St. Petersburg Blog 6/8: Saint Petersburg’un Güzellikleri-4

Instagram:  gezenpati_, Facebook: @GezenPatii  

Önceki yazımız için buraya tıklayınız.

Blog 6: Saint Petersburg’un Güzellikleri-4

 1. Nevskiy Prospekt (Nevsky Bulvarı)
 2. Admiralteystvo (Amirallik Binası)
 3. Saray Meydanı ve Ermitaj Müzesi
 4. Voskresenia Khristova Katedrali ve Çevresi
 5. Bahçeler Bölgesi
 6. Aziz İsaak Katedrali (Isaakievskiy sobor)’nin çevresi
 7. Nikolo-Bogoyavlensky Morskoy Katedrali’nin çevresi
 8. Vasilyevsky Adası
 9. Aleksandrovsky Parkı
 10. Petrovskaya Seti
 11. Zayachy Adası (Peter ve Paul Kalesi)
 12. Tavrichesky Sarayı
 13. Smolniy Katedrali

Anlatacağımız bölge ile ilgili internetten bulduğumuz şu harita da size yardımcı olabilir:

http://www.mappery.com/map-of/St-Petersburg-Map

9. Aleksandrovsky Parkı

Gorkovskaya metro istasyonunun çıkış noktasında bulunan Aleksandrovsky Parkı, çok güzel düzenlenmiş. İçinden su kanalı geçen parkta, hayvanat bahçesi, tiyatro binaları, müzeler, birçok anıt ve heykel bulunuyor. Bu parkın çocuklar için de bir cennet olduğunu belirtmek isteriz. Etrafta çocukların oyalanabileceği bir sürü şey bulunuyor.

Bu arada parktaki serçelerin insanlardan korkmadığını ve elimizden yemek yediğini de belirtmek isteriz. Böyle bir deneyimi Finlandiya’da ya da İsveç’te bile yaşamadık. İleride Finlandiya’da Doğa ve Ormancılık yazısında da bahsettiğimiz gibi, hayvanların insanlardan korkmaması başlı başına bir medeniyet göstergesidir.

Aleksandrovsky Parkı’nda elimizden yemek yiyen serçeler

Aleksandrovsky Parkı’nın kuş bakışı görüntüsü. Parktaki “U” şeklinde en büyük yapı ise Askeri Tarih Müzesi (Voyenno-istoricheskiy Muzey).

Aleksandrovsky Parkı hem aileler hem de çocuklar için çok güzel düzenlenmiş bir yer.

 

10. Petrovskaya Seti

 • Aleksandrovsky Parkı’ndan Petrovskaya Seti’ne yürürken iki tane yapı bulunuyor: Saint Petersburg Cami (Sankt-Peterburgskaya sobornaya mechet, 1920) ve Rusya Politik Tarih Müzesi (Gosudarstvennyy muzey politicheskoy istorii Rossii).

Saint Petersburg Cami

Rusya Politik Tarih Müzesi

Rusya Politik Tarih Müzesi’nden görüntüler

 

 • Petrovskaya Seti’nin Zayachy Adası’na bakan kısmında bir park bulunuyor ve parkta bulunan Solovetsky Taşı, GULAG’lara mahkum edilenlerin anısına yerleştirilmiş.

İnternetten bir araştırma yaparsanız “Stalin’in GULAG’larının mı daha kötü, yoksa Nazilerin toplama kamplarının mı daha kötü” olduğu ile ilgili birçok internet sayfası göreceksiniz. Stalin döneminde, siyasi nedenlerle idam edilen, sürgüne yollanan, kamplarda çalıştırılanların toplamının 15 milyon olduğu tahmin ediliyor. GULAG’lar, Stalin’in siyasi muhalifleri tasfiye etmek için kurduğu toplama/çalıştırma kamplarıymış ve ülke genelinde 30 binden fazla GULAG varmış. Bu toplama kamplarının amacı hem rejim karşıtlarını cezalandırmak hem de mahkumların bedava işgücünü kullanarak sanayinin gelişmesine katkı sağlamakmış. GULAG’larda Nazilerin toplama kamplarında yaptığı gibi insanlar gaz odalarında öldürülmemiş ama bir sürü insan, soğuk, yetersiz beslenme, bakımsızlık, sağlıksız koşullar ve aşırı çalıştırma nedeniyle ölmüş.

Türkçe kaynak: content.lms.sabis.sakarya.edu.tr/Uploads/49759/44619/gulag.pdf

 • Petro’nun Evi (Domik Petra): 1703 yılında Çar Petro I, Saint Petersburg’un kuruluşunu emir verdiğinde, üç günde Çar’a ahşaptan bir kabin yapılmış ve Saint Petersburg’un ilk sarayı olarak kabul edilmiş 😊

Petro’nun Evi

 • Avrora Kruvazörü (Kreyser Avrora): 1917 yılında Bolşevik Devrimi’nde önemli rol oynayan Avrora Kruvazörü, günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Avrora Kruvazörü

 • Petrovskaya Seti boyunca yürüyüş yapmak da oldukça keyifli. Neva Nehri ve şehrin manzarası insanı rahatlatıyor.

Petrovskaya Seti’nden görüntüler

 

11. Zayachy Adası (Peter ve Paul Kalesi)

Zayachy Adası üzerine kurulan Peter ve Paul Kalesi (Petropavlovskaya krepost), Saint Petersburg’un doğduğu yer ve şehrin ilk yapısı. Bu kale aynı zamanda birçok hükümet binasının evi, Rus İmparatorluk ailelerinin mezarlığı, çığır açan bilimsel buluşların yeri ve önemli birçok Rus politik mahkumun hapishanesi olmuş.

Kalenin inşası 1703 yılında başlamış ve 1740 yılında tamamlanmış. Bu tarihten sonra kalenin halk arasındaki itibarı oldukça kötü olmuş: Cehennem gibi, işkencelerin gerçekleştiği, pis zindanlar. 1917 Bolşevik Devrimi’nden sonra kalenin kötü itibarı silinmeye başlamış ve 1924 yılında da müzeye çevrilmiş. II. Dünya Savaşı esnasında Almanlar tarafından büyük zarar gören kale, savaştan sonra restore edilmiş ve şehrin en önemli turistik noktalarından biri haline getirilmiş.

Ioannovsky Köprüsü’nden giriş yapabileceğiniz kalenin içinde birkaç tane yapı bulunuyor. Bu yapıların en bilineni, kalenin/adanın tam ortasında, altın renkli dış cephesiyle ve 123 metre yüksekliğindeki çan kulesiyle dikkat çeken Peter ve Paul Katedrali (1733). Katedral, neredeyse tüm Çarların cenaze törenlerinin gerçekleştirildiği yer olmuş. Katedral haricindeki yapıların çoğu ise günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Peter ve Paul Kalesi’nin kuş bakışı görünümü

Ioannovsky Köprüsü’nden kaleye girerken

Peter ve Paul Katedrali

 

12. Tavrichesky Sarayı

Shapalernaya Caddesi boyu yürürken birçok güzel bina ve müze göreceksiniz. Ancak bunların içerisinde en çarpıcı olanı, aynı zamanda Saint Peterburg’un da en güzel saraylarından biri olan Tavrichesky Sarayı (Tauride Palace, Tavrichesky dvorets, 1791). Sarayın arkasında ise dev bir bahçe var.

Tavrichesky Sarayı & Bahçesi’nin kuş bakışı görünümü

Tavrichesky Sarayı

Tavrichesky Bahçesi

 

13. Smolniy Katedrali

Shapalernaya Caddesi’nin en sonundaki Rastrelli Meydanı’nda bulunan Smolniy Katedrali (Smolniy sobor), şehrin en güzel yapılarından biri. Meydana adı verilen ve yapının İtalyan mimarı Rastrelli, aynı zamanda Kış Sarayı (Ermitaj Müzesi), Yekaterininsky ve Petergof saraylarının da mimarı. Katedralin inşası 1764 yılında tamamlanmış ve günümüzde daha çok konser salonu olarak kullanılıyor.

Smolniy Katedrali

Yazının devamı için buraya tıklayınız.

 

 

8316total visits,2visits today

Bir Cevap Yazın