İzmir’in Doğusundaki İnci: Ödemiş

Instagram:  gezenpati_Facebook: @GezenPatii  

İzmir’in Doğusundaki İnci: Ödemiş

İzmir’in bir ilçesi olan Ödemiş, İzmir-Aydın sınırını ayıran Aydın Dağları ve İzmir-Manisa sınırını ayıran Bozdağlar arasındaki ovada (Küçük Menderes Havzası) bulunuyor. Dolayısıyla Ödemiş, bereketli düzlük alanları ve yakınındaki dağlık araziler ile çok farklı ekosistemlere ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Ödemiş, turizm potansiyeli çok yüksek olan bir beldemiz.

Sağda Bozdağlar, solda, Aydın Dağları ve ortada Ödemiş ve Ödemiş’i çevreleyen Küçük Menderes Havzası (Fotoğraf, Gölcük/Bozdağ yolundan çekildi).

Gezimizde İlkkurşun, Ödemiş, Birgi, Gölcük, Bozdağ, Sardeis ve Beydağ rotasını izledik. Birgi ve Sardeis, tek başlarına ayrı birer başlık olmayı hak eden yerler. Bu nedenle bu başlığımızda İlkkurşun, Ödemiş, Gölcük, Bozdağ ve Beydağ’ı size anlatacağız.

Bu başlıkta adı geçen yerlerin haritadaki konumu

Bu başlıkta Birgi hariç, işaretli yerlerden bahsedeceğiz.

İlkkurşun

Gezimizdeki ilk rotamız Ödemiş’e 13 kilometre uzaklıktaki İlkkurşun oldu. Burası hem Ödemiş ve çevresini uzaktan görmek için güzel bir nokta hem de İlkkurşun Anıtı’nın bulunduğu yer. 1919 Yunan işgali esnasında Kuvayı Milliye’nin gerçekleştirdiği ilk kitlesel Milli Mücadele, İlkkurşun Anıtı’nın olduğu tepeden başlamış ve bu hareket, diğer direnişçilere de cesaret vermiş. Anıtın bulunduğu tepe, çevresindeki bereketli Küçük Menderes Havzası’na hâkim ve buradan Bozdağ ve Ödemiş’i net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

İlkkurşun’dan Bozdağ ve Bozdağ’ın eteklerindeki Ödemiş’in görüntüsü

İlkkurşun’dan Ödemiş ve Bozdağlar’ın panoramik bir görüntüsü.

İlkkurşun Anıtı

Ödemiş

Açıkçası, Ödemiş şehir merkezinde gezilecek fazla birşey yok ama Cumartesi günleri kurulan bir pazarı var ki Türkiye’nin en iyi ve en büyük pazarlarından biri olarak biliniyor. Komşusu Tire de Salı Pazarı’yla oldukça meşhur ve bu konuda Tire ile Ödemiş “kapışıyorlar” diyebiliriz. Pazarın tamamını gezemedik çünkü git git bitmiyordu. Okuduğumuz bir kaynağa göre uzunluğu iki kilometreymiş. Bu pazarda yok yok, derya deniz, pazarları seviyorsanız burada çıldıracağınıza eminiz 😊 Pazarın “Kadınlar El Sanatları Pazarı” kısmı ise büyük ilgi çekiyor.

Ödemiş Cumartesi Pazarı

Ödemiş, birçok yiyeceği ile meşhur. Köftesi, kebabı, kestanesi, patatesi, cennet elması kurusu ve Töngül pidesi, Ödemiş’in lezzetlerinden sadece birkaçı. Buralara kadar gelmişken tıka basa doymadan gitmeniz olanaksız.

 

Kestane ve cennet elması kurusu, Ödemiş’in en meşhur lezzetlerinden sadece ikisi.

Birgi

Birgi, tek başına ayrı bir sayfayı hak eden bir yer. Buraya tıklayarak Birgi ile ilgili paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

 

Beydağ

Beydağ, İzmir’in en küçük ilçelerinden biri ve Ödemiş’e 30 kilometre uzaklıkta. Ödemiş, Küçük Menderes Havzası’nın nasıl Bozdağlar kısmına sırtını verdiyse, Beydağ da havzanın karşı tarafındaki Aydın Dağları’na sırtını vermiş. Yeşillikler içinde çok güzel bir ilçe. Küçük Menderes Nehri’nin üzerine kurulan Beydağ Barajı, ilçe merkezine sadece üç kilometre uzaklıkta. Beydağ Barajı’nın yanındaki bir tepede bulunan, belediyeye ait tek tesise çıkıp hem Beydağ’ın hem de barajın manzarasını izleyebilirsiniz. Bu tesis, yemekleri ile değil ama manzarasıyla iddialı. Biz gittiğimizde barajın doluluk oranı, kuraklık nedeniyle %25 civarlarındaydı, paylaştığımız fotoğraflarda da baraj gölünün ne kadar boş olduğu çok belirgin.

Beydağ

Küçük Menderes Nehri üzerindeki Beydağ Barajı’nın ve baraj gölünün görüntüleri

Beydağ ayrı bir ilçe olduğu için, Ödemiş yazısına eklemek ne kadar doğru bilmiyoruz ama gezi rotamızda bulunduğundan ve Ödemiş’e çok yakın olduğundan bu sayfaya dahil ettik. Mayıs ayının son haftası düzenlenen Kiraz Festivali’nde sıkça ziyaret edilen Bademli de Ödemiş’in görülmesi gereken yerlerinden biri olarak geçiyor ama bizim vaktimiz olmadı. Bir gün ziyaret edersek bu sayfaya mutlaka ekleyeceğiz.

Gölcük

Ödemiş ve Birgi’yi, Salihli’ye bağlayan ve Bozdağlar’ın üzerinden geçen yolu takip ettiğinizde ziyaret edebileceğiniz iki yer var: Gölcük ve Bozdağ. Gölcük aslında gölü olan 1050 metre rakımlı bir yayla. Ödemiş’e sadece 19 kilometre uzaklıkta bulunan bu saklı cennetin, insana huzur veren bir ortamı var. Kışın kar görmek için, yazın ise serinlemek için uygun bir yer. Göl kıyısında oturup tertemiz yayla havasını solumak bile insana yetiyor.

Karnınız açsa göl kenarındaki Kardeşler Lokantası’nı tavsiye ederiz. İşletme sahibi çok sıcakkanlı ve yemekleri şahaneydi.

Gölcük sahil

Gölcük Gölü. Gölün durgun suyu nedeniyle, çevredeki tepelerin göl üzerinde oluşturduğu simetrik yansımalarına dikkat edin.

 

Bozdağ

Bozdağ aslında, Bozdağlar’ın üstündeki yerleşim yerinin adı. Ama biz daha çok Bozdağlar’dan bahsedeceğiz. Bozdağlar üzerinde sadece Gölcük Yaylası bulunmuyor. Horzum, Çamyayla, Lubbey, Günlüce, Dokuzlar, Yılanlı gibi köyler de size hem yayla havasını sunacaktır hem de dağ yürüyüşü meraklılarının ilgisini çekecektir.

Bozdağlar’a tırmanırken muhteşem yol manzaraları ile karşılaşacaksınız ancak kışın bu yolun buzlanabileceğini unutmayın:

Bozdağlar’dan Ödemiş ve çevresinin panoramik bir görüntüsü

Bozdağlar’ın yükseklerine çıkarken karşılaştığımız teraslama uygulaması bize Bali – Tegallalang’daki pirinç tarlalarını anımsattı.

Bozdağlar’dan geçen Ödemiş/Birgi – Salihli yolundan manzaralar

Bozdağ ise, Ödemiş’e 30 kilometre uzaklıkta ve 1135 metre rakımlı bir köy. Biz, Bozdağ Kayak Merkezi’nin Bozdağ köyünün içinde olduğunu sanıyorduk ancak kayak merkezine ulaşmak için köyden dağın zirvesi yönünde 9 kilometre daha ilerlemek gerekiyormuş. Bozdağ’a kadar yaz lastiği ile gelebilmiştik ama daha ilerisine kış lastiği olmadan geçmek tehlike olacaktı. Bozdağlar’ın zirvesinin 2420 metre, Bozdağ Kayak Merkezi’nin ise 2150 metre rakımlı olduğunu belirtelim.

Bozdağlar’ın zirvesi 2420 metre yükseklikte (Fotoğraf, Bozdağ köyüne yakın bir noktadan çekildi).

Bir Açık Hava Müzesi: Birgi yazımızla devam etmek için buraya tıklayınız…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12162total visits,16visits today

Bir Cevap Yazın