St. Petersburg Blog 4/8: Saint Petersburg’un Güzellikleri-2

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 4: Saint Petersburg’un Güzellikleri-2

Saint Petersburg şehir merkezi

 1. Nevskiy Prospekt (Nevsky Bulvarı)
 2. Admiralteystvo (Amirallik Binası)
 3. Saray Meydanı ve Ermitaj Müzesi
 4. Voskresenia Khristova Katedrali ve Çevresi
 5. Bahçeler Bölgesi
 6. Aziz İsaak Katedrali (Isaakievskiy sobor)’nin çevresi
 7. Nikolo-Bogoyavlensky Morskoy Katedrali’nin çevresi
 8. Vasilyevsky Adası
 9. Aleksandrovsky Parkı
 10. Petrovskaya Seti
 11. Zayachy Adası (Peter ve Paul Kalesi)
 12. Tavrichesky Sarayı
 13. Smolniy Katedrali

Anlatacağımız bölge ile ilgili internetten bulduğumuz şu harita da size yardımcı olabilir:

http://www.mappery.com/map-of/St-Petersburg-Map

 

3. Saray Meydanı ve Ermitaj Müzesi

Amirallik Binası’ndan kuzeydoğuya, nehir kenarından uzaklaşmadan devam ettiğinizde muhteşem bir meydana çıkacaksınız: Saray Meydanı (Dvortsovaya ploshchad). Ekim Devrimi gibi birçok tarihi olayın gerçekleştiği bu meydanın ortasındaki kolonun üstünde Çar Alexander I’in heykeli bulunuyor. Meydanın her iki yanındaki bina birbirinden güzel. Hangisine bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Yarım ay şeklinde olan bina Genelkurmay Başkanlığı ve Bakanlık olarak hizmet etmiş. Tam karşısında bulunan Kış Sarayı (Winter Palace, Zimniy dvorets), 1764 yılında dönemin Çariçe’si tarafından inşa edilmiş. Bu bina günümüzde Ermitaj Müzesi (Hermitage Museum, Gosudarstvennyy Ermitazh) olarak biliniyor.

Saray Meydanı’ndan görüntüler. İlk fotoğrafta Amirallik Binası ve Aziz İsaak Katedrali’nin altın renkli kubbeleri görünüyor. İkinci fotoğrafta Çar Alexander I’in heykeli ve arkasında Genelkurmay Başkanlığı ve Bakanlık olarak hizmet etmiş yarım ay şeklinde bina. Üçüncü fotoğrafta, Çar Alexander I’in heykeli ve Ermitaj Müzesi.

Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi, Saint Petersburg’un olmazsa olmazlarından. Buraya uğramadan şehri gezmiş sayılmazsınız. Müze meraklısı değilseniz bile burayı ziyaret etmelisiniz. Bu müzenin dünyanın en büyük müzelerinden biri olduğunu, yaklaşık üç buçuk milyon eser bulunduğunu unutmayın. Her ne kadar bu eserlerin çoğu gösterilmese de onda birini bile gösterseler sizi en az üç-dört gün oyalayacak kadar malzeme bulunuyor 😊

Müzede birçok sergi alanı bulunuyor: Mısır Koleksiyonu, Klasik Dönem Koleksiyonu (MÖ 3000-MÖ 500), Tarih Öncesi Koleksiyonu, Takı ve Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu, İtalyan Rönesansı, İtalyan ve İspanyol Güzel Sanatları, Şövalyeler Salonu, Hollanda Altın Çağı ve Flaman Barok, Alman-İsviçre-Britanya-Fransız Güzel Sanatları, Rus Sanatı, Fransız Neoklasik-Empresyonist Sanatları, Modern Sanat, Alman Romantik Sanatı, XIX.-XX. Yüzyıl Sanatları… liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Gez gez bitmiyor, ayaklarınız acıyor artık ama çevrenizdeki eserler o kadar güzel ki kendinizi alamıyorsunuz. Çok hızlı gezmek zorunda olduğumuz halde bir tam günümüzü Ermitaj Müzesi’nde harcadık. Yavaş gezsek muhtemelen bütün günlerimizi Ermitaj’da harcayıp direkt geri dönecektik 😊

Ermitaj, aynı zamanda bir saray olduğu için, binanın içindeki merdivenler bir peri masalını andırıyor.

Müzede/sarayda gezerken yukarı bakmayı da ihmal etmeyin. Yerden göğe kadar her yerde sanatsal eserler bulunuyor.

Ermitaj Müzesi’ndeki sergi alanlarının görüntüleri

Rus çocuklar, ulusal değerleri öğretmek amacıyla Ermitaj Müzesi’ne getirilmiş.

 

4. Voskresenia Khristova Katedrali ve Çevresi

 • Voskresenia Khristova (Yeniden Diriliş) Katedrali: Normalde Saint Petersburg, Batı Avrupa kentleri örnek alınarak inşa edilmiş ama 1907 yılında tamamlanan bu katedral, istisnalardan biri. Bu katedralin yanındayken kendinizi bir an Moskova Kızıl Meydan’da hissediyorsunuz, böyle hissetmeniz de normal çünkü inşaatı esnasında Kızıl Meydan’daki Saint Basil Katedrali örnek alınmış. Rengarenk dış cephesiyle, mozaikleriyle, en ince detayına kadar düşünülmüş işlemeleriyle, soğan şeklinde çatısıyla çok çarpıcı bir yapı.

Voskresenia Khristova Katedrali

 • Puşkin Müzesi: Unutanlar için söyleyelim, Puşkin, Rusların yetiştirdiği en ünlü şairlerden biri.
 • Mikhaylovsky Meydanı ve Tiyatrosu: Yine filmlerde görebileceğiniz türden tiyatrolardan biri.

Mikhaylovsky Tiyatrosu

 • Mikhaylovsky Kalesi (Mikhaylovskiy zamok, 1800)

Mikhaylovsky Kalesi

 • Rusya Etnografi Müzesi (Rossiyskiy etnograficheskiy muzey): Bu müzede Ruslara ve Sovyetlere ait beş yüz bin civarında eser bulunuyor.
 • Rusya Devlet Müzesi (Russkiy muzey): Rusya’nın en büyük müzelerinden biri ve Ermitaj’dan sonra Saint Petersburg’da belki de ilk görülmesi gereken müze.

Rus Devlet Müzesi

5. Bahçeler Bölgesi

Neva ve Fontanka nehirlerinin Moika çayı ile kesiştiği noktada bulunan bu alan, çok güzel bir şekilde planlanmış. Aşağıdaki fotoğrafta, ön planda Mermer Saray (Mramornyy dvorets), sarayın arkasında Marsovo Pole Parkı (Field of Mars), soldaki ormanlık alan ise Yaz Bahçesi (Letniy sad) görülüyor.

Mermer Saray, Marsovo Pole Parkı, Yaz Bahçesi

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

11113total visits,5visits today

Bir Cevap Yazın