens binası. İkinci fotoğrafta Akmens Tilts köprüsü ve sağ köşede Letonya Milli Kütüphanesi. Donmuş nehrin üzerinde yürüyen birkaç kişi görebilirsiniz. (Kaynak: Ben)

Letonya Milli Kütüphanesi (Kaynak: www.smartriga.lv & Wikipedia)

 1. AB Dambis: Bu park/yürüyüş alanında bulunmadım ama buradan Eski Şehir’in manzarasının çok güzel olduğu yazıyordu. İnternetten araştırdığımda AB Dambis’te yürürken karşılaşacağınız manzara tahminimce şöyle olacaktır:

AB Dambis’ten Eski Şehir panoraması (Kaynak: www.latviancapitalcity.com)

 1. Uzvaras (Zafer) Parkı: Park alanının büyüklüğü 37 hektar. İçinde bulunan anıtlar, Sovyet ordusunun II. Dünya Savaşı’nda Nazi ordusunu mağlup etmesi üzerine kurulmuş.

SON

 

 

 

6353total visits,3visits today

Bir Cevap Yazın